Зрелищна разпра между Симеонов и Гечев: „Ръсите простотии и лъжи!“ - „Успокойте се, внимавайте с езика!"
Прословутото проектоспоразумение CETA на Европейския съюз с Канада стана повод за зрелищен спор между лидера на НФСБ Валери Симеонов и професора от БСП Румен Гечев на последното заседание на икономическата комисия в парламента.
От соцпартията изразиха категорична позиция против ратификацията на CETA (абревиатурата идва от Comprehensive Economic and Trade Agreement). Става въпрос за Всеобхватно икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна, подписано на 30 октомври 2016 г.
Ратифицирането на CETA бе одобрено в икономическата комисия с гласовете на ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и ДПС, но преди това имаше и сериозен спор.
В дълго изказване Румен Гечев използва типичния за него ироничен стил, за да се подиграе на властта, която подкрепя споразумението.
Той завърши „експозето“ си така: „И последен довод. Значи, ние как ще конкурираме, кого ще конкурираме ние в Канада (българското производство) – да ви дам една задачка. Значи, в момента ние сме на последно място в Европейския съюз по конкурентоспособност. И сега ни бият и европейски, и американски – кой откъдето ни хване... японски и тайвански фирми. Значи, ние сега ще отидем под носа на американските фирми в Канада, където е свободна зона, и ще ги биеме там? Точно в Канада! Плюс транспортните ни разходи. Това трябва човек да е имал трудно детство, за да повярва в такова нещо.“
Това вбеси Валери Симеонов, който поиска думата: „Може ли една реплика на човек с трудно детство?“
След това Симеонов заяви с необичайно остър тон: „Аз, г-н Гечев, имам изключително трудно детство и се чудя тука защо представителят на индустриалния капитал мълчи, когато Вие ръсите простотии и лъжи! Вие наясно ли сте, че ние Канада я заливаме с хидравлични двигатели и помпи? Чували ли сте го това... Чували ли сте го? Чували ли сте, че българските велосипеди се продават и заливат Франция, Италия, част от Испания? Знаете ли, че 35% от българския износ е високо технологично производство? Знаете ли го това?“
„Не, не знам“, сепна се Румен Гечев.
„Не го знаете? Не знаете, че българската фармацевтика също залива голяма част от Европа, да не говоря за лекарствата за ветеринарни цели. И сега, непрекъснато повтаряйки, че България е ниско конкурентна, просто внушавате едно абсолютно невярно мнение, позиция, становище...“, продължи Валери Симеонов, който бе прекъснат от реплики на Гечев.
„Ама успокойте се! Първо, внимавайте с езика. Второ, аз нищо не казвам. Аз казвам Евростат – отворете Евростат...“, призова депутатът от БСП.
„Аз искам да си завърша изказването, г-н председател“, протестира Валери Симеонов към Петър Кънев, председател на икономическата комисия.
„Ама, недейте да лъжете! Това е данни на Евростат“, продължи да упорства Румен Гечев. Все пак той отстъпи отново думата на Валери Симеонов.
Лидерът на НФСБ пък изрази силно неудовлетворение, че е бил апострофиран по този начин.
„Най-малкото не е хигиенично това, което правите в момента“, каза Симеонов, като добави: „И Ви говори човек, представител на бизнеса, който идва от бизнеса и който е може би малко по-информиран от Вас като научен работник и като човек с някаква научна титла. И най-накрая, в заключение, г-н председател, виждам, че и на Вас Ви досаждам – ако Ви преча, мога да изляза – все пак има едно становище там, предложено на Вашето внимание, на индустриалния капитал на България. То не Ви ли говори нещо? Значи, българският бизнес, който ще бъде унищожен, смачкан, удавен от канадската индустрия – той препоръчва да се подкрепи това споразумение. Той вижда полза от това споразумение. Българският бизнес, както винаги, е наврян в ъгъла – той няма никакво значение за политиците на България. Благодаря за вниманието!“
Румен Гечев отново поиска думата: „Аз ще реагирам съвсем спокойно, виждам, че е развълнуван г-н Симеонов. Но, дали съм запознат с това и онова – предполага се, че един професор, който преподава икономическа политика в Съединените щати, в Англия, във Франция, в Дания и в България, сигурно знае. Второ, г-н Симеонов, не се изказвайте по статистика, която не сте прочели. България с Румъния са на последните две места по конкурентоспособност по данни на Евростат. Моите студенти първи курс ги учат тия неща. Аз искам България да е напред, ама не е, сега к'во да направим? Второ, Вие казвате за някакви успехи в бизнеса. Знаем каква е структурата на бизнеса. Вие давате и някакви примери. Примерно Вие какво изнасяте в Канада?... Не, ама Вие нещо имате ли бизнес в Канада или Щатите? К'во ще изнесете? Кабеларка ще им изнесете, да им пуснете ямболска телевизия. Айде моля Ви!“
„Бургаска е, не ямболска“, подсмихна се Валери Симеонов.
„Без внушения към Ямбол“, протестира и Петър Кънев, който е роден там.
Валери Симеонов пък приключи спора с реплика към Гечев: „Не знам дали знаете, г-н професор, но 80 процента от хидравличните помпи и елементи в Австралия, 80 процента, са производство на българското предприятие „Хидравлика“. 80 процента! Недейте очаква да изнасям кабелна телевизия, въпреки че ако бях по-млад, щях да Ви покажа, че мога да го направя. Щото оттам съм имал оферти!“
Кои подготвяха "срива"?
Срив имаше на няколко пъти преди това!
И, то все при управления на партията!
Масовоприватизаторите пак бяха именно хора подставени от партията, и които нямаха мозък в кухите си лейки да развият, и ги съсипаха!
Срива на икономиката започна с национализацията на индустриалния капитал, а не с притазиацията на загубите от следствието и! Не те знам какво четеш, но, вземи прочети и нещо по различно, па да съпоставиш глупавите си коментари!