Печалбите от секс услугите на жриците в България над 1 милиард лева, но...
Нелегалната търговия с горива е с приходи от 600 млн. лв., с наркотици – приблизително 450 млн. лв., със секс услуги – в страната около 250 млн. лв. и в чужбина около 900 млн. лв, а телефонните измами са за 8 млн. лв. Toва сочи годишната оценка на заплахите от организирана престъпност в България за 2018 г. на програма „Сигурност“ на Център за изследване на демокрацията, представена от Тихомир Безлов, главен експерт на програмата, предаде БТА.
Организираната престъпност запазва нивото на приходите си и в криминалните пазари за секс услуги - в страната около 250 млн. лв. и в чужбина около 900 млн. лв. Оценката е направена чрез социологически изследвания сред населението и бизнеса, интервюта с експерти от МВР, прокуратурата и други държавни структури.
Както и на база годишни доклади и статистики. Продължава спадът в криминалните пазари за незаконни тютюневи изделия, организираните ДДС измами, незаконния дърводобив, каналджийството и кражбите на коли.
Според Тихомир Безлов темата "насилие" вече не е тема за организираната престъпност. Данните от изследването показват още, че щетите за бюджета от незаконния дърводобив се оценяват на между 50 млн. лв. и 150 млн. лв. годишно, а от организираните ДДС измами - от 190 до 230 млн. лв.
Приходите от измами със средства от фондове на ЕС са между 70 млн. и 300 млн. лв. Изследването показва още, че 35,5% от бизнеса в България смята, че е необходимо неофициално плащане, за да се гарантира достъпът до европейско финансиране.
Организираната престъпност продължава да използва корупцията като инструмент за улесняване на нелегалната си дейност и за избягване на наказателното правосъдие, се посочва в доклада. Според изследването по-голямата част от престъпните мрежи у нас контролират легални бизнес структури, което улеснява изпирането на пари. Поради това степента на проникване на организираната престъпност в легалната икономика е значително по-голяма от равнищата в Западна Европа.
2. ме е изпреварил.