Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цитонамазката: Първата и най-важна стъпка в предотвратяването на рака на маточната шийка

При здрави жени профилактичната цитонамазка трябва да започне 1-2 години след началото на половия живот
Ключови думи: Ярослава Маринчева, онколог в Бургас, Цитонамазка

Цитонамазката е изследване, което има голямо значение за ранното откриване на рака на маточната шийка, който е сред най-честите онкологични заболявания при жените. В днешно време се прилагат едновременно конвенционална  цитонамазка, която не се е променила значително от откриването ѝ  през 1928 г. от Джордж Папаниколау, както и осъвременен и подобрен метод, наречен течно-базирана цитология. По примера на много европейски държави  и България планира да  въведе последната като златен стандарт. Независимо от метода, който избират, за пациентките е полезно да знаят на какъв период е препоръчително да се посещава  гинеколог за цитонамазка и в кои дни от месечния цикъл  трябва да става това. Отговор на тези въпроси, както и разяснение за разликата между конвенционалната и течната цитология, дава онкопатологът от медицинска лаборатория „ЛИНА” д-р Ярослава Маринчева.

- Д-р Маринчева, какво е значението на цитонамазката за превенцията на рака на маточната шийка и на какви периоди трябва да се извършва?

- Тя е първата стъпка след обстойния гинекологичен преглед, най-добре придружен с колпоскопия, особено след определена възраст, когато репродукцията не е основната причина за посещение при гинеколог. При здрави жени профилактичната цитонамазка трябва да започне 1-2 години след началото на половия живот. Оптималната възраст е около 20 години, като най-добре е  да се прави ежегодно. Казваме усреднен срок, но ако цитонамазката винаги е придружена с колпоскопски преглед и с изследване на човешки папилома вирус, може да се прави и по-рядко при отрицателен резултата за високорисковите типове HPV.

Онкопатологът д-р Ярослава Маринчева изследва под микроскоп пробите от цитонамазките

По принцип най-добре e да съобразяваме периода с предишния резултат. Ако той е от трета група, т.е. суспектен за промени, е хубаво по-голяма честота на намазките в следващите 1-2 години - на 3 или 6 месеца, като това преценява гинекологът според нивото на промените. Ако намазката не е позитивна, т.е. е от втора група, се съобразяваме според буквата пред резултата. Ако е Втора А група можем да направим следващата цитонамазка до две години, ако е Втора B  значи няма кой знае какви реактивни и суспектни промени и следващата трябва да е в стандартния срок от една година. Ако е Втора C група е хубаво след 6 месеца да се повтори, като това е обичайно нормална група, но тя предполага по-изявени реактивни и хормонални промени.

- Има ли изисквания, които пациентките трябва да спазват, преди да посетят гинеколога си и в кой период от цикъла е най-подходящо да става това?

- Първите чисти дни след края на менструалното кървене са  точното време за цитонамазка.  Обикновено те са в периода между 7-я и 10-я ден при един обичаен 28-дневен цикъл с 5-6 дни кръвотечение. Дните от цикъла се броят като първи ден е денят на започналата менструация. Важно е пробата за цитонамазка да бъде взета  преди овулация, която е между 11-ти- 18-и ден, според дължината на цикъла. 

Най-важното, което трябва да се запомни, е че цитонамазката е само за онко профилактика. Тя не е метод за диагностика на възпаления и  хормонални промени. Ако пациентката има първично изявено инфекциозно заболяване -  бяло течение, гъбички или  нещо, което предполага, че към момента има проблем, е по-добре той първо да се лекува и след това да се прави профилактична намазка. В противен случай всичко това се отразява на стъклото и това замъглява оценката на основното, което ни интересува – онко профилактиката.  

- Каква е разликата  между стандартната и течно-базираната цитонамазка и какви са предимствата на по-съвременния метод?

- Конвенционалната намазка има много добри страни, но и много недостатъци на самия метод. Тя е подходяща за масов скрининг, заради по-ниската си себестойност. Ако обаче пациентката иска по-детайлно изследване, тогава подходяща е течната цитология.

Основната разлика между двете е в качеството на взетата проба от гинеколога и видимостта на  клетките и техните детайли на предметното стъкло. Именно по тях се определя има ли предракови промени. При стандартната цитонамазка гинекологът взима проба, която после се нанася на предметно стъкло, и се изпраща за изследване под микроскоп. Когато е видима на стъклото, в нея са примесени много допълнителни клетки и обекти, които замъгляват картината. Това са възпалителни клетки в различно количество в материала от шийката на матката, еритроцити – червени кръвни клетки, които се получават обикновено при самото вземане на пробата, особено ако то е по-грубо. Също така, когато посещението при гинеколога е в неправилно време от цикъла,  шийката е по-ранима и изкървява, а във влагалището има много слуз. То  е пълно с нея и особено в дадени периоди на цикъла замъглява клиничната картина.  Това е като звездички върху екрана на телевизор, които  много пречат на образа. Ако обаче се вземе течно-базирана цитология, тези проблеми на конвенционалната цитоманазка са минимизирани в голяма степен.

- По-каква причина  редица европейски държави с по-развита здравна система избират течно-базираната цитология като златен стандарт?

- При конвенционалната намазка  разчитаме на човешки фактор  при вземане, разстилане на пробата, начин на съхранение и обработка. Течно-базираната се взема по по-лесен и стандартизиран начин с удобна четка, която не предизвиква кървене, и се съхранява в специална среда, в която може да издържи на стайна температура до няколко седмици. Така не се налага човек – гинеколог или акушерка, да разстели пробата върху стъкло и да стане така, че  не е  разстелена, както трябва. Не се налага да чакаме пробата да бъде донесена в лабораторията и да се молим да е  съхранена правилно, тъй като не са редки случаите, в които получаваме стъкла, залепени едно върху друго, което е неправилно. Всички тези неща са избегнати при течната цитология, защото тя е придружена със специален комплект от контейнерчета, четка и разтвор за съхранение. Четката е атравматична,  с формата на канала на маточната шийка, така че да се вземат  лесно клетки от всички необходими зони.

А дори пациентката да се забави с носенето на намазката,  това не влияе на качеството на материала. След като пробата е в лабораторията, обработката се  извършва  от апарат, така че в нея не попадат странични обекти като слуз и еритроцити, след това се гледа детайлно под микроскоп. На всички етапи имаме предимства на новия метод пред стария и човешката грешка е сведена до минимум.  Поради тази причина течно-базираната цитология е приемана като златен стандарт. В много клиники по репродуктивна медицина се използва именно този метод.

- Как изглеждат под микроскоп проби от двата вида цитонамазки и голяма ли е разликата?

- Клетките при течно-базираната са много по-добре разстлани, тънки,  всяка една се вижда много добре, както и  нейните детайли – ядро, граници, отношение със съседни клетки.  При конвенционалната не е така, защото тя се разстила на стъкло с четка от човек.

Така изглеждат под микроскоп клетките от пробата за стандартна цитонамазка

Много често стандартната цитонамазка е разстлана на няколко слоя, като клетките се наслояват една върху друга и изглеждат като стълбчета магнити, а детайлите им не могат да се отдиференцират. А ние преценяваме групата на намазката по детайлите. Затова е много важно клетките да са колкото се може по-раздалечени, да не се наслагват и да няма обекти наоколо като слуз, възпалителни клетки, еритроцити и т.н. Всичко това се постига благодарение на новия метод.  

Детайлите на клетките са много по-ясно видими при течно-базираната цитология

Не на последно място от същия разтвор в рамките на четири седмици може да бъде извършено допълнително изследване на човешки папилома вирус без да се посещава за втори път гинеколог.

- Какъв е Вашият призив към пациентките?

- Който и от двата метода да изберат, да не пропускат това профилактично изследване, защото то е доказало, че намалява честотата на  откриване на рака на маточната шийка в късни стадии и показва предраковите промени на клетките. Профилактичната цитонамазка може да спаси живота Ви, затова не чакайте твърде много. В лаборатория „ЛИНА” извършваме както стандартна цитонамазка, така и течно-базирана цитология, с която също имаме голям опит.

 

Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив
Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените