Нашият премиер направи доста полезни неща, продължавам да подкрепям ГЕРБ
Ангел Исаев е на 47 г. През 2017 г. бе избран за бургаски депутат от ДПС, но - благодарение на преференции, което бе и причина да бъде изключен от парламентарната група (ПГ). Той остана народен представител със статут „нечленуващ в ПГ“, след което системно започна да подкрепя управляващите и най-вече партия ГЕРБ. БСП пък сега отново инициира вот на недоверие срещу правителството „Борисов 3“. Какво мисли Исаев по въпроса, както и по други политически теми – ето отговорите му пред „Флагман“...
- Г-н Исаев, честита нова година! Очаквате ли някакви грандиозни промени в българската политика през 2020-а?
- Честита нова година и на вас и на всички приятели, които уважават себе си и нашата държава! Иначе, чак грандиозни промени не очаквам през 2020 г. Най-вероятно такива ще има в средата на 2021 г.
- Не очаквате предсрочни парламентарни избори?
- Не, на този етап не виждам такива. Не виждам и коя политическа партия има интерес от предсрочни избори. Според мен, това не е нужно и на държавата, защото на този етап нашият премиер направи доста полезни неща. Доста неща се промениха. Да, все още много може да се направи, но мисля, че с времето по-големите мечти на всички български граждани ще бъдат реализирани – т.е. да си останат в държавата и да работят в България, а не да ходят по чужбина, както е сега все още.
- Предстои вот на недоверие, а както изглежда, Вие пак ще подкрепите кабинета „Борисов 3“. Това ли да очакваме?
- Да, аз още от началото, след като се получиха тези аномалии спрямо мен – когато бях изключен от парламентарната група на ДПС, си подкрепям кабинета „Борисов 3“. Искам да подчертая, че аз подкрепям политическа партия ГЕРБ. Така че на този етап продължавам да ги подкрепям.
- Има ли много общи черти между бившата Ви партия ДПС и ГЕРБ, която толкова лесно припознахте като Ваша политическа сила?
- Ако трябва да съм честен, има доста общи черти между ДПС и ГЕРБ, но тези общи черти са за интереса на България. Аз много години бях с ДПС – тя винаги е мислела за българските граждани и за държавата България, и за бъдещето на тази държава. В ГЕРБ също виждам много положителни неща - те се развиват и се случват. В ДПС идеите трудно се реализираха, защото тя никога не е била първа политическа сила. Докато в ГЕРБ нещата се случват.
- А какви общи черти виждате между двете партии?
- Нали ви казах. Общите черти са, че като кажат нещо, държат на него.
- А това, че са лидерски партии?
- Да - също. Но са и партии, които, като обещаят нещо, го реализират. В това също има голямо съвпадение.
- Миналата година имаше европейски и местни избори. Каква е оценката Ви за Вашия регион - как се представиха в Бургаско ГЕРБ и ДПС специално?
- Аз мога да говоря по-конкретно за община Бургас - резултатите там бяха разочарование за ДПС. В Бургас те загубиха доста. Тези уж „случайни гласове“, които бяха (преференциално) за мен, сега изцяло гласуваха за ГЕРБ. Може да направим една статистика и сравнение с преди три-четири години. За ДПС община Бургас беше втора сила - първо беше Руен, после Бургас, Айтос, Поморие, Сунгурларе и т.н. А сега, като погледнем, община Бургас за ДПС е на четвърто-пето място. Т.е. когато аз бях общински председател, гласовете бяха 3200 – 3300, а сега мисля, че не са повече от 1500. И неслучайно в Бургас ДПС има само един общински съветник, а преди бяха двама.
- ДПС като че ли претърпя поражения и в други общини (в Бургаско). Очаквате ли някакви промени в ръководството на партията?
- Да. Те се представиха зле и в Айтос, и в Сунгурларе. Поздравления за Руен! Но мисля, че трябва да има някакви промени. В Айтос – много зле! Там бяха с 12 общински съветника, а сега са със 7. Това не е добре за моя колега Севим Али, който е от там. ДПС загуби най-голямото село в Айтоско, където пак победи ГЕРБ. Какво да кажем за Сунгурларе – той, като лидер на областта, загуби и Сунгурларе. В интерес на истината, на мен никой не се обади - можеше да бъда полезен, да помагам някъде, но аз си бях пасивен. Работих си изцяло, открито в община Бургас за политическа партия ГЕРБ и това, което трябваше да направя, си го направих. Мога да подчертая, че в квартал „Рудник“ на предните избори имаше около 700-800 гласа за политическа партия ДПС. Те всички отидоха сега при ГЕРБ, а ДПС взе 50-60 гласа.
- Т.е. Вие помогнахте на ГЕРБ на местните избори?
- На местните избори, подчертавам, в община Бургас.
- Севим Али казахте, че е областен лидер (на ДПС), така ли? Или грешно съм разбрал?
- Севим Али е депутат от област Бургас, от нашия регион. Областният председател се казва Ахмед Сюлейман. А Севим Али остана единственият депутат на ДПС от региона, след като аз бях изключен от групата. Той отговаряше и обещаваше, че ще се реализират доста неща, но, за съжаление, не успява – най-вероятно понеже е сам и възможностите са му такива.
- Ще се кандидатирате ли за депутат на следващите парламентарни избори?
- О, много е далеч още. Най-вероятно ще ви подведа, ако кажа „да“ или „не“. На този етап съм 50 на 50.
първа радост е за мен,
От Исаев не се отричам!
Плакети получавам
И Депесарите продавам.
„Лоялни сме, но сме с вързани ръце”. Това заяви пред „Флагман” общинският председател на Младежката организация на ДПС в Бургас Джюнейт Шабан във връзка с последните скандали в партията.
Той не одобрява изключването на Ангел Исаев от парламентарната група на ДПС: „Младите хора на ДПС в Бургас са меко казано обидени от твърденията, че за Ангел Исаев преференциалните гласове са сгрешени, защото той през годините с действията и отношението си към нас показа, че наистина държи на младия човек. Ние мислим, че ръководството на партията беше подведено с тези твърдения за случайност в избора им. Впоследствие не беше правилно разчетена волята на колективното тяло на ДПС в Бургас. Хората останаха дълбоко огорчени от развитието на процесите в партията. Не може да се твърди, когато 54,11% от общите гласове на ДПС в община Бургас са преференции за Ангел Исаев, те да са на случаен принцип."
Джюнейт Шабан обясни серията оставки в ДПС от последните дни по следния начин: „Изключването на Ангел Исаев, както и последвалото отказване на Камен Костадинов, отстъпвайки на Дурхан Мустава, е причина за цялата тази истерия, но е малко закъсняла реакция. Причини за оставките на лидери на организации на ДПС главно са тези следизборни процеси. Ако бяха изборните резултати, оставките щяха да бъдат подадени на следващия ден, когато имахме окончателните резултати, а не месец след изборите. В структурите се прокарва тезата, че лично д-р Ахмед Доган настоява за Дурхан Мустафа (което според мен не е вярно), с цел да тушират недоволството, но за съжаление ефектът е обратен и така допълнително продължава да губи ДПС. Вярваме, че почетният председател никак не е доволен от случващото се. Персонално Камен Костадинов и Ангел Исаев допринесоха много за запазването на двата мандата на ДПС в Бургас, ръководиха кампанията тук. В отговор бяха оставени сами.”
Шабан на този етап казва, че няма да подава оставка.
На въпроса обаче какво следва оттук нататък, отговаря: „Какво следва, не знаем. Откакто Исаев стана председател на организацията, подкрепата за ДПС в община Бургас постоянно расте на фона на резултатите на другите структури, които губеха подкрепа. На второ място сме като организация след Руен, задминавайки и ДПС-Айтос на тези избори. Сработен беше сериозен екип благодарение на общинските съветници, местните структури и младежката организация. Ние сме лоялни към партията, но сме оставени с вързани ръце…”
Тая територия отдавна не е Дьржава !!!