Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Готова ли е Америка за евентуално ядрено нападение?

Ключови думи: ядрена война, америка, готова ли е

Коледа наближава, а с това и обещаният коледен подарък от Ким Чен Ун. Разбира се, вероятността той да изпрати ядрена бомба срещу САЩ е нищожна.

Според експертите шансовете Америка някога да бъде ударена от подобно оръжие въобще са миниатюрни, но подобно събитие не е изключено. За това този е един от задължителните сценарии, за които Федералната агенция за кризисен мениджмънт трябва да има стратегия за реагиране.

Това означава към мястото веднага да тръгнат служби за сигурност, да бъде помогнато на пострадалите, а на оцелелите да бъде осигурен подслон. Съветът на FEMA към гражданите е да "стоят на закрито, да не излизат навън и да чакат информация“.

Ала според Ъруин Редлърн, експерт по обществено здраве в Колумбийския университет, насоките на федералната агенция не са достатъчни, за да се подготвят градовете за евентуална ядрена атака.

Според него има 6 места, които са под най-голяма заплаха – Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго, Сан Франциско, Лос Анджелис и Хюстън. Те не са просто големи градове, а в тях са събрани важни  инфраструктури – енергийни централи, финансови центрове, правителствени сгради и системи за безжично предаване. Всички те са основни за безопасността на САЩ.

Почти всеки град има съвети на сайта си как хората да се справят по време на криза. Но всички, без Лос Анджелис и Ню Йорк, не включват ядрена атака сред тях.

"Това няма да е краят на живота такъв, какъвто го познаваме, но ще бъде ужасно, катастрофално бедствие, което ще има много последствия“, обяснява той.

Градовете може би няма да успеят да осигурят първа помощ

След взрив ядрените бомби предизвикват облаци от прах и подобни на пясък радиоактивни частици в атмосферата. Ако хората бъдат изложени на облака, може да се стигне до радиоактивно отравяне, което поврежда клетките в тялото и може да се окаже фатално.

15 минути – толкова отнема на частиците да паднат обратно на земята след експлозия. Да се реагира навреме е въпрос на живот и смърт. Хората могат веднага да потърсят убежище в стоманена или бетонна сграда.

"Най-важният сценарий, за който всички трябва да са подготвени, не е ядрена война, а от една единствена ядрена експлозия като удар от Северна Корея“, казва Редлърн пред Business Insider. По думите му техните оръжия са способни да стигнат Хаваи и Аляска, но съвсем скоро обсегът им може да се увеличи.

Друг вид ядрена заплаха може да е оръжие, откраднато от терористи. Всички сгради в тези 6 града са от "Ниво 1“, което означава, че вероятността от терористична атака там е най-голяма и ще причини най-много щети.

"Няма безопасен град. Ако в Ню Йорк падне бомба с размерите на тази в Хирошима или дори по-малка, ще има между 50 хил. и 100 хил. смъртни случаи. Зависи и в коя част на деня – хиляди хора ще са ранени“, казва Редлърн.

Според други броят на загиналите и ранените ще е по-голям - данните на Алекс Велерстейн, историк на ядрените оръжия от Технологичния институт в Стивънс, сочат, че при удар на бомба от 15 килотона жертвите ще са 225 хил., а ранените 610 хил.

"В щата Ню Йорк има едва 40 хил. болнични легла и всички те са заети константно“, припомня Редлърн. Той е притеснен и за съдбата на хората, които ще реагират веднага след нападението: "Какво ще направим, ще наредим на американската армия да отиде в радиоактивна зона ли? Ами шофьорите на автобусите, които трябва да изведат пострадалите?“

Големите градове нямат подслони

През 1961 година по времето на Студената война, САЩ започва програма за строеж на подслони за защита от ядрена атака. Повечето от тях са на последния етаж от високи сгради и са предвидени да защитят хората само от радиацията, но не и от експлозията.

