В Бургас не е имало толкова убедителен кмет и толкова силна партия, но не може вотът ни да е винаги възходящ
Иван Вълков е общински председател на ГЕРБ в Бургас. Депутат четвърти мандат, с дългогодишен опит в транспортната комисия на парламента. Потърсихме го за коментар на резултите за партията след преминалите местни избори.
- Г-н Вълков, вотът на ГЕРБ в община Бургас падна, ако го сравним с този от местните избори през 2015 г. На какво се дължи това, какво сочи Вашият анализ?
- Вотът ни всъщност е доста висок. От всички областни центрове резултатите на ГЕРБ в Бургас са сред най-силните. Ако сравним особено процентите за общински съвети, вероятно сме на първо място в страната. От друга гледна точка, няма друга партия, която след четири поредни избора да е начело на управлението на града и да показва едни от най-добрите резултати за този период. В новата история на България няма друга такава партия, както и друг такъв кмет – да печели четири мандата поред, и то убедително. Не може винаги резултатите да са такива, каквито ние ги смятаме, и да вървят винаги във възходяща посока. Важното е, че по-голямата част от населението припознава кмета и общинските съветници като управленци в Бургас. Това е едно огромно задължение към хората. Една огромна отговорност, която вече всички общински съветници осъзнават, че не е дар от Бога, а за това се работи - доверието на хората трябва да бъде заслужено. За него се работи не само в месеца преди изборите, а четирите години преди тях. Аз силно се надявам, че сегашните общински съветници ще разберат това нещо и на следващите избори ще покажем по-добри резултати от сегашните.
- Чисто статистически през 2015 г. за кмета са гласували 71 хиляди души, а сега са 48 хиляди (като процент пада от 84 на 66). Това не е ли все пак сериозен спад, въпреки че ГЕРБ остава първа политическа сила?
- Това е сериозен спад, но трябва да се има предвид и избирателната активност. Налице е 18% по-нисък праг на броя на гласувалите. Това значи, че трябва да се направи преценка пропорционално, а не да се гледа само абсолютният брой на гласовете за ГЕРБ. За да бъде адекватна, точна и реална тази оценка, следва да се отчете този много голям спад на броя на гласувалите като цяло. Обикновено там, където са, бих казал, предизвестени изборите – т.е. социологическите проучвания дават много голямо предимство на някого, се получава един по-сериозен спад на активността, сравнено с другите общини. Просто там интригата е на значително по-ниско ниво и голяма част от населението не излиза да гласува. От друга страна, във всяко управление малко или много се натрупва някаква умора. Нормално е да се търсят различни възможности, за да може да се държи управлението на ниво. Аз мисля, че това е голяма заслуга и това е сериозен успех както за предния общински съвет, така и основно за кмета - че успяха да задържат това ниво. Това е много трудно. Неслучайно казах, че в новата история на България (30-годишния преход) няма такъв случай, в който четири години кметът на Бургас да е един и същ, както и да има мнозинство в Общинския съвет от една партия. Давам Ви само един пример – колегите от БСП никога не са имали повече от 14-15 общински съветници, дори и когато са управлявали. Сами разбирате колко е трудно да се поддържа такова ниво. Това сравнение го правя напълно добронамерено, все пак говоря за втората по сила политическа формация в държавата.
- Изненада ли Ви идеята на Бойко Борисов представителите на ГЕРБ да не могат да имат повече от три кметски мандата?
- Този разговор, според мен, предстои. Не бих казал, че съм изненадан. По принцип знаете, че няма законови ограничения за кметските или депутатските мандати. В някои от партиите обаче се въвеждат вътрешни правила. Това е въпрос на дебат в самата партия и вероятно Изпълнителната комисия ще излезе с някакви предложения в подобна насока. Това обаче в момента върви като дебати вътре в структурите на партията. Така че то може да поеме в една или друга посока и не можем да кажем точно по какъв начин ще се осъществи. Хората се уморяват от едни и същи лица на власт – затова смятам, че има логика да се поставя този въпрос. Политиката, за разлика от другите професии, носи до голяма степен и негативизъм. За съжаление е така.
