Ще има ли (вътрешна) опозиция новият кмет на Пловдив Зико
ГЕРБ спечели двата най-големи града – София и Пловдив, на наскоро преминалите местни избори. В столицата партията на Бойко Борисов заложи на добре познатото в лицето на Йорданка Фандъкова.
В града под тепетата обаче досегашният градоначалник Иван Тотев бе принуден да отстъпи пред конкурента си в ГЕРБ - Здравко Димитров-Зико.
Последният бе областен управител на Пловдив. Той е и бивш депутат, близък до Бойко Борисов.
Тотев пък е считан за човек на натирения доскорошен втори в ГЕРБ Цветан Цветанов.
Твърди се, че бил отказан да се кандидатира за трети кметски мандат след заплаха лично от Борисов, че ще го вкара в затвора.
Все пак за разлика от други райони – като Русе и Ямбол, в Пловдив лидерът на ГЕРБ успя да удържи баланса на интереси. Иван Тотев запази поста си като координатор на партията в Пловдив-град.
Може би това бе сред основните причини Здравко Димитров да спечели неочаквано лесно кметските избори, макар и след два тура, срещу основния си опонент Славчо Атанасов, издигнат от НФСБ и ВМРО.
ГЕРБ успя да вкара 17 общински съветници и е категорична първа сила в 51-членния местен парламент. Нужните 9 съветника от други групи за постигане на мнозинство пък изглеждат лесна цел.
На първо място, Дани Каназирева и нейният „Съюз за Пловдив“ се оказаха лъжеопозиция на ГЕРБ.
Веднага след местния вот правителството на Бойко Борисов изненадващо назначи Каназирева за областен управител на мястото на Здравко Димитров.
„Съюз за Пловдив“ разполага с пет общински съветника и явно ще подкрепя ГЕРБ в града под тепетата.
Че опозицията в този местен парламент на Пловдив няма да е солидна се видя още при избора на председател на Общинския съвет.
В подкрепа на предложения от ГЕРБ Александър Държиков гласуваха 37 съветници, което си е мнозинство от над 72%.
Вотът за председател на Съвета по правило е таен, но простата сметка показва, че Държиков не е получил подкрепата на седмината съветници от „БСП за България“, на четиримата от „Демократична България“ и на двамата от НФСБ.
В мнозинството пък влизат освен „Съюз за Пловдив“, още две солидни групи – тези на „Кауза Пловдив“ и на „Земеделски съюз „Ал. Стамболийски“.
Всички те имат по пет съветници.
Лидер на „Кауза Пловдив“ е Георги Титюков, местен политик и зам.-кмет по социалните дейности, младежта и спорта при три различни кмета – Славчо Атанасов, Иван Тотев, а вече и при Здравко Димитров.
Натрупал е управленски опит и в кметството в район „Централен“.
Земеделският съюз в Пловдив се предвожда от Георги Колев, който е свързван с фирма, сключила договор за почистване на част от града. Това предопределя добрите взаимоотношения с кмета, макар че според някои то не е съвсем сигурно.
ВМРО и НФСБ пък се разцепиха още със свикването на новия Общински съвет, което говори, че коалицията между двете партии около Славчо Атанасов е била по-скоро конюнктурна.
Тримата съветници от партията на Красимир Каракачанов – Димчо Петров, Иван Црънчев и Стефан Послийски, поискаха да имат самостоятелна група. Те се очаква да подкрепят управлението, като по неофициална информация ще преговарят за зам.-кметове в районните кметства.
Двамата от НФСБ – Костадин Гаров и Слави Георгиев, вероятно ще останат независими, като настройката там е да бъдат в опозиция.
Втората по сила група – тази на „БСП за България“, разполага със седем съветници. Интригата при тях е дали ще бъдат тиха и безобидна опозиция, каквито бяха в предишния Общински съвет, или ще започнат да поставят на дневен ред острите проблеми и корупционни практики в местната власт на Пловдив.
В града под тепетата местен лидер на БСП с мощна скрита власт е олигархът Георги Гергов, който може да е в конфликт със своя партиен лидер Корнелия Нинова, но се разбира отлично с председателя на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов.
По един представител в местния парламент имат ДПС и „Воля“ в лицето съответно на Али Байрам и Стефан Аксиев, които се очаква да подкрепят ГЕРБ, пък дори и да е завоалирано, както правят техните формации на национално ниво.
„Ние гражданите“ също вкара един съветник в лицето на Георги Величков. Той се предполага, че е подкрепил алтернативния кандидат за председател на Общинския съвет, предложен от „Демократична България“ (ДБ), което показва нагласа за опозиционност.
Реален и остър опонент на властта в Пловдив се очаква да бъдат именно ДБ, които обаче разполагат с едва четирима съветници.
Привидно мандатът на Здравко Димитров изглежда подсигурен откъм политическа подкрепа в Общинския съвет.
От друга страна, обаче, не е изключено разцепление в самата ГЕРБ.
Смята се, че голяма част, ако не и всички, общински съветници от най-голямата партия са свързани с екскмета Иван Тотев, с когото Зико все още не е изчистил отношенията си.
Тотев обаче едва ли ще посмее да играе срещу новия градоначалник, защото това би означавало да влезе в конфликт със самия Бойко Борисов.
Но за да се избегне сблъсък, ще е нужно и самият Здравко Димитров да положи сериозни усилия да не атакува предшественика си, който е разследван за злоупотреби и е оставил общината в тежко финансово състояние.
Зико вече представи екипа си от зам.-кметове, които предизвикват противоречиви коментари.
Особено силно критикувано е скоростното назначение на Димитър Ахрянов за главен архитект на общината. От една страна, то се прави без конкурс. От друга, името на Ахрянов се свързва с погрома над тютюневите складове – емблематични паметници на културата в града под тепетата.
Критиците на ГЕРБ не очакват сериозни реформи от страна на Здравко Димитров предвид характера му, а и екипа, който е избрал.
Първите предизвикателства пред него, които ще трасират началото на мандата му, са предложенията му за структурата на общинската администрация, за бюджета за 2020 г. и за новия Общ устройствен план.
Със сигурност Зико ще разчита и на мощно финансово рамо от страна на държавата в лицето на приятеля си Бойко Борисов.