Адвокатите на Tръмп: Има опасна атака срещу демокрацията
Защитата на американския президент Доналд Тръмп определи процеса по импийчмънт срещу него като опасна атака срещу демокрацията в страната.
В документ от 6 страници екипът от адвокати твърди, че няма данни за нарушения или престъпления от страна на държавния глава. За сравнение – тезата на обвинението е 111 страници.
Същинската част по делото за сваляне на държавния глава започва в Сената във вторник.
Според защитата на американския президент процедурата по импийчмънт е опит на демократите да отменят резултатите от изборите от 2016 г. и да се намесят в изборите през тази година. Междувременно Тръмп се похвали с рекордна подкрепа за републиканската партия сред американците и благодари за подкрепата с пост в туитър.
Междувременно в Съединените щати се проведе масов протест на жени срещу Тръмп. Те поискаха оставката на Тръмп на многолюдни протести, свикани в 180 градове в страната. „Ние сме обединени, разбра ли, насилнико от Вашингтон. Ние сме единни, всички жени, мюсюлмани, евреи, бели, черни, латино, азиатци, трансексуални – всички сме едно цяло“, заяви демонстрантка от Ню Йорк.
В някои случаи личното его сякаш напълно се разпада, щом човек посвети живота си на изцяло неегоистичен труд за по-висшето благо на колектива — без да желае награди, признание или себевъзвеличаване. Какво облекчение е да се освободиш от ужасния товар на личното си его! Членовете на колектива се чувстват щастливи и осъществени, независимо от това колко усилно работят, независимо от жертвите, които правят. Като че ли са се издигнали над егото. Въпросът тук е: наистина ли са се освободили от егото, или то просто се е преобразувало — от лично е станало колективно его?
Колективното его споделя същите характеристики като личното его, например, потребността от конфликт и врагове, потребността от повече, потребността да си прав срещу другите, които грешат, и т.н. Рано или късно колективът ще влезе в конфликт с други колективи, тъй като несъзнателно го търси и се нуждае от противопоставяне, за да дефинира границите си и чрез това — идентичността си. И в този момент членовете му ще изпитат страданието, което неизбежно се носи на гребена на вълната на всяко мотивирано от егото действие. Възможно е в резултат да се пробудят и да осъзнаят, че на техния колектив е присъща значителна доза лудост.
Може да бъде болезнено — да се пробудиш и да осъзнаеш, че колективът, с който си се отъждествявал и за който си работил, всъщност е луд. Понякога се случва в този момент хора да се променят в негативна посока — да се изпълнят с цинизъм или горчивина и да започнат да отричат всички ценности. Това означава, че те набързо са усвоили друга система от убеждения — веднага, щом са осъзнали, че предишната е илюзорна и затова е рухнала. Те не се изправят лице в лице със смъртта на своето его, а бягат от него — и се въплъщават в ново, по-подходящо за новата им нагласа. Колективното его обикновено е по-несъзнателно от индивидите, които го съставляват. Така например, тълпите (които са временно колективни его-цялости) са способни да извършват жестокости, които нито един от техните членове не би извършил, ако е извън тълпата. Нерядко народите възприемат поведение, което, ако е поведение на индивида, незабавно би го освидетелствало като психопат.