- Това означава ли, че бургаската структура е с резерви към идеята за ограничение от три мандата, имайки предвид...
- Напротив, аз казах, че е въпрос на дебат. В крайна сметка във всяко едно общество трябва да навлизат нови и свежи сили. За да се постигат успехи обаче е нужна и приемственост - да се разчита и на по-опитните политици. Знаете, че през 2007 г., когато започна същинският политически живот на партия ГЕРБ, нямахме никакъв опит. Учехме се в движение и допускахме значителни грешки. Това го показват и анализите, които сме правили. В този смисъл дискусиите в структурите винаги водят до верните решения, но просто трябва да бъдат направени навреме.
- Отстрани изглежда, че Борисов като каже нещо, то е като заповед и веднага се случва. А Цветан Цветанов пък обяви, че имало страх в ГЕРБ да се изрича друго мнение.
- Не бих казал, че има страх. Хората си казват мнението. Този понеделник, например, имахме много голямо събрание с всички председатели на клубове, народни представители, общински съветници, общинското ръководство, на което се чуха много разнообразни мнения и различни предложения. Направи се отчет на изборите, имахме и критики за съответни райони. Знаете, че загубихме Равнец, където имахме кмет, така че отчитаме местата, където имаме по-ниски резултати. Това е напълно нормално. Въпросът е да се вземат верните решения на базата на дискусия. Всички смятат, че като е казал нещо Борисов, то е закон – напротив! Той го е казал, за да предизвика дебат. Вие сами във въпроса си подчертахте, че това е една негова идея. Т.е. той така предизвиква съответния дебат в структурите. И вероятно това няма да е само за кметовете, но и за други управленски кадри.
- Реализираният проект за интегриран градски транспорт смятате ли, че е повлиял по някакъв начин на вота в Бургас?
- На вота в Бургас смятам, че са повлияли всички проекти и всички неща, които са се случвали, включително и смяната на една лампа или ремонтът на един тротоар пред живущите на една улица.
- Говорим за значително влияние, защото в случая става въпрос за всеобхватен проект, който засяга почти всеки гражданин на Бургас. А като че ли от него има едно недоволство.
- Колкото по-голям е проектът, толкова по-голямо е и влиянието му. Винаги ще има недоволство. Всеки иска автобусът да спира възможно най-близо до мястото, където живее, работи, учи и т.н. Същото нещо е и с контейнерите за смет и с осветлението... Колкото по-добре живеем, толкова се увеличава и желанието ни да правим нещата по-качествено и при по-съвременни условия. От тази гледна точка можем ли да направим сравнение с „Икарус“-ите и „Чавдар“-ите преди 15 години в Бургас и кълбата дим, които оставяха след себе си?! Тогава голяма част от възрастното население не можеше да се качва на тези автобуси. Така че винаги ще се търси някакъв баланс в тази насока.
- Т.е. на тези дискусии, които сте правили, не сте видели такъв проблем?
- Не, напротив. Аз лично съм ходил още през 2017 г. на дискусии за интегрирания градски транспорт. Някои спирки са променяни, това е правено след проучване и съответно са се взимали верните решения. Трябва да кажем от друга страна, че не може автобусите да се движат празни. Смисълът е те да обслужват населението, но и да има икономически ефект от цялата дейност. Не може да са на загуба, защото някой трябва да ги дава тези пари. Затова следва да се намери пресечната точка между „Бургасбус“ и гражданите, но основната функция на градския транспорт е да обслужва населението.
- Кои очаквате да са Ви партньори в Общинския съвет, след като вече нямате пълно мнозинство?
- Познавайки работата на кмета и общинските съветници, ние сме готови да си партнираме, както и беше заявено, с всички които работят за Бургас по съответните каузи, проблеми и решения за града. Като цяло знаете, че нас ни подкрепят СДС, ВМРО, НФСБ - с някои сме партньори и в Народното събрание, и по места. А можем да си партнираме и с други политически формации по даден казус – стига той да е полезен за Бургас. Няма нищо лошо, когато всички работят за града. Даже бих казал, че така показват едно добро лице на политиката.