Да има ли сборни групи в ясли и детски градини по време на грипна епидемия?
Омбудсманът на Бургас Тодор Стамболиев постави важен въпрос, който е уреден в закона, но много родители задават ежедневно. Защо за училищата има грипна ваканция, а за детските градини - не.
"В период на грипна ваканция за учениците, редно ли е занятията на по-малките деца, посещаващи детски ясли и градини, да бъдат провеждани в т. нар „сборни групи“?
С този въпрос се обърнаха към мен майки, като родители на деца от първа и втора група на детска градина в гр. Бургас?
„В тази ситуация, дори и да са ни здрави децата, ние сме принудени да ги спрем от занимания, веднъж заради опасността от заболяване, и втори път заради стреса, който преживяват самите деца при смяна на стая, легло, шкафче и възпитател.“
Знаете, че след проведено обсъждане със съответните здравни институции, със Заповед на Кмета на община Бургас, считано от 27.01 до края на седмицата е обявена грипна ваканция за всички училища на територията на общината.
Извън тази забрана остават всички останали заведения - ясли и детски градини, които продължават дейността си. Не са малко случаите обаче, когато поради намалелия брой деца, в тези детски заведения се прибягва до сформирането на „сборни групи“. Те се образуват след събиране на децата от няколко възрастови групи и обединяването им в една обща.
Една от целите на обявяването на грипна ваканция за учениците е избягване на възможността за събиране на многото млади хора на едно място, /каквото е училището, за да не се разпространява вирусът,/ а при по-малките техни братчета и сестри се получава точно обратното - обединяване в т.нар. „сборни групи“. Иначе казано, намаляването на броя от ученици е съпроводено с обявяване на грипна ваканция, за да няма събиране на хора, а за по-малките в детските градини, това е свързано със събиране и обединяване в една обща група?!
Така, мерките предприети от администрацията по отношение на едната рискова група – учениците, са в пълна противоположност с предприетите действия към най-малките и бих казал най-застрашените от заболяването.
Наясно съм с нормативната уредба, но кое според Вас е правилното решение?"
Простако!!!
Ако си бизнесмен, сигурно.
Но обикновеният служител работи по 12 ч., шест дни в седмицата, без болнични, без отпуски и други, нормални неща за живеене.
Работим, за да си плащаме разходите.
В България отдавна не се живее нормално!!!
Идиот!!!
Явно пишеш така, защото ти е сито на гушата!!!
По цял свят има майки с деца само в българия майките ревът, че не могат да се справят.
Реалността е че в детските градини обикновенно работят жени диспансеризирани по болест, дори с Телк и директорите нямат права да ги освободят от длъжност, тези служители вземат по 80-100 дни в годината болничен лист. Добре разбрахте 1/4 от годината те са в болничен. Просто си нямате идея какво е да си директор на детска градина, нещата са по сложни от игра на шах срещу гросмайстор, да подредиш работните смени, така че да е запълнен деня.
по- малките деца да бъдат смесвани с по- големи. Не е редно да ги местите от една стая в друга, от едно легло в друго, от една учителка при друга, само защото на вас така ви е по-удобно, децата не са биологични единици. Таксите в детските градини са достатъчно високи за да си покривате разходите. Вършете си работата за която ви се плаща.