Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гърневски оспори твърдение на Цацаров, че няма престъпление при „кражбата на века“ в Пловдив

Гърневски постави пред кандидатите за шефския пост в КПКОНПИ въпроса за Пловдивския панаир, свързан с Георги Гергов
Ключови думи: Гърневски, Георги Гергов, Цацаров, Пловдив, Пловдивски панаир, Симеон Найденов, КПКОНПИ, прокуратура

Депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски отново постави въпроса за „кражбата на века“, както той нарича сделката на държавата и общината с Георги Гергов за Пловдивския панаир.

Това стана по време на изслушването на Сотир Цацаров и Симеон Найденов - кандидати за поста председател на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).

Двамата представиха концепциите си и отговаряха на въпроси на депутатите от Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика.

Гърневски обясни, че в тяхната комисия имало много сериозни сигнали, които били изпращани за проверка в КПКОНПИ.

„Това, което искам да кажа, е, че в нашата дейност, първо, обратната връзка с КОНПИ трябва да бъде по-бърза и по-детайлна. Има един случай – пловдивски, който е от 2006 г., не по Вашо време, разбира се, когато чрез едно публично-частно партньорство в град Пловдив и държавата Пловдив загуби над 200 милиона лева имоти, а държавата – над милиард в лицето на панаира. Беше предизвикана проверка. Проверката на прокуратурата беше, че няма данни за извършени престъпления или нарушения. Но, когато кажем в Пловдив, че е „нормално“ да загубиш за 1,2 милиарда имоти и няма данни за нарушения или за престъпления, всички се смеят в очите ни“, посочи Спас Гърневски.

„Този въпрос продължава 12-а година да е на дневен ред и аз като народен представител от Пловдив и бивш общински съветник, който е работил по този сигнал, непрекъснато ми се задава този въпрос. Моята мисъл е следната: когато правим тези проверки - да, истина е, че е бил гласуван устав, който е помогнал да стане това имущество да изчезне и общината и държавата да го загубят, без да са получили 5 лева дивидент за това, но когато се правят тези проверки, освен по законосъобразност, някак си, ако е възможно – Вие сте великолепен юрист, доказахте го и днеска като сериозен теоретик, да бъде разширено тълкуванието“, обърна се Гърневски към кандидата Цацаров, който в момента все още е главен прокурор.

Депутатът от ГЕРБ обясни: „Може да е законосъобразно, някой да е осигурил тази законосъобразност - с вратички в самите решения по места, но дали е целесъобразно? Щото аз не смятам, че е целесъобразно някой да влезе в къщата ви, да ви разграби всичкото имущество и някой да каже „ама то е законосъобразно“, защото някой или е забравил вратата отворена, или е дал ключ на престъпника.

Та мисълта ми е – когато получим от Вас, особено по обществено значими проверки, които и през нас минават и по места ни питат, да получим това тълкувание - „да, така са го направили и са си осигурили тази законосъобразност, защото общинският съвет не е взел правилно решение, защото представителите на общината или държавата са си затваряли очите и са позволили да станат тези сделки“. Да можем да имаме конкретни отговори – „този и този или тези и тези носят вина вашият град или вашата община да загубят такива крупни имоти“. Дали е възможно това? Това е (въпрос) към двамата кандидати. И второ, може ли да получим вече в най-скоро време, този сигнал от две години е в КОНПИ (още на първото заседание на Комисията след структурирането на КОНПИ) - нямаме до днес обратна информация този сигнал проверява ли се? И може ли, ако вече е подготвен някакъв отговор до нас, да бъде в тази посока разширен, което загатнах пред вас.“

Председателят на парламентарната Комисия за борба с корупцията Борис Ячев изкоментира, че въпросът е много сложен, важен и обемен, поради което помоли кандидатите Цацаров и Найденов за „много кратки отговори“.

„Действително жалко е, че град Пловдив – такъв хубав и голям град, е претърпял такава огромна щета, загуба за милиарди левове. Аз донякъде съм запознат с този проблем“, каза първо Симеон Найденов. „Зная, че са извършвани проверки. Имало е отказ от образуване на наказателно производство. Единственото притеснително, което аз виждам, е дали сега да се възложи нова проверка, дали не е изтекъл давностният срок за търсене на отговорност на някого, ако има такива виновни, а сигурно има, както Вие казвате. И даже да не е изтекъл давностният срок, ако бъдат подновени проверките, те ще траят години още, щом досега нищо не е доказано категорично и безспорно. То означава, че още много работа ще има и до още няколко години, ако продължи тази проверка и разследване, със сигурност давностният срок ще настъпи и няма да може да бъде търсена наказателна отговорност от когото и да е.“

