След смъртта на Шарлопов - няма виновен за унищожените фиорди в Созопол
Няма виновен за унищожените скални образувания и фиорди в местността Колокита край Созопол. Причината е, че разследваният за това престъпление - бизнесменът Стефан Шарлопов е починал, съобщава БНР Бургас.
Разследването за унищожените скални образувания в защитената местност започва през 2016-а година, а самото престъпление е станало в периода 2010-2015-а. Досъдебното производство бе образувано за противозаконно повреждане на територия - защитена местност.
Проведено е било разследване, уточняват от прокуратурата. А целта е била установяване на извършителя, който е разпоредил изграждането в морето на бетонови съоръжения, с цел да спират морските вълни, строеж на кей и бетонови стълби от морския бряг, извършено избутване на скални маси от брега към морето, изграждане на два изкуствени плажа, басейн и пристанище. Част от тях можете да видите на снимката на комплекса.
Разследването е водено срещу Стефан Шарлопов, като собственик и изпълнителен директор на търговското дружество "Шарлопов - Созополис" ЕАД и собственик на ваканционното селище „Созополис“, за това, че е разпоредил извършването на тези дейности.
След смъртта му през миналата година и досъдебното производство е прекратено. От прокуратурата са уведомили за случая екоминистерството, които да вземат отношение по казуса.
Типичните характеристики на фиорда включват: тесен морски проток, ерозирало глетчерово дъно много под морското ниво (което позволява лесна навигация на дълбоко газещите плавателни съдове), страни със стръмни склонове, които се спускат под морската повърхност, по-голяма дълбочина в горната и средната част отколкото в частта, разположена близо до морето, отворена връзка с морето.
Този термин се ползва най-вече в Скандинавия и Исландия. По света има много фиорди, но ги наричат с други имена - канали, протоци/проливи или заливи.
Фиорди има по цялото крайбрежие на Исландия, Норвегия, Гренландия, западното крайбрежие на Шотландия (където ги наричат "морски езера"), както и по северното крайбрежие на Русия.
Много често Которският залив е смятан за най-южния фиорд. Той се намира край бреговете на Република Черна гора и обединява 4 по-малки залива - Херцеговински, Рисански, Которски и Тиватски. Въпреки че много наподобява на фиорд, той представлява погълнат от морето речен каньон.
Вторият най-дълъг фиорд в света е Согнефьор в Норвегия. Неговата дължина е 205 km. Най-дългият фиорд в света се намира в Гренландия. Това е фиордът Скорсби с дължина 350 км.
Вие сте безсрамни изроди щом опирате да се оправдавате, и да внушавате на Съда физическа вина за такова престъпление с починал човек!
Вие сте изроди!