Уникална операция на биещо сърце направиха лекарите в МБАЛ Сърце и Мозък
Сърдечният екип – „Heart Team” при МБАЛ „Сърце и Мозък“ Бургас, който е неразделна част от УМБАЛ „Сърце и Мозък“ Плевен и принадлежи към структурите на Българския Кардиологичен Институт, предприе нестандартната и в случая уникална мултидисциплинарна лечебна тактика, която се оказа животоспасяваща.
Пациентът Георги Куцаров постъпва в МБАЛ „Сърце и Мозък“ с болки в гърдите и оплаквания от задух и физическа немощ. Специалистите от здравното заведение установяват критично стеснение на съдовете, които кръвоснабдяват сърцето, т.н. коронарни артерии и стеснение на лявата сънна артерия. Събран е сърдечният екип – „Heart Team”, част от който са д-р Владимир Корновски (началник на отделението по кардиохирургия) и инвазивният кардиолог д-р Фархат Фуладванд. Първоначално кардиохирургичният екип под ръководството на д-р Корновски извършва операцията на критично засегнатите сърдечни артерии (коронарни съдове). По време на операцията функцията на сърцето не спира да работи. Поставени са 5 байпаса на „биещо сърце“ – интервенция, изискваща изключителни технически и аналитични умения.
След възстановяването от кардиохирургичната операция, екипът от интервенционални кардиолози, ръководен от д-р Фуладванд, успешно стентира засегната каротидна (сънна) артерия. След кратък болничен престой, пациентът е изписан и се възстановява успешно.
Малко след изписването си Георги Куцаров посети болницата, за да изкаже сърдечна благодарност към целия екип на МБАЛ „Сърце и Мозък“.
„Благодаря на целия екип за човешкото отношение! Върнахте желанието ми за живот и младежкия дух! Чувствам се жизнен, здрав и много щастлив! Благодаря на д-р Корновски, че ми подари още една Коледа!“, сподели през сълзи пациентът.
„Техниката на „биещо сърце“ има значителни предимства при възрастни пациенти, при пациенти с увредена функция на бъбреците, с увредени мозъчни артерии, с преживени мозъчни инсулти и при редица други придружаващи заболявания. Причината е, че по този начин се запазват нормалните стойности на артериалното кръвно налягане и всички органи и системи се кръвоснабдяват адекватно. Случаят на 70 годишния Георги Куцаров бе подходящ за байпас на сърдечните артерии на „биещо сърце“ поради факта, че пациентът имаше много тежко съпътстващо стеснение на една от артериите, кръвоснабдяваща мозъка. При стандартната интервенция има риск от следоперативен мозъчен инсулт и обратно – ако първо се стентира сънната артерия, има риск от сърдечен инфаркт“, твърди д-р Корновски.
В болници „Сърце и Мозък“ Бургас и Плевен операциите на „биещо сърце“ са въведени рутинно в ежедневната хирургична практика.