Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Адвокат д-р Мария Петрова: Прокуратурата трябва веднага да започне разследване за починалото дете!

Трябва да започне веднага мащабно разследване за починалото дете, каза специалистът по медицинско право д-р Мария Петрова
Ключови думи: Мария Петрова, починалото дете, медицинско право, новините на Нова, Нова телевизия

Прокуратурата трябва веднага да се самосезира по случая с починалото дете в педиатрична болница „Проф. д-р Иван Митев” и да се направи мащабно разследване, за да се установят причините, довели до трагедията. Веднага трябва да се изземе медицинската документация и всички рентгенови снимки, преди да са се загубили, нужно е и да се назначат съдебно-медицински експертизи. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия специалистът по медицинско право д-р Мария Петрова.

Това е поредният нелеп случай, добави тя.

„Няколко неща ми направиха фрапиращо впечатление. Странно е как лекарите не са запознати, че детето е имало трансфериране между няколко лечебни заведения. Всички знаем, че по закон едно от основните задължения е лечебните заведения да си оказват съдействие, т.е. става въпрос за тези документи, които се пренасят от болница в болница“, коментира лекарката-адвокат, която е родена и израснала в Айтос.

Всеки си тръгва със своите документи и лекарят трябва да знае къде е бил пациентът преди това, добави тя.

Д-р Георгиева към родителите на починалото дете: Не можеше да бъде спасено, не превръщайте тъгата в агресия!

„Това, че детето не е регистрирано в болницата като пациент, не означава, че не е било там и не е имало нужда от помощ. Поредните проблеми са свързани с начина, по който се води медицинската документация и това как се регистрират децата като пациенти. Мога да ви кажа за още няколко случая – на Мелани, на Кейси. Това са починали деца, за които в момента водим дела“, заяви д-р Петрова.

„Документацията липсва, не могат да се докажат определени действия. Нормално е между версиите на родителите и лекарите да има разминаване. Може времевите възприятия да са различни, защото родителите са под стрес“, добави тя. 

„Ако ние обаче имаме работеща система и някой може наистина да окаже помощ, няма как да допуснем, че дете на 3 години ще бъде оставено веднъж да отиде в болница и въобще да не бъде регистрирано като пациент, да бъде отпратено и да бъде прието в друго лечебно заведение, в което пък му казват, че е за домашно лечение, без дори да му дадат период, в който да го проследяват и няколко часа по-късно изходът да е фатален“, коментира адвокатката по медицинско право. 

„Проблемът е първо системен и ако погледнем от юридическа гледна точка и трябва да доказваме нещо, може да се каже, че това е свързано с медицинската документация, която не се води изрядно. В подобни случаи кой ще е лекарят, вещо лице и експерт, който ще ни даде качествена и адекватна експертиза?“, попита тя.

„В закона е казано, че спешна помощ трябва да се оказва на всички, а когато става въпрос за деца, те са с приоритет. Не мога да приема версии за резервирано легло. Проблемът е, че всяка болница е автономна и няма никаква комуникация с другите лечебни заведения. Затова всичко започва отначало“, каза още д-р Мария Петрова.
 

1
Коментара по темата
1.
zdrave.net
20.11.2019 13:28:30
На вниманието на адвокат Петрова: Пациентът и неговите близки са единствено отговорни за избора на времето, в което да потърсят лекарска помощ, както и за избора на място. Късно потърсената помощ предпоставя и нежелани резултати не по вина на лекарите. Почти същото се отнася и до избора на място. И при търсенето на медицинска помощ има значение принципът, че незнанието не оневинява. Не може знаещия да е винаги виновен само защото знае, а незнаещият да е невинен, защото не се е информирал. От всичко писано по случая не може да се разбере защо родителите са потърсили първична помощ в болница, а не там където трябва - ЦСМП или ОПЛ. Движението на пациентите между лечебните заведения си е тяхна отговорност, ако не са конкретно насочени. Свободата и изборът са право, но и отговорност. Не всички свободни избори дават добри резултати, но животът е такъв. Неистовото търсене на вина при нежелан резултат не подобрява нищо, не връща загубите, но силно влошава средата за работа и повишава риска от грешки и пропуски поради прекомерна предпазливост. Моите аргументи не правни, но и Вашите не са.
  Добави Коментар
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова
Твърди, че е била опипвана от... Полицайка Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал?
Неочаквано високи температури в... Англия Почина млад футболист Трагедия до България
Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели Лек трус в България Край Пловдив