Общините на градовете, в които имало такива бункери, били задължени да осигуряват храна, медицински и санитарни пособия с пари, дадени им от държавата. През 70-те парите свършват, а в Ню Йорк има едва 18 хил. подслона, които могат да приютят 11 милиона души.

Но през 2017 година общината започна да премахва жълтите знаци, които обозначаваха къде има бункер, за да не се създава впечатлението, че те все още са активни.

Според  Редлърн има причина те вече да не съществуват – големите градове като Ню Йорк и Сан Франциско имат нужда от повече и по-евтини домове, а вече става трудно за правителствата да оправдават резервирането на място за съхраняване на храна и медицински принадлежности.

"Можете ли да си представите държавата да държи сградите в случай на ядрен удар, когато пазарът на имоти е в такъв пик?“, пита Редлърн.

Това е реалността на 21-ви век

Според експерта някои общини вярват, че дори публикуването на план за действие при ядрена атака ще предизвика паника у хората.

“Много хора ще си помислят, че кметът знае нещо, което не е стигнало до тях, обяснява Редлърн. - Образоването на публиката не трябва да е страшно, а кметовете на градовете трябва да признаят, че дори да е далечна, заплахата от ядрено нападение я има.

"Това е част от реалността на 21-ви век. Бих се извинил на децата си и внуците си, че оставям света в такава ужасна каша, но това е, което е“, категоричен е Редлърн.

3
Коментара по темата
3.
ХХ
20.12.2019 12:22:06
@2
ц. факти.
както е факт създаването първо на нато и чак няколко години след това, създаването на варшавски договор,
както е и факт предложението на ссср за обединение на кочината германия през 1952ра и после пак през 1956та (по примера на австрия) и отказа на немския червей аденауер да го осъществи.
факти, които могат да се проверят, а не брейнуошинг за слабоимни говеда....
2.
До ХХ
20.12.2019 11:58:20
Много филми си гледал. От ония пропагандните дето ги даваха по кината преди всеки филм.
1.
XX
20.12.2019 10:38:38
не са подготвени, защото доктрината на комунистическия варшавски договор беше въздържане от първи ядрен удар, докато на мирното нато включваше изпреварващ ядрен удар. затова у нас имаше бункери, които се проверяваха редовно и тренировки на гражданска защита.
  Добави Коментар
Това е най-вкусната баница за Месни Заговезни Седмицата преди Месни заговезни се нарича „Чиста“, защото в сряда и петък задължително се спазва пост Кучият студ, сковал България, продължава и в събота! Сняг ще завали на неочаквано място Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17°, а максималните на места може да достигнат до 6°-7°
Какво да направим, ако онлайн рецептата ни е изтекла, а трябва да купим лекарства? Кои лекарства се заплащат от Здравната каса за домашно лечение? Всеки уикенд задължително правя тези пухкави турски питки на тиган Опитате ли ги веднъж, ще си ги правите редовно
Арестуваха училищен директор, докато получава подкуп Европейската прокуратура разследва корупция Георги Валентинов срещу Пенчо Дочев на MAX FIGHT 60 Началният час на събитието е 19:00 часа, а мястото столичната зала „Левски София“
Тестват във въздуха втория български хеликоптер за медицинска помощ Екипът трябва да извърши т.нар. техническо приемане на летателната машина и нейното медицинско оборудване и апаратура Дъно! Всеки четвърти от поколение Gen-Z в САЩ се идентифицира като LGBT 9,3% от възрастните се определят като нещо различно от хетеросексуални в нов доклад на Gallup 
Кремъл: Русия не е поискала изтегляне на войските на НАТО от Източна Европа Путин остава готов да разреши ситуацията около Украйна чрез преговори Контра репортаж от Хърватска показва масово недоволство от въвеждането на еврото Искам да ми плащат толкова, колкото ми обещаваха по телевизията", заявява млада жена пред камерата
Депутатите успокояват: Няма да изпращаме българи за военни действия в Украйна България загуби шанса си да бъде медиатор за приключване на войната С 10% се повишават цените на част от куриерските услуги от 1 март Свидетели сме на агресивното навлизане на китайските платформи