Как НРБ уби разнообразието в кухнята
Преди 1944 г. българската кухня е разнообразна и отворена към света. В Народна Република България (НРБ) обаче поне осем вида сирена и редица други продукти изчезват от трапезата. А на тяхно място идват "вкуснотиите" на столовете, пише Дарик. Deutsche Welle разказва:
С навлизането на европейските търговски вериги в България и покрай конкуренцията в хранителната и аграрната индустрия хранителните навици на българина се промениха. На масата му днес има италиански сирена, европейски колбаси и много други чуждестранни специалитети. Само преди 30 години нещата изглеждаха другояче: до края на 1989 г. в българските магазини можеха да се открият само по два-три вида сирене и кашкавал. Подобно беше и разнообразието от трайни и малотрайни колбаси - разбира се, не наведнъж.
Преди идването на съветските войски и налагането на "народната власт" обаче изобилието от местни и вносни продукти по пазарите в България е било много по-голямо. Стандартизацията на храната по съветски модел, затварянето на пазара в рамките на СИВ, индустриализацията и налагането на любимия на Ленин модел на обществено хранене са довели до изчезването на десетки традиционни за България продукти. Продукти, които в наши дни вече не съществуват, поне не и масово.
Поне осем български сирена са практически изчезнали и днес са непознати, пише в книгата си "Производство на традиционни млечни продукти при домашни условия" професор Петър Груев, публикувана през 1994 г. В рецепти от ловешката кухня от 1893-а, издадени от Регионалния исторически музей в Ловеч, откриваме продукти като октопод, миди, охлюви и китова мас. А това означава, че те са били нещо обичайно за пазара в първите години на Третата българска държава. От реклами на търговци в стари вестници се вижда, че в магазините и кръчмите е имало отбрани алкохолни напитки, вина и бири от цял свят.
Тънката книжка "Производство на традиционни млечни продукти при домашни условия" на проф. Груев е написана с цел да се възстановят технологиите за производство на изчезналите млечни продукти. Шанс за това Петър Груев вероятно вижда в завръщането на частното животновъдство и малките мандри в началото на 1990-те.
Кои са изчезналите български сирена?
Да започнем с Куртмач (Куркмач) и неговата разновидност - куртмачово сирене. Интересното е, че технологията на производството на този продукт е открита в италианската специализирана литература. Приготвя се след изваряване на овче мляко и вкусът му се описва като близък до сладка, но гъста сметана. Ако продуктът се остави да узрее и ферментира, се получва куртмачово сирене.
Ахчакът е друг изчезнал вид меко сирене, което узрявало при съхраняване в стомна. Поставянето му в този съд позволявало да се транспортира на далечни разстояния и да има необходимата за това трайност. Преди употреба стомната се чупела. Производството е възможно и в други съдове. Негов братовчед е катъкът - при него се добавяло бяло саламурено сирене. Сегашният катък по магазините няма много общо с оригинала.
Разновидност на катъка е тулумското сирене, тоест катъкът узрява в тулум (торба от животинска кожа, наричана още мях). Смята се, че рецептата е останала от каракачаните. В Централните Родопи това сирене е известно и като "мяхово сирене" или като "ядково сирене" - заради това, че се образуват своеобразни ядки, в които са съчетани няколко консистенции и вкусове - от този на извара, през бяло сирене и кашкавал. Малки количества от него могат да се опитат и в наши дни - като атракция за туристи. Разбира се, тулумското сирене сега не се съхранява в мях, а в буркани.
Преди Първата световна война най-популярното сирене в Родопите е битата брънза. По пазарите в Пловдив е било известно и като Рупско сирене, тъй като предлаганото там се е правело в района, наричан Рупчос - около селата Хвойна, Павелско и Орехово.
Освен тулумското сирене, каракачаните приготвяли и сирене Стромботири, известно още като "кремик сирене" или "жилавец", което траело цяла година.