Главният прокурор Цацаров, за когото се знае, че е близък с Георги Гергов, пък каза лаконично: „Уважаеми г-н Гърневски, аз мисля, че както Вие, така и аз разбираме, че проблемът в конкретния случай не е в давностния срок. Проблемът в конкретния случай е липсата на възможност за търсене на колективна отговорност. Защото в основата на всичко това стоят решения на Общинския съвет.“

Цацаров добави: „По отношение на проверката аз не съм запознат с това, което има КОНПИ. Но с оглед изложеното в концепцията, и аз гледам на това като приоритет за незабавен пълен преглед на всички висящи и незавършени проверки в Комисията, очевидно е, че това ще касае и тази проверка и поемам задължението за резултатите Комисията (парламентарната – б.а.) да бъде уведомена незабавно. Ако бъда избран, разбира се.“

Спас Гърневски обаче отвърна, че в преписката имало данни за индивидуални виновници.

„Има доказателства вътре, аз дори съм открил едно от тях - пропуснат имот към тази сделка, които касаят персонални вини, а едни от докладите на главна дирекция на криминална полиция ги характеризират като престъпления някои от тях. Но това, което Общинският съвет е гласувал, което е приложено, е в пълен обем събрано и вече две години е в КОНПИ – нямаме обратна информация, работи ли се. Тези неща, ако действително няма никаква причина да продължава тази проверка и всичко е законно, да ни бъде написано и върнато“, призова депутатът от ГЕРБ.

До момента нито идвал обратен отговор, нито било ясно докъде е стигнала проверката в КПКОНПИ.

„Но има данни и за конкретни хора, които не са си изпълнили задълженията и като общински съветници, и като членове на колективния орган на управление на това смесено дружество“, увери Спас Гърневски.

Той обясни и защо поставял този въпрос: „Защото в прехода голяма част от разграбването стана чрез публично-частни партньорства, в които частни предприемачи източваха държавно или общинско имущество. И как така един път не се случи, че държавата или общината да спечелят, ами все губят?! И тъй като тепърва продължават тези практики и ще продължават опити някъде, това би могло да служи и като превантивна мярка – как беше ужилен Пловдив, за да не бъдат ужилвани други общински съвети. По този начин да си отварят очите. А иначе има конкретни вини там доказани.“

Борис Ячев заключи: „Вменяваме на бъдещия председател при следващо изслушване, което ще е в рамките до два месеца, да предостави информация по този случай“.

Любопитно бе поведението на главния прокурор Сотир Цацаров, за който е на практика сигурно, че ще бъде избран за шеф на КПКОНПИ.

След участието си в парламентарната комисия той отказа да отговаря на въпроси на заобиколилите го журналисти с аргумента: „Всичко, което имах да кажа, казах вътре на въпросите. Уважението към процедурата изисква сега да не се правят каквито и да е изявления, тъй като съм кандидат...“

Репортери го попитаха не е ли в конфликт на интереси, след като е кандидат за шеф на КПКОНПИ, бидейки все още главен прокурор. Цацаров обаче подмина безмълвно, като проби „блокадата“ от журналисти чрез гардовете от НСО.

2
Коментара по темата
2.
КТБ
04.12.2019 09:04:51
И при нас всичко е наред. Само дето малко фалирахме
1.
Ангел Каралийчев
03.12.2019 18:52:41
Казало гърнето и се търкулнало, там където...
  Добави Коментар
Защо се развеждат Джесика и Кеш започнаха връзката си през 2004 г. и се ожениха през 2008 г. Те са родители на три деца – две дъщери и един син, които винаги са били основен приоритет за тях Скандал: Гонзо с покъртителни думи за Бербатов Бербо сигурно ще настръхне
Остави този мъж и се влюби в Рачков „Да, заедно сме! Връзката ни е съвсем нова“, признават двамата Протест в памет на футболна легенда Близки на Ферарио Спасов настояват за справедливост
Любовта им е голяма Добра новина за известни българи Ужас в Украйна, Зеленски е на тръни Има много убити при атака срещу страната
Мисис България показа тяло за милиони Тя сподели, че... Православната църква чества днес... Паметта на свети мъченик Полиевкт
Домът на Парис Хилтън изпепелен в кошмарния пожар в Лос Анджелис Стихията е отнела пет човешки живота, унищожила над 1 000 сгради и нанесла щети за милиарди Ето какво време ни очаква Ето какво време ни очаква
След великата победа: Първите думи на Алберт Попов Той записа името си в историята на спортна България ГЕРБ-СДС и ДБ си разменят "любезности" Ключови 48 часа в българската политика