Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Радиотелескоп зад Луната ще изучава ранната Вселена

Една от основните цели на учените е да се опитат да уловят сигнали от зората на Вселената точно след Големия взрив
Ключови думи: телескоп зад луната, новини, изследва вселената

В края на миналата седмица учени от Китай и Нидерландия са реализирали една от старите мечти на астрономите. Те успешно са отворили антените на съвместен радиотелескоп, който се намира зад Луната, съобщава университетът "Радбуд".

Радиотелескопът NCLE ще се възползва от 14-дневните нощи зад Луната, за да изучава както Слънчевата система, така и дълбокия Космос. Тъй като се намира зад Луната, NCLE е защитен от вмешателства от земните радиосигнали.

Това ще му позволи с по-голяма прецизност да търси радиосигнали дори и от ранните години на Вселената. Една от основните цели на учените е да се опитат да уловят сигнали от зората на Вселената точно след Големия взрив.

Преди това обаче, учените ще анализират Слънцето и Юпитер. Това ще им помогне не само да научат повече за тях, но и да настроят по-прецизно радиотелескопа.

За момента антените на телескопа не са разгънати напълно, заради известни проблеми с тяхното движение. Телескопът престоя с около една година повече без да работи, защото сателитът, който ще предава неговите данни до Земята, беше използван за комуникацията на китайския лунен модул и неговата мисия продължи по-дълго.

По-дългият престой може да е причината за затрудненото движение на антените. Затова астрономите са преценили да не рискуват и да съберат колкото се може повече данни сега. В сегашното положение на антените, NCLE ще може да събере данни до около 800 млн. години след Големия взрив. По-натам ще бъде направен опит антените да бъдат разгънати напълно. Ако той е успешен, телескопът ще може да улавя сигнали и от времето точно след Големия взрив.

1
Коментара по темата
1.
XX
04.12.2019 15:24:44
ако не беше преходът към демокрация, радиотелескопът можеше да е български, а не холандски... също както ние имаме космонавт 5 години преди тях.
факти.
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година