Загива ли Япония
Япония от години се опитва да увеличи раждаемостта, за да спре бързото застаряване на населението си. Но без успех.
Министерството на здравеопазването на страната обяви във вторник, че броят на бебетата, родени през 2019 г., е спаднал с приблизително 5,9% тази година, до 864 000. За първи път от 1899 г., когато правителството започва да проследява данните, новородените са под 900 000, съобщава „Асахи Шимбун”.
Спадът в абсолютния брой на ражданията е особено забележим, като се има предвид, че населението на Япония през 1899 г. е било около една трета от приблизително 126-те милиона души в страната днес.
Броят на смъртните случаи през 2019 г. пък е бил рекордно висок - близо 1,4 милиона, най-големият от Втората световна война насам.
Това означава, че през 2019 г. населението на Япония е намаляло с повече от 500 000 души.
Населението на страната застарява и е с най-висок дял в света на хората на възраст над 65 години.
Причините за тази статистика са много. На първо място тя е резултат от продължителна тенденция.
Голяма част от жените в Япония работят. А в корпоративната култура няма достатъчно добри условия за съвместяване на кариерата и отглеждането на дете. Ето защо повечето японки избират първото.
Извънбрачните деца са малко, само 2,3%, в сравнение с около 40% в Съединените щати. В същото време намаляват и браковете.
Броят на японците се свива всяка година от 2007 г. насам. За да избегне социални конфликти страната ограничава имиграцията, включително и трудовата.
Във вторник Япония и Пакистан подписаха меморандум за сътрудничество, за да позволят на пакистанците да работят в японски компании. Според споразумението, „определени квалифицирани работници” трябва да преминат тестове и да покажат основното разбиране на японския език, за да могат да получат право на работа в Япония.
Този ход следва подобни споразумения с други азиатски страни, включително Виетнам, Непал и Камбоджа.
Но преместването в Япония може да бъде трудно. Японското общество традиционно предпочита конформизма и социалната хармония пред независимостта и индивидуализма.