Брокери прогнозират: Имотите падат от 3% до 5% през 2020 г.
По-високо предлагане на жилища заради растящото жилищно строителство може да доведе догодина до лек спад на цените в рамките на 3% до 5%, прогнозират столични брокери. Един от тях - Наско Атанасов, определя жилищния пазар през 2019-а като луд.
„В началото имаше скок на цените, особено до юни-юли. След това нещата започнаха да се поуспокояват. Търсенето вече не е толкова голямо, а и има доста предлагане", обяснява брокерът.
По думите му много нови жилища, които до голяма степен отговарят на критериите на купувачите, излизат на пазара. А те от своя страна имат по-голям избор и могат по-дълго да търсят какво да си харесат. В един момент инвеститорите с кредити и започналите друга сграда ще започнат да намаляват цените, за да получат свежи пари. Не става дума за драстичен спад, а леко коригиране на цените в посока надолу с 3-5%”, казва той.
По думите му, в някои квартали като „Младост”, „Дървеница” и „Мусагеница” това постепенно започва да се усеща. Според Константин Пандов, собственик на друга столична агенция, изминаващата година е била характерна с повишаване на цените в по-престижните райони на столицата и липса на оферти там, пише Монитор.
„Например в „Стрелбище“ за последните 6 месеца се предлага само една панелна гарсониера, но на суперпреувеличена цена от 2000 евро на квадрат. Подобни аномалии са възможни, защото няма много оферти на пазара и продавачите се водят именно по обявите с раздута цена и имотите им стават непродаваеми”, обяснява той.
Пандов прогнозира за 2020-та запазване на стабилността на пазара. „Дори минимално повишаване на лихвите по ипотеките няма да повлияе много на конюнктурата”, смята той. За Полина Стойкова, изпълнителен директор на една от големите посреднически агенции у нас, 2019-а се е характеризирала с много по-умерени и леки нараствания на цените, повече сделки и отлична достъпност на жилищата. „Последното тримесечие ще бъде особено силно и очакваме сделки да се сключват буквално до последните часове на 2019 г.”, прогнозира тя.
По думите й, забелязва се тенденция на засилване на интереса и към къщи в близките села около големите градове, както и към ваканционни апартаменти в ски и морските курорти. „Пазарът продължава да бъде движен основно от българи, като в много от местата са 80-90% от купувачите.
„Единствено в Банско, Слънчев бряг и около Варна и Велико Търново имаме по-голямо присъствие на чуждестранни купувачи”, отчита Стойкова. За догодина тя прогнозира продължаващ подем на имотния пазар с минимални изменения на цените. „Ще продължи да има голямо разнообразие и отлично предлагане на всякакви видове имоти при на практика непроменени цени”, смята брокерът.
По долу колегата е прав, че такава легална измама с купуването на въздух само в БГ го има. Няма как да купя, такива имоти с въздушни общо части по над 30% след време нямат да имат никаква стойност, защото законите ще бъдат променени. Това лято в центъра на Бургас новострояща се кооперация гледах апаратамент готов на тапа с АКТ15 в процес на довършване беше сградата и в процедура на АКТ16.
186 кв.м. за точно 186.000 евро.
По скица реалната квадратура с терасите излизаше на 96 кв.м. Казах им, че това за мен е абсолютна измама и след време този апартамент няма да има никаква стойност, защото стандартите ще бъдат променени.
90.000 евро купуваш общи части каква е тази измама, това издевателство над хората. Казах им, че скапаните общо части от 90 кв.м. мога да им ги плата по 140€/кв.м. Което прави 12.600 + 96.000 = 108.600 евро ето това се доближава до реалната цена. Всичко друго е легална измама запечатана с закон. Нормално като всички депутати имат интерес от тази легална измама.
kaput.Шматка,шматка-ааа.....,парите трябва да се въртят и работят за теб ,а не да се потапят в недвижимости.Последното може да се прави ,ако си си навил на масрафа -имаш излишни кинти и искаш да ги съхраниш.
1995та беше нещо като начало на строителството на кооперации и цените леко подскочиха , тогава бяха в долари и за тристаен в лазур можеше да дадеш 13-15k $ за готов , а на зелено бяха по 10k, в меден рудник тогава строяха панелки и там бяха по 5k $ тристайни, това зададе първото подскачане на цените, имаше и доста фалирали строители по онова време и някой хора изгубиха пари.
Следващия бум на строителство беше 2006та цените бяха в най високата точка и се строеше много, хората купуваха на цени 300-400е/м2 (говоря средно за града,имаше по високи цени имаше и по ниски), тогава пак големите сметкаджии казваха - много е скъпо цените ще паднат , 2017та отново засилване на строителството сега цените са 500евро на 1м2 ама в МЕДЕН РУДНИК на зелено?!!!, в Славейков вече започват от 750 на зелено а в лазур са от 900евра ,сега пак има хора които казват - "скъъъпоо е ши чакам да паднат ", след 10г цените ще са двойно на тези ако не и тройно и сега умните хора купуват ,а глупаците пак ще чакат спад на цените хахаха , така е било в германия,англия и др държави с капитализъм по ранен от нашия крайна сметка какво се получава днес в тези държави, тези хора които преди 20-30г са купили имоъ в момента ги дават под наем за 3-4К/месец и си почиват а тези които са се правили на тарикати живеят при тях под наем и се чудят на 55-60г какво да работят за да оцелеят да си плащат и наема и сметките, така че чакайте си а тя инфлацията ще ви изяде парите и като станете на 60г ще ми плащатр наем аз да си почивам а вие да ми бачкате за наема
Няма такава измама. В тези 50 кв.м. който плащаме на идеална жилищна квадратура от по 1.000 евро например което прави 50.000 евро влизат следните общи части.
1. Стълбище
2. Зидове
3. Двор
4. Асансюр
5. Идеална част от застроената площ
Измамници, измамници такова чудо с такива общи части никъде в Европа го няма даже в Харватия която стане на скоро час от евро съюза. Като разкажа на мой чуждестрани клиенти какво получаваш с БГ при покупка на 150 кв.м се хващат за главата няма такова безумие и измама. Един Асансюр колко струва 50.000 долара, 100.000 долара общите части на един 150 кв. М. Апартамент са към 50.000 евро ненормалници. Купуваш въздух за над 100 бона. Този закон ще бъде след време променен че общите части или да не влизат в общата квадратура и да се таксуват по друга тарифа, а не с цената на идеалната жилищна площ от 1.000 евро или общите части да се сумират и да влязат в идеалната жилищна площ с адекватен процент. След което всички други имоти с отвратително огромни и нереално нормални общи части ще станат много евтини никой няма да ги купува. Затова масово българина прибягва към панелните блокове защото купуват реални квадрати