Лидерът на НФСБ-Пловдив: Здравко Димитров не тръгва добре, общината може да влезе в дългова спирала
Пловдив може да влезе в дългова спирала. Такива опасения има общинският съветник от НФСБ Костадин Гаров. Той днес участва в заседанията на комисиите по обществен ред и по образование, на които е била обсъдена идеята на новия кмет Здравко Димитров за кредитна линия от Европейската инвестиционна банка на стойност до 120 млн. лв.
Предложението е Общинският съвет да даде мандат на градоначалника да проучи възможността и да преговаря за сключване на договор с банката.
В комисиите по принцип е одобрена точката да влезе за обсъждане на сесия на местния парламент. Това би могло да се случи още на 28 декември предвид скоростта, с която се движат събитията по въпроса. Тогава се очаква Общинският съвет да гласува и новите данъци и такси.
„120 млн. лв. е потресаваща сума за Община Пловдив. Защото тази година още не е приключила, но едва ли приходите от местни данъци и такси, които общината събира, ще бъдат повече от 130 милиона. Това означава, че ние сме готови да теглим като заем пари, колкото вадим за година, което е наистина потресаващо. Това е все едно държавата да изтегли в момента 100 милиарда дълг, нещо такова. И ще го връщаме 25 години. Съпоставимо е“, казва Костадин Гаров.
„Историята на Пловдив не познава такова чудо“, категоричен е местният политик.
Сега лихвите били близо до нулата, но не се знаело какво ще е положението след две, три, пет или десет години.
Това, че имало седем години гратисен период, изобщо не било успокоително.
„Защото в един момент може да се получи да плащаме само по този заем по 10 милиона на година. В момента плащаме толкова, да. Но не може за пет, шест мандата напред, че и повече дори, ние да изконсумираме средствата, които мислим, че сега са ни нужни и важни. И то още повече без икономическа обосновка точно за какво ще ги харчим“, казва Костадин Гаров.
Над 400 млн. лв. били нужни за инвестиции в различни обекти и проекти в Пловдив. Не било ясно обаче за какво ще се използват въпросните 120 млн. лв.
Гаров смята, че първо следва да се направи ревизия, да се определи кое е приоритетно, да се направят количествено-стойностни сметки и едва тогава вече да се говори за кредити.
„Да. И според мен общината би следвало да тегли заем за важни и приоритетни обекти. Защото наистина, когато няма пари, това е вариантът. Да, но защо толкова много? И за кои обекти? Аз като общински съветник не съм убеден, че това е правилният ход. Смятам, че и доста от колегите ще мислят по този начин, но ще видим на сесията“, казва Гаров и добавя: „Най-важното е, че това е заем, който може да покрие до 50% от стойността на един обект, без значение кой. За другите 50% Община Пловдив трябва да прецени откъде трябва да осигури парите. Дали от местните приходи, дали от друг заем, дали от европейските фондове. Това какво означава? Че ние трябва да търсим още 120 милиона, представете си! Още 120 милиона ще са нужни, за да направим нещата, които са преценени! Е тогава вече става невъзможно!“
Защо е невъзможно?
„По европрограми каквото може да се направи, ще се направи, защото там може да се ползва повече от 50% финансиране. А тук – „ние първо да дадем парите, пък после да мислим откъде ще търсим другите“. Ами и другото като влезе в перо заем, става невъзможно за връщане. Мисля, че не тръгва добре кметът Здравко Димитров по този начин. Първо трябваше да има подробен анализ – колко пари и за какво трябват. Да се види в Общината къде може да се спрат „утечки“, каквито съм убеден, че ще бъдат намерени, ако се търсят. А не в бързината да се прави за месец или два проба - грешка. Докъде ще ни доведе това? До шест мандата дълг и плащане по 10 милиона на година след седемте години гратисен период“, коментира още Костадин Гаров.
„Мисля, че подходът, по който ни бе поднесено всичко това, е тотално сгрешен. Не може по този начин да се работи“, казва още общинският съветник, който е координатор на НФСБ в Пловдив-град.
По думите му, случващото се вещае една дългова спирала, а заемът щял да се връща „не шест мандата, а кой знае колко“. Просто Община Пловдив не била толкова богата, макар че става въпрос за втория по големина град в България.
По отношение предложенията за промени в данъците Гаров каза, че вероятно ще гласува „за“ увеличението на такса битови отпадъци от 1,5 на 1,8 промила.
Това се налага заради увеличените разходи по това перо. Според местния водач на НФСБ друг начин няма. Освен това данъчните оценки, на база на които се събира такса смет, в Пловдив били ниски. Затова и постъпленията били малки.
Костадин Гаров вероятно щял да подкрепи и увеличението на туристическия данък, тъй като ставало въпрос само за 20 стотинки повече, а тези средства били нужни на общината.
Той е „за“ и символичното, по думите му, намаление на налога за най-екологичните автомобили.
Гаров обаче е против вдигането на данъка при придобиване на имущество от 2,5 на 3%.
Добави Коментар