Адвокат от Пловдив: Искат да държат на къса каишка президента, за да няма промени в Конституцията
Главният прокурор много държи да покаже, че не може да осмисли някои разпоредби в Конституцията, какъвто е чл. 103. Целта е безпощадно ясна. Това е едно профилактиране на президента, казано на полицейски език, защото тези похвати явно идват отръки на новото ръководство на прокуратурата. Това каза пред бТВ адвокатът от Пловдив Михаил Екимджиев.
Той застана пред камерата, за да коментира питането на Иван Гешев към съда за "държавна измяна" и кога може да се разследва държавния глава.
„Президентът трябва да бъде държан на къса каишка с проверки, с разследвания, за да забрави за идеите си за промени в Конституцията, за ограничаване на правомощията на главния прокурор. Въпросите са налепи, защото голяма част от тях имат отговор в Конституцията, а и самият Гешев си отговаря“, заяви известният адвокат от Пловдив.
„Главният прокурор задава риторични въпроси. Според мен това искане е процедурно недопустимо, тъй като не може абстрактно да бъде питан Конституционния съд да тълкува Конституцията без да има конкретен казус. В много случаи конституционната норма може да бъде тълкувана адекватно само във фактологичен, социален контекст, т.е. без да е възникнал конкретен казус не може съдът като някакво образователно учреждение да разяснява смисъла на прокуратурата на недоучени и неуки юристи“, изтъкна Екимджиев.
Той цитра чл. 103 и изтъкна, че по време на мандата на президента не може под никаква форма върху държавния глава да бъде упражняван натиск – нито под формата на проверки, нито на каквито и да било разследвания.
„След изтичането на мандата, ако давността за тези неща, които се твърди, че е извършил, не е изтекла, тогава биха могли да се извършват разследвания. Смисълът е да се запази интегритета на държавния глава, неговата независимост, да не виси над него някакъв дамоклев меч от страна на прокуратурата“, отбеляза юристът.
„Докато трае мандата, президентът може да бъде разследван само за нарушение на Конституцията и за държавна измяна. Той не може да бъде арестуван, нито да има срещу него проверки. Никакви разследвания не може да има“, добави той.
„От гледна точка на практиката на Европейският съд по правата на човека, която е добре Гешев да прочете, всяко действие на властите, което показва тяхното намерение да разследват конкретно лице, е едно фактическо обвинение и то гледна точка на чл. 103, ал.4 от Конституцията е абсолютно недопустимо. Така че голяма част от исканията на главният прокурор нямат никакво основание, защото имат отговор в Конституцията“, коментира пловдивският адвокат.
Конституциионният съд няма функцията да просветлява мозъците на някой хора, които не са учили, когато им е било времето, каза още той.