Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дали през 2020 г. ще има предсрочни избори зависи от ГЕРБ и ДПС – те управляват в задкулисна коалиция

Назначенията на Гешев и Цацаров са знак за запазване на статуквото и на досегашния порочен модел, казва Милен Любенов
Ключови думи: Милен Любенов, ГЕРБ, ГЕРБ и ДПС, предсрочни избори, Корнелия Нинова, Румен Радев, Иван Гешев, Сотир Цацаров

Продължаваме с обзорните интервюта с политолози в края на 2019 г. След проф. Александър Маринов, ред е на Милен Любенов – доктор по политология, преподавател в Софийския университет, специалист по партии и партийни системи. Той бе и секретар по вътрешната политика на бившия президент Росен Плевнелиев (2012 – 2017 г.).

- Г-н Любенов, с какво бихте отличили 2019 г. по отношение на партийната система у нас?

- Стабилност на повърхността, но отдолу клокочещо напрежение. ГЕРБ бе на път да загуби София, което стресна партията. Въпреки че спечелиха убедително местните избори, се наблюдава все по-видима ерозия при ГЕРБ.

- Каква е вероятността за предсрочни парламентарни избори през 2020 г.?

- Това ще зависи преди всичко от две партии - ГЕРБ и ДПС. Това са двете партии, които управляват в задкулисна коалиция. Дали ще има избори ще зависи, както и при предишните оставки на Борисов - доколко предсрочен вот ще бъдат в негов и за партията му интерес и как ще се договори с ДПС и икономическите кръгове зад движението.

- Има ли почва за разместване на пластовете в партийно-политическата система предвид и новия играч Слави Трифонов? Какви са тенденциите като цяло у нас – ще удържи ли Борисов статуквото?

- Българската партийна система се характеризира със сравнително слаба институционализация. Честите промени са типични за нея. Сега е по-лесно да се правят партии с оглед на широкия източник на ресурси, чрез които това може да стане - медии, политически инженеринг, популизъм, протестен вот. Ниското доверие към институциите и партиите подхранва този процес. Това обаче обикновено са партии без хоризонт, които имат краткотрайни цели - най-вече да подпомагат някоя от големите политически сили. В този ред на мисли следва да разглеждаме и проектите на Слави Трифонов или на Мая Манолова.

- През 2019 г. бяха направени важни назначения в репресивните органи. Иван Гешев стана главен прокурор, а Сотир Цацаров – шеф на КПКОНПИ. Знак за какво са те?

- За запазване на статуквото и на досегашния порочен модел. Мандатът на Цацаров ще се запомни с избирателно работещата прокуратура в интерес на силните на деня - формални и неформални властови структури. Очаквам тази линия да се запази и при Гешев, който бе избран, за да бъдат съхранени интересите на статуквото. Това са същите хора, които стояха и зад избора на Цацаров.

- Президентът стартира консултации за промени в Конституцията. Има ли нужда от такива? Какви бихте препоръчали?

- Президентът закъсня. Той действа реакционно. Тези консултации трябваше да започнат по-рано. Преди избора на Гешев. Тогава имаше по-голяма вероятност да се повлияе, така че процедурата по избор на главен прокурор да бъда конкурентна. Президентът трябваше да сезира Конституционния съд за онзи текст от Закона за съдебната власт, постановяващ, че върната от президента процедура просто се прегласува, а не започва отново, както бе преди това. Тази поправка бе направена заради този избор конкретно. Сега Радев закъсня. При настоящата конфронтация с мнозинството, какъвто и проект да внесе - той ще бъде бламиран. Радев знае това и цялата му инициатива има предизборни цели. Ако искаше да успее, подходът трябваше да бъде различен - да започне разговор с парламентарните сили и да търси консенсус.

- През 2019 г. имаше резки обрати с партийните субсидии. Очертават се промени при тях и догодина. Какъв според Вас е най-добрият модел?

- Намаляването на субсидиите на 1 лев бе популистки ход, с който се целеше да бъде поставена в трудно положение предизборно БСП. Сега по всичко личи, че ще бъде върнат старият модел. Държавните субсидии за партиите са европейски модел на финансиране, възприет в почти всички европейски демокрации. Въпросът е за какво се харчат тези средства. Те са целеви, за дейността на партията. А в България могат да се харчат за всичко - за строежи на църкви, джамии, помощ при наводнения, както често прави ГЕРБ. Това е лоша практика. Ако някоя партия иска да подпомага с благотворителност, може да го прави, като набира дарение. Но не това да става от субсидията. Затова е нужна промяна, в която изрично да се посочи за какво се харчи тя. Българските партии трябва да разберат, че най-ценният капитал на една партия са човешките им ресурси, затова е добре част от субсидията да отива за обучение и развитието на партийния актив; аналитични звена, институти към партията и т.н. Важен принцип трябва да бъде и по-голямата равнопоставеност на партиите. Затова може да се помисли за диференцирана субсидия - за по-малките партии да бъде по-висока, за най-големите по-малка. Освен това по време на избори, за да се постигне сравнителна равнопоставеност, е добре в обществените държавни медии кампаниите на партиите да бъдат отразявани безплатно.

- БСП ще избира председател през 2020 г. с пряк вот от цялата партия. Има ли такава практика по света и тя удачна ли е?

- Да, има такава практика, която се въведе на много места в Европа с цел засилване на вътрешно-партийната демокрация и по-тясна ангажираност на членската маса в работите на партиите. В крайна сметка обаче твърде често това води до елиминиране на средния партиен ешалон, като вместо по-голяма демократичност, прекият избор превръща партиите в лидерски, в каквато се превърна и БСП.

- Нужна ли е смяна на Корнелия Нинова? Виждате ли изградени нови лидери в БСП?

- Това ще реши партията. Корнелия Нинова зае нетипична за европейската левица линия на поведение, която подхожда повече на популистката националистическа десница. Не се забелязва обаче алтернатива на Нинова като председател. Партията не можа да привлече нови млади лица, които да застанат начело. Има някои изключения, но не са готови още за лидери. Обикновено лидерските групи елиминират потенциалната конкуренция и не се мисли за развитието на партията. Но това е характерно за почти всички български формации.

 

9
Коментара по темата
9.
До N8
26.12.2019 13:56:56
Управлението в парламентарните републики се осъществява в Парламентарни мнозинства по закони и други актове на управление. Кой до кой застанал и с кой се снимал е теория на конспирацията.
8.
MiB
26.12.2019 07:43:44
Викаш, че управлявали в тайно съглашение,а? Като е толкова тайно, ти откъде си толкова сигурен? Аз вчера видях, съвсем ясно, Данчо Ментата до Румен Радев при Патриарха. Не е нужно да съм доктор на науките, за да знам кой на кое хоро се е хванал, какво ще играят и кой свири с гайдата!
7.
Нов месия
25.12.2019 20:47:47
Нормалните хора ги е страх от повторение на сценария БСП - Луканов,БСП-Виденов,БСП-Станишев,БСП-Орешарски!Много са наплашени от повторението на ДС сценария с Царя и Решетников,защото се върти легенда,че Радев е незаконен син на Тато и пак иска да ни "оправя" за 3-4 месеца!БСП-Радев ни оправи за 150 дни,с голямото нагушване на приятели,спонсори и баджанаци,сега пак протяга мазни ръчички да ни дооправи и както обеща:ВСИЧКИ ВЪН!Ще ни гони от Родината ни за да заселва талибани и червени кмери!
6.
ДелПиеро
25.12.2019 16:25:01
Много точно казано в частта за дебата на Радев за конституцията.
5.
Аптикадир
25.12.2019 16:13:36
Много бързо забравихте как се целувахте с председателя на ДПС, г-н Лютви Местан, а ?
4.
Реалист
25.12.2019 16:08:14
Повече такива интервюта трябва да се публикуват и по водещите медии . Един от малкото останали политолози независим от статуквото . Хората да четат и да си правят сметката - каква е реалната ситуация в държавата ни , защо напускат младите хора , невиждащи смисъл и възможности тук . Похвата на управление все повече заприличва на преди 1989.
3.
хората
25.12.2019 15:33:04
са хванали цаката на народа и яздят
2.
Турчин
25.12.2019 15:30:42
значи няма алтернатива освен герб дпс (патриотите)
1.
Цигански Българин
25.12.2019 15:23:13
булгаристан не зависи от българите.Разбрано
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес