Допълнителен отпуск за непушачи? Не, че ми пука, но това е дискриминация
Бургаският журналист от БНР Мариян Иванов изпрати писмо, адресирано до Народното събрание, няколко депутати и заклетия пушач-евродепутат Андрей Слабаков, във връзка с входираното предложение да се отпускат допълнителни 2 дни платен отпуск за непушачитте на работното място.
Той акцентира върху факта, че според закона, работа, която се извършва пред монитор, изисква почивки от по 5-10 минути през час, с цел предпазване от претоварване на очите, както и това, че внесеното предложение е дискриминативно.
Ето какво пише Иванов:
Не, че ми пука особено, че непушачите ще ползват два дни повече отпуска. Обаче ми омръзна хора, на които плащаме хиляди левове заплати всеки месец, да се занимават с глупости, само за да влязат в новините. Затова изпратих своето становище до Народното събрание, тримата депутати от ВМРО - вносители, Комисията за защита от дискриминация и до Andrey Slabakov. Па да видим...:
"До Народното събрание на Република България
До Александър Маиров Сиди
До Искрен Василев Веселинов
До Александър Николаев Сабанов
Копие до Комисията за защита от дискриминация
Копие до Андрей Слабаков, член на групата на
Европейските консерватори и реформисти в ЕП
СТАНОВИЩЕ
Относно Законопроект за допълнение на Кодекса на труда с вносители Александър Сиди, Искрен Веселинов, Александър Сабанов
От Мариян Иванчев Иванов
Гражданин на Република България, пушач
Уважаеми народни представители, уважаеми г-да вносители,
С нескрит интерес прочетох предложените от вас промени в Кодекса на труда, засягащи работещите на трудов договор непушачи и „бонусът“, който им предлагате от два допълнителни дни платен отпуск.
Сред вашите мотиви видях, че така ние сме си осигурявали по 10 минути нерегламентирана почивка, когато излизаме да пушим.
Само за пример – аз работя като журналист през целия си съзнателен живот. Пуша повече, отколкото сте посочили в мотивите си (10 минути на два часа), но, за сметка на това, пуша за около 5 минути. Но нека не изпадам в дребнотемие. В 80% от случаите, аз продължавам да извършвам аспекти от работата си, докато се отдавам на вредния си навик – водя служебни телефонни разговори; следя кореспонденция; следя информационни източници; обсъждаме теми и въпроси с мои колеги, също пушачи; общо – взето – върша работа. Не знам как е при народните представители, но не си представяйте, че почивката за цигара е свързана със състояние близко до нирваната, в което аз (и стотиците други хиляди пушачи) се отдаваме на медитация, изключени от останалата част от света.
Бих си позволил да ви напомня, че работата на мнозина пушачи, в това число и моята, е свързана с дейност пред компютър и/или преносимо устройство (таблет; смартфон). А съгласно Наредба № 7 от 15.08.2005 г. за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с видеодисплеи:
„Чл. 8. Работодателят организира трудовата дейност на лицата, работещи с видеодисплеи, по начин, осигуряващ периодични прекъсвания на работата с видеодисплеи, които се ползват за:
1. регламентирани почивки, като техният брой, продължителност и ред на ползване се определят в съответствие с изискванията на Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа (ДВ, бр. 54 от 1999 г.)“
Кой и кога ще дефинира, ако бъдат приети вашите предложения за промени, за какво точно ползвам почивката си? Само за вредния навик, който имам или за да щадя очите си, за да мога да работя по-дълго и по-качествено.
Нещо повече. Аз, лично, работя на осемчасов работен ден, в условията на ненормирано работно време. Така че, моето работно време е изключително разтегливо понятие, за да правите обобщения по толкова категоричен навик, че ползвам нерегламентирани почивки, за сметка на трудещи се непушачи.
Нещо повече. Намирам, че предложените от вас промени са в противоречие на Закона за защита от дискриминация, чл. 4:
(3) (Изм. –ДВ, бр. 105 от 2016 г.) Непряка дискриминация е поставянето на лице или лица, носители на признак по чл. 4, ал. 1, или на лица, които, без да са носители на такъв признак, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или са поставени в особено неблагоприятно положение, произтичащо от привидно неутрални разпоредба, критерий или практика, освен ако разпоредбата, критерият или практиката са обективно оправданис оглед на законова цел и средствата за постигане на целта са подходящи и необходими
Именно поради това, че според мен вие се опитвате да наложите дискриминационни мерки спрямо пушачите за сметка на непушачите, желая и произнасяне от страна на Комисията за защита от дискриминация.
Интересно би ми било становището, както и наличната европейска практика и от избрания от листата на ВМРО представител в ЕП г-н Андрей Слабаков, поради което изпращам копие и до него"
1. Не е измеримо кой е пушач и кой не към даденият момент.
1. Не е измеримо кой е пушач и кой не към даденият момент.
2. Работодателите ще започнат да търсят повече пушачи, за да си спестят допълнителният отпуск
3. Много хора не мога да ползват и половината си отпуск през годината и затова им е все тая дали ще им дадат по още 2 дни
-няма да тровят другите, а само себе си
-кой ще ги усети и ще ползват допълнителен отпуск
Големите компании влагат милиарди да поддържат зависимостта - навсякъде го виждаш - всеки холивудски филм си има бюджет за цигари - обърнете внимание колко много се фокусират върху пушенето.
Целта им е да ги "хванат" от малки - пропушиш ли като дете заради някакъв смешен лайфстайл после няма оттърване.
Само пълните гушите на гадните изроди и тровите себе си и хората около себе си.
Няма оправия...
Това са хората който пълнят бюджета с огромния акциз върху цигарите.Ако не са те ще ви отиде на кино шибания бюджет.