Създават спецзвено в МВР, тип „Хавай 5.0“, Калоян Калоянов командир на бургаското поделение
В структурата на МВР ще се създаде спецзвено, което да действа при терористични заплахи, кризи със заложници, борба с безредици и арестуване на особено опасни престъпници. Това решиха на първо четене депутатите от 44-ото Народно събрание, които прокараха поредните промени в закона за МВР, с което дадоха зелена светлина за създаването на нова главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“.
Новата дирекция ще е с вертикална структура и на пряко подчинение на Министерски съвет, а не на главния секретар, както са настоящите областни дирекции.
Всяко едно от 8-те териториални звена ще има командир, който ще ръководи независимо звено с изключителни правомощия.
С новата структура на Жандармерията и досегашното СОБТ (антитерористичното звено, б.а.), логично се правят аналогии с популярния телевизионен сериал „Хавай 5.0“. В основата на хитовата лента са случаи, които спецзвеното разрешава най-големите кризи в 50-ия щат и е на пряко подчинение на губернатора.
Идеята за новото суперзвено е да подготвя отряди от спецполицаи, които имат отлична физическа подготовка, умения за боравене с оръжие и придобити знания как да се движат в тактическа формация, така че да имат контрол върху средата.
В Бургас поделението ще се изгради чрез обединението на Жандармерията и СОБТ, които досега бяха към ГДБОП. Почти сигурно командир на звеното ще е доскорошният директор на ОД на МВР в Бургас старши комисар Калоян Калоянов, който от няколко месеца оглавява бургаската жандармерия.
Почеркът на Калоян Калоянов веднага си пролича и за краткото време той действително успя да промени философията на работата в звеното, категорични са полицаи, които добре познават работата и структурата на правоохранителните органи.
Кой и как ще решава кой да бъде пратен във всяка една ситуация, щом са на подчинение на различни структури?
През 2016 г. средното равнище за ЕС е от 318 полицаи на 100 хил. души, или един полицай на всеки 314 души.
През последните години броят на полицейските служители в ЕС бавно намалява. През 2016 г. в целия Европейски съюз е имало общо 1,6 млн. полицаи, което представлява спад от 3,4% в сравнение с броя на заетите в бранша през 2009 г.
Най-малко полицаи на глава от населението има в Унгария - 90 полицаи на 100 хил. души(данни за 2015 г.), следвана от Финландия -137, Дания - 186(през 2015г.) и Швеция - 203. На другия полюс са Кипър, където на всеки 100 хил. души се падат 573 полицаи, Малта – 505, Гърция - 492 и Хърватия - 490 (за 2015 г.). Най-много полицаи на глава от населението има на Територията. Родната полиция ни пази. Поне така би трябвало. Парите за издръжката на МВР са солидно перо в бюджета. Всеки един плаща за сигурността и опазването на обществения ред. Задълженията на държавата по обществения договор е да ги осигури.
Какво всъщност се случва? Престъпността и полицията плавно се сливат. Дотам, че гражданите вече нямат вяра на полицията.
Вече ще има само мир и любов.
И вода.
Те полицаите най-големите мутри в България... какви звена какви пет лева.