10 дестинации в Европа, разрушени от туристи за последното десетилетие
Глобалният туризъм достигна рекордни нива през 2010 г., пише „The Guardian“, цитиран от Business Insider. Това означава, че места като Венеция и Барселона са по-популярни от всякога. Други дестинации като Хърватия пък също се радват на повече посетители заради сериали като „Игра на тронове“. По-големият брой туристи обаче невинаги означава нещо добро. За да се справят с големия наплив, някои страни въвеждат драстични мерки – така Флоренция въведе глоби за ядене на улицата, пише „The Telegraph”. Кои са най-населените дестинации? Това е списък с 10 дестинации, които биха могли да си отдъхнат от многото туристи, пише monitor.bg
Най-ярък пример за разрушението, което туристите носят, е Венеция. Намаляващото население поражда страхове, че италианският град ще се превърне в „Венециландия“, пише „Deutsche Welle“. Не трябва да се забравят и промените в климата, доказателство за които са големите наводнения през втората част на 2019 г. Във Флоренция пък човек може да бъде глобен с 500 евро, ако се влачи по улиците и се храни. Според CNN обаче групите туристи продължават да са големи, а градът посреща над 10 млн. туристи всяка година.
Благодарение на социалните мрежи, Гърция също се радва на голямо внимание. Снимките в Инстаграм доведоха големи тълпи в Санторини, което се отрази на живота на местните. Някои дори препоръчват на чуждестранните посетители да избягват Санторини, ако искат да видят истинското лице на Гърция.
Хърватия не изостава. За да се справи с ордите туристи със селфи стикове, страната наложи ограничениe върху броя круизни кораби, които могат да се прибират на пристанищата.
Причина за популярността на Хърватия е фактът, че от втори сезон натам за място на Кралския чертог в „Игра на тронове“ е избран Дубровник.
Немският замък Нойшванщайн е най-посещаваният замък в провинция Бавария. През 2018 г. Посетителите му са около 1.5 млн. души, а в резюметата за замъка в Интернет може да се намерят всякакви разновидности на „пренаселено място“.
Подобно на Хърватия, Малта също страда заради „участието“ си в „Игра на тронове“. За последното десетилетие броят на чуждестранните посетители се е увеличил двойно.
Френският остров Мон Сен Мишел е най-посещаваната дестинация извън Париж, пишат от „The Local France“. Мястото е използвано като вдъхновение за създаването на града Минас Тирит във „Властелинът на пръстените“.
Селище Халщат, Австрия е разположено до езерото Халщат. Според „Business Insider” човек трудно може да се наслади на очарователната гледка и сгради, тъй като ще е зает да търси свободно пространство и тишина.
Барселона винаги е била като магнит за туристи. „Как туризмът убива Барселона“ е заглавието на цяло фотоесе, представено от „The Guardian“.
Много младежи пък се насочват към Прага в търсене на евтин алкохол. Градът обмисля да забрани тротинетките и колелата няколко души, тъй като най-редовно те са карани от пияни хора, пишат от BBC.
Ако искаме да направим ергенско или моминско парти, то Будапеща е мястото. Или поне така пишат от CNN, според когото ниските цени правят дестинацията привлекателна за подобни поводи. Според „Deutsche Welle“ обаче местните вече се чувстват изтормозени от посетителите.
Столицата на Нидерландия вече предприема действия, за да направи туризма по-устойчив. С тази цел туровете по кварталите с червените светлини вече са забранени. Надписът „I amsterdam“ пък бе премахнат заради това, че може да предизвика навалица от хора.
Факти.