Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как 5G ще промени изцяло бизнеса и услугите?

Ключови думи: 5g, мрежа, технология, новини

Един от акцентите през втората половина на 2019 г. определено беше мобилната мрежа от пето поколение, или 5G. Трите телекома получиха тестови честоти от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за шест месеца и проведоха тестове на различните приложения на новата технология, пише investor.bg

Първата в България 5G базова станция за тестови цели беше пусната от А1 още на 1 юли. Същата компания направи и последното публично изпитание точно преди Коледа и изтичането на тестовите честоти, като изгради и самостоятелна 5G мрежа или такава, която не ползва за база 4G и предлага истинските ползи от петото поколение мрежи за бизнеса.

Безспорно ползите от изграждането на 5G мрежата са много. Със сигурност всеки потребител ще изпита удобството на скоростта - тя ще бъде около 10 пъти по-висока от тази при 4G. Новата мрежа ще даде възможност за високоскоростното предаване на 4K и 8К видеоклипове, ще направи възможно технологии като виртуална, добавена и миксирана реалност (VR, AR, MR) да бъдат визуализирани с още по-висока разделителна способност и с по-висока скорост, ще можем да гледаме събития на живо с безупречно качество, а HD телевизионните канали и гейминга ще бъдат достъпни на мобилни устройства.

Но определено големият печеливш от навлизането на 5G ще бъде бизнесът. Предимствата на новата технология – скорост, качество на връзката, минимално времезакъснение, увеличеното количество обмен на информация и поддържането на по-голям брой устройства на определена площ ще помогнат за автоматизирането и оптимизирането на много индустриални процеси. 5G ще повлияе благоприятно на сфери като „Интернет на нещата“ (IoT), здравеопазване, селско стопанство, логистика и транспорт, информационни технологии, обучение, забавление и много други. Очакваните ползи за икономиката се изчисляват на над 15 млрд. долара, но какво точно ще донесе 5G на бизнеса и ще го направили по-конкурентоспособен?

Влияние върху БВП

Икономическите ефекти от интегрирането на мрежата от ново поколение са много. От една страна са преките, свързани с повишаване на икономическата активност в периода на изграждане на необходимата инфраструктура, а от друга – непреките, които се явяват и дългосрочни, и които водят до икономически растеж и поява на нови бизнеси и услуги. Изследване на Института за политика и икономика към УНСС показва, че до 2028 г. въвеждането на 5G технологиите ще доведе до ръст на българската икономика и принос от близо 12 млрд. долара във всички възможни отрасли на стопанството, включително здравеопазването и земеделието. Приносът към БВП на IoT в контекста на използване на 5G ще достигне до 15,2 млрд. долара, а нарастването на електронната търговия може да добави други 2 млрд. долара. 

„Интернет на нещата“ (IoT)

Анализатори и бизнеси са уверени, че един от най-осезаемите ефекти на мобилните услуги от пето поколение ще е тласъкът, който ще дадат за развитието на „Интернет на нещата“. Постепенно ще преминем от умни устройства и домове към умни градове, и услугата ще стане масова и за индивидуални клиенти. Тоест всяко устройство във вашия дом и град ще бъде свързано и контролирано чрез интернет. 4G мрежата не може да поддържа всички устройства наведнъж, тъй като тя работи на базата на отношение сигнал/шум. С 5G ще бъде преодолян проблемът за свързване на много на брой устройства към една точка за достъп, позволявайки интегрирането на множество смарт IoT сензори и продукти, които биха натоварили съществуващите мрежи. „Интернет на нещата“ ще свързва още по-бързо всички обекти, уреди, сензори, устройства и приложения, които имат достъп до интернет. От друга страна всички IoT приложения, които за да работят, генерират огромен поток от данни, ще могат да ги трансферират с много по-бърза скорост и то от множество устройства или сензори.

Телекомите в страната вече предлагат услуги, базирани на „Интернет на нещата“, като представят решения чрез Narrowband IoT технологията, позволявайки на машини да си говорят помежду си без човешка намеса. Вече има изградени подобни услуги като например А1 предлага решения за измерване качеството на въздуха, умно сметосъбиране, умни измервания при водоснабдяване в редица български общини. Тези решения обаче ще достигнат пълния си потенциал с наличието на по-добра и по-гъвкава мобилна мрежа както е 5G.

Логически разрези на мрежата или т.нар. Slicing

При 5G могат да се правят логически профили на мрежата или така наречения Slicing. В повечето случаи при 4G имаме една мрежа, с едни и същи характеристики, към всички услуги и клиенти. С 5G телекомите могат да създават мрежи (Slicing) с различни характеристики спрямо нуждите на бизнесите.

Нови бизнес сегменти

С развитието на „Интернета на нещата“, в съчетание със скоростта на връзката, предлагана от 5G, се очаква да възникват нови бизнес сегменти. Те ще работят по създаването на нови приложения и услуги, защото ще имат на разположение нови устройства и мрежа с нови възможности. Това от своя страна би могло да доведе и до създаване на допълнителни работни места и да генерира приходи за икономиката.

Оптимизация и управление на процесите

Мрежите от ново поколение ще осигурят на компаниите постоянен, непрекъснат достъп до бърза и надеждна интернет връзка. Това, в комбинация с възможността за обмен на големи количества информация, ще улесни въвеждането на нови и по-ефективни бизнес модели и стратегии, както и усъвършенстването на цялостната организация и управление на фирмените процеси, което от своя страна ще доведе до повишаване на ефективността на производствените процеси.

По-висока скорост на данни

Най-очевидната и може би една от най-известните ползи, които 5G мрежите ще донесат на бизнеса, е по-високата скорост на преноса на данни. Количеството данни, които компаниите генерират се увеличава експоненциално всеки ден. С 5G мрежата прехвърлянето на големи количества данни няма да е проблем. Докато максималната теоретична скорост на 4G надхвърля 100 мегабита в секунда, 5G има потенциал да достигне 10 гигабита в секунда. Това означава, че 5G може да бъде до 10 пъти по-бърз от 4G. Въпреки че реалните скорости на 5G мрежите ще бъдат по-бавни от това, чистата скорост, която 5G обещава, ще осигури огромен тласък за бизнеса.

Телемедицина

Възможностите за дистанционна диагностика и дори медицински манипулации на огромни разстояния между лекар и пациент вече не са толкова далеч в бъдещето, колкото доскоро изглеждаше. С помощта на 5G технологиите този дял от здравеопазването и медицинските грижи ще се развива и ще донесе ползи както на лекарите, така и на пациентите – ще се пестят време и средства за пътуване, повече пациенти ще могат да се възползват от консултации от водещите специалисти и т.н.

1
Коментара по темата
1.
баба
27.12.2019 13:04:58
То всичко до тук е много обещаващо, само че това е възможно за богатите държави.
Как българите / 80 % от работещите на минимална раб. заплата и 80 % от пенсионерите на пенсия до 350 лв. /
ще станат собственници на "умни къщи ", а бизнеса от сива икономика ще вкара всичко в интернет.
И защо не пишете за вредното излъчване от 5ж мрежата върху хората.
  Добави Коментар
Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин... „За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо
4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те  За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето 
Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа  7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа „Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си
Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация  Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение
Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва „Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки