Радиотелескоп зад Луната ще изучава ранната Вселена
В края на миналата седмица учени от Китай и Нидерландия са реализирали една от старите мечти на астрономите. Те успешно са отворили антените на съвместен радиотелескоп, който се намира зад Луната, съобщава университетът "Радбуд".
Радиотелескопът NCLE ще се възползва от 14-дневните нощи зад Луната, за да изучава както Слънчевата система, така и дълбокия Космос. Тъй като се намира зад Луната, NCLE е защитен от вмешателства от земните радиосигнали.
Това ще му позволи с по-голяма прецизност да търси радиосигнали дори и от ранните години на Вселената. Една от основните цели на учените е да се опитат да уловят сигнали от зората на Вселената точно след Големия взрив.
Преди това обаче, учените ще анализират Слънцето и Юпитер. Това ще им помогне не само да научат повече за тях, но и да настроят по-прецизно радиотелескопа.
За момента антените на телескопа не са разгънати напълно, заради известни проблеми с тяхното движение. Телескопът престоя с около една година повече без да работи, защото сателитът, който ще предава неговите данни до Земята, беше използван за комуникацията на китайския лунен модул и неговата мисия продължи по-дълго.
По-дългият престой може да е причината за затрудненото движение на антените. Затова астрономите са преценили да не рискуват и да съберат колкото се може повече данни сега. В сегашното положение на антените, NCLE ще може да събере данни до около 800 млн. години след Големия взрив. По-натам ще бъде направен опит антените да бъдат разгънати напълно. Ако той е успешен, телескопът ще може да улавя сигнали и от времето точно след Големия взрив.
Добави Коментар