Алпинистът Атанас Скатов в Бургас: Догодина може да приключа Хималайската корона
Още догодина мога да приключа с Хималайската корона. Остават ми четири върха, ако намеря финансиране и съм здрав физически, ще ги атакувам. Това каза пред журналисти алпинистът Атанас Скатов в Бургас. Той се срещна с жители на морския град в Морското казино и разказа за постиженията си от последната година. Зала "Петя Дубарова" се оказа тясна за желаещите да чуят хималайските приключения на Скатов, който тази година изкачи четири върха над 8 хил. метра в рамките на 140 дни - Кангчендзьонга, Гашербрум I, Гашербрум II и Дхаулагири. Сред присъстващите бе и бургаският алпинист Димитър Костов.
Скатов въведе аудиторията в детайли от неговите експедиции и показа вълнуващи видеа и снимки от изкачванията му на различни върхове. Той вдъхнови присъстващите с многобройните си постижения в алпинизма, доказващи безграничната сила на човешкия дух. Той е първият и единствен българин, изкачил 11 върха над 8000 метра, Седемте континентални първенци (Seven Summits) и връх Еверест по Северния и Южния маршрут. За успехите си алпинистът получи и високо отличие - само преди ден беше награден за Спортист на Варна за 2019 г.
Пред бургазлии Атанас Скатов призна, че хората, които го подкрепят, са неговите вдъхновители и те му дават сили да продължи напред.
"Ежедневно получавам съобщения от мои почитатели, пишат ми хора дори и от чужбина. Задават ми въпроси - за спорт, за алпинизъм, за режим на хранене. Помагам им да си променят живота към по-добро. Това е най-големият успех за мен, а не това колко върха ще изкача. Тези хора са моите вдъхновители, те ми дават сила и кураж", каза алпинистът, който от 2012 г. е веган.
Целта на Атанас Скатов е т.нар. Хималайска корона - изкачване на всичките 14 осехимхилядника. Остават му още четири - Броуд Пик, К2, Нанга Парбат и Шиша Пангма. Експедициите обаче са изключително скъпи и той се нуждае от финансиране, за да може да ги осъществи.
"На Шиша Пангма увеличиха разрешителните, станаха колкото на Еверест. Там са задължителни и шерпите, а има увеличение и за техните разрешителни. Така че всичко зависи от това дали ще успея да намеря финансиране. Освен това трябва и да съм подготвен физически, да се чувствам сигурен. Мисля, че е възможно да ги изкача още следващата година", каза още Скатов.
Относно атаката на връх К2 - вторият по височина в света след Еверест, който се счита за най-труден за изкаване от всичките осемхилядници, алпинистът отговори:
"Сигурно вече има над хиляда изкачвания, надявам се и аз да успея. Зависи от много неща, най-вече от метеорологичните условия, групите, и т.нат. през последните години той стана много комерсиален. Ако имам късмет с времето, да се опъне парапет, ще го качим. Все пак К2 не е за извънземни. Да, има отвесни скали, но Анапурна и Гашербрум също има. Парапетите улесняват нашата работа колкото е възможно".
Атанас Скатов представи и новия си проект в Бургас - новосъздадената му фондация "Save the Planet", която получава подкрепата на хиляди. Той коментира, че климатичните промени в световен мащаб са много притеснителни, а населението на Земята продължава да се увеличава с бързи темпове. Като един от най-големите екологични проблеми на България, той посочи безогледното изсичането на горите. Резултатите от това са липса на вода, покачване на температурите и по-замърсен въздух. Той призова бургазлии за по-отговорно отношение към природата - да намалят с 50% животинската храна, което ще се отрази благоприятно на околната среда, а и на здравето им, или да си изберат кауза, която ще подпомогне екологията.
След края на презентацията хората имаха възможност да си закупят книги от експедициите на Скатов.
И Скатов познавам.
Не отричам успехите му, но е добре да сме коректни и да не го слагаме при остинските височинни алпинисти.
Той е един от най-добрите височинни туристи, без нито едно самостоятелно изкачване на нищо.
Инак за истинските алпинисти той е качил само един връх - единственото му изкачване без кислород. При това шерпите му са носили бутилките с кислород за всеки случай.
Едно изкачване изглежда така:
Отпред шерпа с въже те води и тегли, когато трябва, отзад друг шерпа носи бутилките с кислород за смяна, чай и т.н. туриста по средата носи фотоапарат и пикел.
Алпинист, ама самичък е качвал само Халката над Сливен.
Успех му пожелавам и дано винаги се връща жив и здрав.