БСП поведе парламентарни преговори за промени на Изборния кодекс – ГЕРБ се изолираха (допълнена)
Четири от петте парламентарни групи се обединиха около идея за създаване на временна комисия, която да изработи общи промени в Изборния кодекс (ИК). Това стана ясно след среща-дебат в Народното събрание по покана на БСП. На събитието, което бе закрито за медиите, не се появиха само представители на най-голямата формация – ГЕРБ.
Преговорите поведе лидерът на БСП Корнелия Нинова. От ДПС бяха Йордан Цонев и Хамид Хамид. От „Обединени патриоти” присъстваше Александър Сиди. От „Воля” бяха лидерът Веселин Марешки и още две депутатки.
След това бе даден брифинг, на който като говорител се изяви Корнелия Нинова. Тя обясни, че имало проблеми, които изкривявали вота. Затова БСП поканили всички парламентарни групи за разговори.
„Изразяваме общо съжаление, че колегите от ГЕРБ не се отзоваха. Оставаме отворени към тях и ги каним да се присъединят към тези разговори”, обяви Нинова.
Всяка от парламентарните групи, които участвали, направили свои предложения за промяна на изборното законодателство.
„И излизаме пред вас с едно общо предложение – то е и към колегите от ГЕРБ. Заедно, на паритетен принцип, да излъчим свои представители и да предложим в зала да се създаде една временна комисия, която да разгледа всички предложения на различните парламентарни групи, на различните политически сили. В тази комисия те да бъдат обсъдени и експертно, защото искането ни за машинно гласуване, за машинно преброяване, за изчистване на списъците от мъртви души изисква и много висока експертиза. Тази временна комисия да направи това разглеждане на проблемите, да обобщи и да направи предложения за решения, които да влязат вече в залата като общи предложения за промени в Изборния кодекс. Обединихме се около това, че не бива да се променя сега действащата норма за стопроцентово машинно гласуване; да търсим вариант за машинно преброяване и начини за изчистване на списъците”, каза Корнелия Нинова.
Тя обясни, че има детайли, към които на този етап няма да се влиза.
Направи впечатление, че на брифинга не се появи представителят на „Обединени патриоти” Александър Сиди.
След въпрос на „Флагман” дали ОП са съгласни с идеята от преговорите, Нинова се огледа и отговори: „Имаше представител на ВМРО… Г-н Сиди… Но къде е… Да. Но от ВМРО имаше представител и той изрази съгласие за такова предложение – за обща комисия."
След допълващ въпрос - това значи ли, че има мнозинство по тази идея, Корнелия Нинова каза: „Не става въпрос за мнозинства, а за опит да постигнем съгласие, да констатираме проблемите и да им търсим решенията”.
В този момент думата взе Йордан Цонев от ДПС: „Бих искал само да поясня в тази връзка, за да няма някакво недоразумение. Доколкото ние днес водим един предварителен разговор, без съгласието на нашите парламентарни групи, казахме, че пороците на Изборния кодекс са видими от цялото общество. Всяка парламентарна група изтъкна своето виждане от представителите, които участваха днес, и се обединихме около това, че има два механизма, по които може да се реши проблемът. Единият е през постоянната правна комисия, като се отвори въпросът с внасяне на съответни изменения на Изборния кодекс и оттам да почне дебатът. А другият механизъм е да съставим нарочна комисия. Такава имаше при съставянето на този Изборен кодекс. Можем да поправим ИК пак с такава нарочна комисия. И всъщност днес ние правим това предложение към колегите от ГЕРБ. Ще го направим и към нашите парламентарни групи и тогава ще вземем решението. Това е само едно предложение.”
Цонев обясни, че има разногласия по много казуси, свързани с ИК.
„Не сме се обединявали около нищо, освен около това да тръгнем по решаването на въпросите", добави той.
Веселин Марешки от „Воля” пък обясни, че първото, което те задали като въпрос, е дали искат изборите да са честни и прозрачни.
„Да, в края стана ясно, че ние все пак сме на един предварителен разговор, който след това трябва да си уточним по нашите парламентарни групи, но може да се каже, че се обединихме около това, че един от начините да се търси решение на тези проблеми е създаването на такава временна комисия. Ще проведем такива разговори и ако всички се обединим около това, на паритетен принцип ще създадем такава комисия и считам, че и проблемите, които бяха поставени от всички парламентарни групи и начините им на решение… може да бъде намерен консенсус за това, че избирателният кодекс да стане работещ и да гарантираме честност и прозрачност на изборите и всеки от вас да бъде отчетен – такава, каквато е волята на гласоподавателите”, обясни Марешки.
По-късно в кулоарите на парламента изявление направи председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова. От него стана ясно, че тяхната формация не подкрепя създаването на временна комисия.
"Не смятам, че се налага да създаваме поредната анкетна комисия. Има достатъчно правомощия Правна комисия и ние сме заявили нашата готовност да обсъждаме промени в изборното законодателство, но това може да се случи, след като имаме официалните доклади от ЦИК за тези избори, за да може да се позовем на проблемите, които те са установили", посочи Дариткова.
Според нея БСП и Корнелия Нинова действали прибързано.
ГЕРБ не се отзовали на поканата за дебат поради няколко причини. Едната е, че часът се променил в последния момент, а сега в парламента течала и процедура по приемане на бюджета за догодина. Според Дариткова, БСП не действала като сериозна политическа сила.