Освен изброените в книгата на проф. Груев сирена, преди 1944 в България са били популярни и рецепти за млечни продукти от съседните страни, чийто вкус отдавна е забравен. Каймакът например, който все още е специалитет в Сърбия, е бил част от българската трапеза до 9-ти септември.
Столовете като "кълнове на комунизма"
"В утвърдения от третата редовна сесия на Народното събрание доклад "За ускоряване на развитието на народното стопанство" ние си поставихме задачата да подобрим и разширим мрежата на общественото хранене с оглед в перспектива постепенно всички наши съграждани да получават готова, евтина и питателна храна", пише в доклад, изнесен пред Политбюро на 18 май 1959 г. В документа се прогнозира, че през близките няколко години ще се премине от "индивидуално-семейния към обществения начин на хранене". "Този начин не само осигурява икономия на материални и трудови ресурси, но изменя коренно бита на семейството, освобождавайки жената от тежестта на домакинския труд", се посочва още там. Както в почти всеки документ от соца, така и в този доклад се цитира Ленин, който наричал столовете "кълнове на комунизма" и ги смятал за важен фактор за "социалистическото преустройство на бита на народа".
Голяма част от работещите в столовете в Народна република България нямат готварско образование, храната в повечето заведения за обществено хранене е с голяма надценка, а освен това съществуват и проблеми с необходимата техника.
От документа, намиращ се в дигиталната колекция на Държавна агенция "Архиви", не става ясно кой е неговият автор. За негово съжаление, но пък за наше щастие "индивидуално-семейният начин на хранене" е оцелял, а с него и част от кухнята и кулинарията. Общественото хранене в годините на социализма обаче е довело до почти пълно унифициране на рецептите и изчезване на много традиционни продукти.
как надупваше катъра.
Чурчето ти беше малко,
доста мекичко и жалко.
Taка, така... Ши си признаеш ти и за руските частушки на къра....
И намали лъскането сутрин, че вече пишеш едно и също, приличаш на изтъркана грамофонна плоча.
Демократичните нещастни ПЛЮВАЧИ , никога няма да имат късмета да се хранят с Божествено вкусната и качествена храна , която се правеше в НРБ !
Та : Яжте си пластмасовите домати , ГМО боклуците , демократичните банани И ПЛЮЙТЕ !
Май само това Ви остана .
За феновете на подлогата на безродния руски изрод луканов - плевнелиев, поздрав с песента на крокодила гена... или руски частушки, че са им по присърце!
Що не се таковаш отзаде?! А за матушка русия питай евроатлантиците плевнелиев, цветанов, поптодорова...
Аман от дебилни евроатлантически отрепки!
Поздравявам те с парчето на Aerosmith Dream on :)
и злините най-обичам.
Не искам никакви жени,
мастурбирам до зори.
Вече дърт съм, не ми става,
но го лъскам до забрава.
Денонощно пиша в нета
глупости на търкалета.
Вечно някой ми е крив,
злобен съм и завистлив.
Мразя всичко европейско,
ала имам нещо гейско.
Мразя всички либерали,
но пък духам им кавали.
Аз съм много депресиран,
вечно нервен и стресиран.
Мен омразата ме храни,
с нея сит съм, тя ме брани.
Зъл и безполезен вече,
комплексирано човече.
Аз наистина не зная
дали ще се осъзная.
Зънн, Зънн, Зънн, Внимание!-До всички!
Има избягал опасен болен от психиатрията.
Ходи из града и бълнува-ела, ела Тотю, уханно котю.Ела да върнеш соскализма.
Който го види незабавно да извика санитари, за да му сложат усмирителна риза!
Със сигурност отпреди, в повече държави и за по-дълго време от тебе... мога да боравя с факти и имам по-голяма база за сравнение от 99.999% от хората.
Пострадал си не от мен, ми от тва, че си дебилна некадърна отрепка.
Това, което казвам за кочината ес, винаги е подкрепено с факти, а не първосигнална реакция ала двуклетъчен евроатлантик.
