Шефът на Българския лекарски съюз: Малкият Алекс не можеше да бъде спасен
Когато в два различни органа едновременно се получат кръвоизливи, които блокират изцяло тяхната дейност, както се случи с малкия Алекс, това състояние е неспасяемо и се развива много бързо, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия шефът на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„Над 800 000 души в света умират от това, което причини смъртта на тригодишното дете. Това е по данни на Световната здравна организация. Белият дроб и надбъбреците са два различни органа, които са изключително важни за хомеостазата на организма“, обясни той.
„Взаимоотношенията между организма на човек и вируса са различни при всеки човек. Понякога самата имунна система реагира бурно към външния причинител. Когато става въпрос за вирус, ние можем само да подпомагаме борбата на организма, без да имаме възможността да влияем както при бактериите с антибиотици”, заяви д-р Маджаров.
„В тези случаи, като този на Алекс, става въпрос за една бурна реакция на взаимодействие между външния причинител – вирусът и организмът на детето”, посочи той.
„Изключително важно е да се знае, че когато постъпим в болница, където има Спешен кабинет и навън има други пациенти, които чакат, ние трябва да изчакаме реда си, защото губим време, ако търсим друг лекар. Нямат право да ви връщат от болница, която има разрешение за дейност и разполага с профила, който търсите”, каза още Иван Маджаров.
Вчера Българският лекарски съюз застана зад лекарите, замесени в случая със смъртта на 3-годишно дете. Проверката на агенция „Медицински надзор" вече установи, че в случая няма лекарска грешка. Д-р Елена Георгиева, която е прегледала малкия Алекс в Педиатрията, в четвъртък се връща на работа.
„Много ми е трудно в навечерието на Коледа да говоря отново за трагичния случай с Александър, който целият български народ съпреживяваме. Надявам се най-накрая хората да разберат, че ние медиците не сме всесилни, че става въпрос за едно изключително тежко протичащо и бързо развиващо се заболяване, по отношение на което не може да се направи нищо друго“, сподели д-р Георгиева.
„Не съм спала спокойно. Лекарите и близките им много рядко имат спокоен сън. Единственото, което мога да кажа повече, е да се извиня на моето семейство, на моите деца, защото те понесоха най-голямата тежест“, добави тя.
При тази подкрепа, която получих от родители, нямам избор, освен да продължа да лекувам, сподели лекарката.