Иконописец от Бургас дарява икона на Св. Йоан Кръстител за благотворителна кауза
Самоук иконописец от Бургас днес завършва поредната си творбa, посветена на Св. Йоан Кръстител. Иконата ще бъде дарена за благотворителна кауза. Иконописецът Тошко Вачев е и единственият българин роден в кула на фаропазач.
Пред Нова телевизия той сподели, че досега е изписал над 800 икони.
Точно преди 24 години бившият служител в армията Тошко Вачев прави първата си икона, която пази и до днес. Тогава началник в танкова бригада, той прекарва много от служебните си задължения в Шабла и рисува предимно пейзажи.
„Там стреляхме по вражески изтребители и в последните две три години на службата преди да изляза в пенсия тази муза ме завладя за иконите и замених оръжието с четка”, сподели Тошко Вачев.
Оттогава до днес Тошко Вачев не спира да изписва икони. Прави важно уточнение – изписва, а не рисува. Само за тази година самоукият творец е изписал 52, голяма част от които са дарени на приятели, на църкви или за благотворителни цели. Първата за тази година е на Йоан Рилски, считан за закрилник на българите. Точният им брой обаче е загубил.
„Може би са над 800 икони, тъй като аз творя всеки ден. За да започна да изписвам една икона, аз задължително трябва да науча самата история на светеца и историята на иконата, тъй като моя стил е предимно руски”, разкрива Вачев.
„Йоан Рилски е първият канонизиран светец и закрилник на Българите. Той създава Рилския манастир“, добавя бургазлията.
„Морски бриз“ открива изложба на икони в Бургас
Освен отдаден на иконописа Тошко Вачев споделя, че обича хлебарството и кулинарията, но уменията си практикува само у дома.
„Завърших курса за хлебари и готвачи с отличие. Горд съм с това. Правил съм си банички в къщи. Обичам да готвя“, споделя той.
Най-интересното в живота на 61-годишния иконописец започва още от раждането му. Той е единственият българин, роден в кулата на фаропазача, реставрирана тази година и превърната от управата на пристанището в Бургас в градска забележителност. Построена е през 1903-та година и до днес се намира на мястото, където в миналия век е бил историческият вход на пристанището.
„Аз съм роден вътре, а не в родилен дом. Това е моето родно място. Майка ми е отишла там със сестра ми и другата ми и баба ми”, споделя Тошко.
В охранителната кула са живеели фаропазачи, които са се грижили за светлините на градския фар. Впоследствие старият газов маяк се е електрифицирал и се превръща в дома на боцмана дядо Йордан.
„Дядо ми беше стар морски вълк. С него ходихме на кея“, разказва Вачев.
Снимки от детството му днес са изложени в кулата за посетители. Иконописецът с носталгия си спомня за стила на стария Бургас и атмосферата.
Следващата икона, по която иконописецът започва да работи, е наречена „Св. Богородица - Достойно ест”. Ще я изписва по ясни канони и правила в иконописането. Съдбата й ще реши в процеса на изписване.