Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
100-те национални туристически обекта – от соца до наши дни
Вече половин век своеобразната класацията разпалва фантазията на пътешественици, които трупат печат след печат в своите книжки
Най-голямата награда, според покорителите на 100-те обекта, е удовлетворението, че си ги опознал и си се обогатил от досега с тази съкровищница от културни паметници, произведения на изкуството, артефакти и природни забележителности, разпръснати в най-красивите кътчета на страната.
Вече половин век своеобразната класацията разпалва фантазията на пътешественици и хора с колекционерски наклонности, които методично трупат печат след печат в своите книжки.
Началото на движението е поставено в далечната 1962 г. когато група гимназисти от рилското градче Самоков решава да обиколи ударно най-важните забележителности на България.
Няколко месеца по-късно около 20-ина души тържествено получават своите златни значки не къде да е, а на връх Мусала, пише socbg.com.
През 1966 г. към БТС се създава българското национално движение “100 Национални туристически обекта”. То дава възможност на туристите да обиколят и се запознаят най-значимите културни, исторически и географски обекти в България с национално значение. Посещението им се удостоверява чрез печат в туристическата книжка в карето/полето на посетения обект. Книжките за 100-те НТО се издават от БТС и могат да се намерят във всеки (или почти всеки) посочен в тях обект. Има и отличия – всеки участник посетил 25 обекта получава бронзова значка, а за всеки посетил 50 и 100 обекта съответно сребърна и златна значка (всички с Паметника на Свободата на връх Шипка).