другия път пак ще гласувам за бодигарда от Сик ооо йеееееес
тогава ли си човек.Жалко номер 30
Истината е такава,на доста няма да им хареса.Българина обича мизерия,като гледам и знам къде какво се яде лошо ми става!Най ме радват тези с големите претенции и после ги гледаш на мизерните капани как сърбат от мизерната купа чорба!
Пич, ти да не си автентичния олигофрен, младежкия лидер на сдс, набор 1990?
Защото от написаното - това излиза.
ПП. Комунистите ли научиха офис работниците в ес да ядат в кантинета или, както в някои държави, да си носат кафяв хляб с кашкавал от в къщи?
Аман от слабоумни идиоти.
На времето имаше пазарчета, месарниците може да са имали опашки за агнешко, понеже до 75та плащахме репарации заради кобургготските царедворски изроди на гърция в натура, а сетне го изнасяхме за арабите по техните празници..
DW са немския вариант на флагман - издържат се от платени публикации...
А как е при демокрацията бе, дебил? Или и там комунистите са виновни, че хората пазаруват веднъж седмично в суперите?
Аман от олигофрени!
Hадеждата крепи човека, па било то и дебилна евроатлантическа отрепка... дет не вдява, че без "комунистите", евроатлантическите некадърни боклуци ще измрете от глад.
Аз примерно знам от пра баба ми как да си напряавя и кактък и крокмач и все още като ми се прииска си правя.
е преди 1989 г. Всеки период си има своето време , живота
се променя дали е за добро или не времето ще покаже.
За някои социализма им пречи , но има истини
1, Контрола на производство бе висок , цялата индустрия спазваше нормативи – колбаси, сирене, мляко и пр,
Примерно на пазара до Краснодар имаше лаборатория с която се измерваха нитраните при зеленчука.
Сега кои контролира , а всеки ден , четем как правят колбасите сирене и пр. По възрастните знаят как беше хлябът , сиренето и особенно
кремвишите .
Казват , че нямало внос или не сме произвеждали ,, може би си спомняте халите на Бургас и какво се предлагаха. Аз като дете исках да бъда с мама
на покупки , особенна атмосфера .
Казвате – столове – да имаше училишни столове , аз учих в гимназията , там беше
Математическа и английска и за всички , не само за учащите на квартира бе супер, свършваш занятия на стола а след това у дома .не мислиш
дали мама е сготвила а , искам , яде ми се това . Така , беше и в големите заводи не носиш от дома а в стола –супа, ядене , десерт , бе добре за всички .
Да , сега казвате има разнообразие , но какво е качеството. Често фиксират , как веригите доставят стока , каква е като качество
в Германия и тук. ГМО в храната и последиците. Колкото да искате да черните социализма , там имаше желязни закони , здравето на
хората бе много на преден ред а сега ? та кои ли мисли за нас .За тях управляващите далаверата е важна , те да са добре а след тях
потоп.
Да ви е сладко, демократи! Яжте палма и банани, че гадните комунисти не ни даваха банани едно време.
Сега банани има, даже сме си направо бананова република!
Това което се построи за 45 г. като инфраструктура , сега от кражби не могат да го боядисат , камо ли да се подържа.Преди 1989 г. България беше на първо място по поливно земеделие и западняците идваха тук да се учат. Демократите нарязаха тръбите.Стената на яз. Студена е куха , като кратуната ти и там зрееше кашкавал и ферментираше сирене.Чети повече !
немците няма как да знаят какво сме яли 44та защото си възстановяваха държавата от руините ,a те са яли картофи и корени поне до 50та
Напълниха България с чужди вериги продаващи боклуци . Ако нашите баби и дядовци хапнат от нашата храна ще получат най-малко хранително отравяне.
За сирената е така, но никой не е юречел на селяните да правят не 8, а 18 вида сирене. Друг е въпросът, че качеството на двата вида сирена, кашкавали, мляко и маслото навсякъде беше еднакво и по високо от това на 30те вида демократични сирена...