Депутатът от НФСБ Борис Ячев: Протестите на майките не са срещу Валери Симеонов, а срещу парламента
Валери Симеонов не бива да се оттегля като заместник-председател на парламента под натиск на улицата. Искането за оставка на 116-те депутати, които са го подкрепили в Народното събрание, цели подмяна на парламентарното мнозинство, подмяна на изборните резултати. Това каза в сутрешния блок на БНТ депутатът от НФСБ Борис Ячев.
„Всеки има право да протестира. Ние сме спазили всички процедури. Зад избора на Валери Симеонов са застанали депутати от различни парламентарни групи – както от управляващото мнозинство, така и от опозицията“, добави той.
Ячев уточни, че Валери Симеонов е нямал желание да става заместник-председател на Народното събрание, но тъй като квотата на Обединени патриоти след оставката на Явор Нотев е трябвало да бъде запълнена, депутати от ВМРО и НФСБ са предложили бургазлията.
„Явор Нотев подаде оставка, тъй като не може да е заместник-председател, след като вече е народен представител, нечленуващ в парламентарна група. Квотата на Обединени патриоти обаче остана свободна. Ние не сме се ангажирали с тази квота, тъй като тя не е приоритет нито на Валери Симеонов, нито на Обединени патриоти“, подчерта народният представител.
„Това не е било никога негово желание. С избора на нови председатели на комисии обаче бе поставен въпроса за запълване на тази квота на Обединени патриоти. В рамките на дебата бе предложено от депутати от ВМРО и от НФСБ това място да бъде заето от Валери Симеонов“, уточни Ячев.
Той разкри, че политическа подкрепа от „Обединени патриоти“ за Иван Гешев не е търсена. Смятам обаче, че новият главен прокурор трябва да бъде оставен да работи спокойствие без политическо вмешателство, за да може да докаже още в първите няколко месеца от мандата си качествата си, заради които е избран, подчерта патриотът.
Нашата парламентарна група с решение между двете формации НФСБ и ВМРО реши да подкрепи кандидатурата на Сотир Цацаров за председател на Антикорупционната комисия, след като чухме неговото виждане за бъдещето развитие на звеното, за реорганизация на тази структура, за бъдещи евентуално законодателни инициативи, които трябва да слязат през Народното събрание или през нашата парламентарна комисия, добави той.
Според него трябва да се направи реорганизация вътре в самата система на Комисията за противодействие на корупцията.