Заплашват ли ГЕРБ и ДПС политическия плурализъм в България
Пакетът, свързан с драстичното орязване на партийните субсидии и освобождаването на безлимитното финансиране на политическите формации, заплашва политическия плурализъм в България. Това обяснява становище на Службата за демократични институции и човешки права на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Промените бяха приети през лятото преди местните избори след среща между представители на ГЕРБ и ДПС, включително с участието на най-могъщия депутат Делян Пеевски.
От ДПС тогава дори излъгаха, че са против орязването на партийните субсидии от 11 на 1 лв. На ниво комисия те гласуваха срещу поправката, но в пленарна зала се обърнаха и я подкрепиха без аргументи. Ролята на ДПС бе ключова, тъй като „Обединени патриоти“ не подкрепяха изменението на закона.
Пак от ДПС предложиха да се разреши безлимитното финансиране на партиите от бизнеса, което пък бе одобрено от ГЕРБ на второ четене.
Днес пресконференция дадоха представители на БСП. Зам.-председателят на парламента от соцформацията Кристиан Вигенин обясни, че поискал становище от ОССЕ във връзка със скандалните поправки.
На 3 декември то било публикувано.
От БСП разпространиха превод на становището и резюме от него.
„Измененията драстично намаляват публичното финансиране, като в същото време отново въвеждат корпоративните дарения и премахват ограничението за частни дарения. Въпреки че отделните елементи на измененията могат да бъдат приемливи и не противоречат пряко на международните стандарти, законодателният пакет в неговата цялост, заедно с начина и сроковете на неговото създаване и приемане, предизвикват множество опасения по отношение на принципа на политическия плурализъм“, посочват от ОССЕ, цитирани от Вигенин.
Оттам дори препоръчвали законовите поправки от лятото да се отменят изцяло.
Кристиан Вигенин призова ГЕРБ и „Обединени патриоти“ като управляващи да се съобразят с предложението на БСП, внесено на второ четене при гласуването на бюджета за 2020 г. То частично коригирало недостатъците. Припомняме, че БСП поискаха партийните субсидии да станат 8 лв. на глас.
След въпрос на „Флагман“ - дали след измененията от лятото се е наложило БСП да ползват дарения от частни фирми, Вигенин обясни, че не може да каже, понеже не се занимавал с партийно финансиране. Отчетите на политическите формации обаче щели да бъдат публикувани догодина и от тях щяло да се изясни каква е ситуацията.
Припомняме, че субсидиите на партиите бяха орязани след неочаквано пристигане на премиера Бойко Борисов в парламента преди няколко месеца. Тогава той се аргументира, че народът поискал субсидии от 1 лв. на глас на референдум (който се бе състоял две години и половина преди това).
Приемането на поправките постави партиите в неравностойна ситуация, тъй като ГЕРБ имат десетки милиони в банки от неизхарчени субсидии, докато останалите формации нямат подобни спестявания.