Вдъхнахме вяра в пациентите, че могат да намерят медицина на световно ниво в Бургас
Проф. Владимир Данов (в средата) е Медицински директор и началник на клиниката по кардиохирургия в МБАЛ „Сърце и Мозък” в гр. Плевен и гр. Бургас. Защитава докторска дисертация в Университета „Лудвиг-Максимилиян“ в Мюнхен, Германия. Бил е началник отделение към клиниката по сърдечна и торакална хирургия в Аугсбург, Германия, началник на клиниките по кардиохирургия в УМБАЛ „Св. Марина“- Варна и УМБАЛ „Св. Анна“ – София. Има над 28 годишен оперативен опит в областта на кардиохирургията.
Доц. д-р Николай Димитров (вляво) – Началник на клиниката по кардиология и инвазивна кардиология на МБАЛ „Сърце и Мозък“ гр. Бургас. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. и заминава за двугодишно обучение в САЩ. Специализацията си по инвазивна кардиология прави в Швейцария. След завръщането си в България започва като асистент в УМБАЛ „Света Екатерина“ и достига до ниво на медицински директор. Оглавявал е още Правителствена и Националната кардиологична болница. Защитил е специалност по Вътрешни болести, Кардиология и Инвазивна кардиология. С патент е в областта на инвазивната кардиология, в сътрудничество с Медицински университет в Кьолн.
Д-р Фархат Фуладванд (вдясно) е инвазивният кардиолог в билницата. Той завършва медицина през 1988 г. в Медицинска Академия София. Стартира практика си в отделение по интервенционална кардиология в Клинична база „Лозенец“, където работи в продължение на 10г. Той е един от основателите на Българското Дружество по Интервенционална Кардиология. През 1992 г. преминава специализация във водеща болница в Тел Авив - Израел, а през 1999 г. продължава обучението си в катетеризационната лаборатория на най-голямата държавна болница на Милано - Niguarda "De Gasperis" ". От 2000г. работи като инвазивен кардиолог в болница "Ospedale San Giuseppe" - Милано. Притежава специалности „Вътрешни болести", „Кардиология" и „Интервенционална кардиология".
Трима от водещите специалисти на МБАЛ "Сърце и мозък" в Бургас разказват какво ги мотивира да спасяват животи всеки ден
- Защо избрахте да посветите професионалния си път на сърцето?
- Проф. Владимир Данов: За мен кардиохирургията е страст и призвание. Аз кандидатствах медицина с ясната цел да стана сърдечен хирург. Феноменално е как, заставайки пред операционната маса, загубваш реална представа за време и пространство. Изпадаш в едно особено психично и физично състояние, което е трудно да се опише с думи. Усещането да държиш в ръцете си туптящо сърце, което в процеса на операцията спираш и след това отново правиш така, че да започне да тупти – е магия, която всеки път ми носи уникално усещане и чувство на удовлетвореност.
- Доц. д-р Николай Димитров: Всички сфери в медицината са интересни сами по себе си. В интервенционалната кардиология ефектът от работа е моментален. Инвазивният кардиолог е длъжен да се усъвършенства професионално и етично в полза на своите пациенти, а също така и в полза на колегите си, които разчитат на неговия професионализъм.
- Д-р Фархат Фуладванд: Обичам интервенционалната кардиология! За себе си мога да кажа, че тази специалност надделя в избора ми заради своята динамичност и бързото овладяване на много от острите патологии. Особено тези от животозастрашаващ характер. Харесвам комплексността ѝ в използването на различни методики както по отношение на диагностициране, така и в последващото лечение. Изключителната иновативност, бързият прогрес, новите технологии, динамиката в усъвършенстването на устройствата и имплантите, с които работим, са скритият чар на специалността.
- Вие сте част от екипа на МБАЛ „Сърце и Мозък“ в Бургас. За 5 месеца болницата доказа, че притежава потенциала да се превърне във водещ кардиологичен център в страната и в реална алтернатива за пациентите, които търсят специализирана медицинска помощ в чужбина. Как се постига това?
- Проф. Владимир Данов: Ние вече сме един от водещите кардиохирургични центрове в страната. Предпочитани сме от пациенти не само от Югоизточния регион, но и от доста по-отдалечени градове в България. Лекуваме и все повече чуждестранни граждани, които след успешното си възстановяване споделят, че не намират разлика между нивото на медицина, което им се предлага тук и това в собствените им страни – Германия, Франция, Англия, Гърция и др.
- Доц. д-р Николай Димитров: Определено считам, че за това кратко време болницата постигна много и че ще продължава да разгръща своя потенциал. Стратегията на ръководството създава нужните условия за това, а всички работещи в структурата имат ресурса от качества да го реализират. Нивото на интервенционалната кардиология и кардиохирургия е на световно ниво. След като МБАЛ „Сърце и Мозък“ отвори врати, съм щастлив, че пациентите от Бургас и региона получават достъп до високоспециализирана медицинска помощ.
- Д-р Фархат Фуладванд: Нямам никакво съмнение в това, особено имайки предвид специалистите, които работят в МБАЛ „Сърце и Мозък“ и постигнатите резултати за краткото време, през което действаме на територията на Бургас.
- Трaнcкaтeтърнaтa смяна нa aoртнa клaпa (TАVI) и ендоваскуларното протезиране (ЕVAR и ТЕVAR) на аорта са вече рутинни процедури в МБАЛ „Сърце и Мозък“. Тези интервенционални методи са изключително щадящи за пациента и са от най-висока сложност. Те изискват HEART TEAM – мултидисциплинарен екип от специалисти , обединяващ инвазивни кардиолози, сърдечни хирурзи и анестезиолози. Ангиографската зала ли е пресечната точка на кардиологията и кардиохирургията?
- Проф. Владимир Данов: Всички тези методи са щадящи за пациента, но при тях много внимателно трябва да бъдат определени индикаторите, преди да се пристъпи към интервенционално лечение. Важно е да се подчертае, че при всеки пациент се подхожда строго индивидуално и високият професионализъм на лекарите е от изключително значение. Всички горепосочени интервенции – макар и по-щадящи, крият своите рискове. Относно въпроса Ви дали ангиозалата е пресечната точка, която събира сърдечната хирургия с кардиологията – да, това е физическата среща между тези две специалности, но отправната точка остава здравето на пациента.
- Доц. д-р Николай Димитров: Пресечната точка на кардиолозите и кардиохирурзите е пациентът и решението за неговото най-добро лечение. Посочените от Вас методи изискват HEART TEAM. Тъй като ангиозалата е изначалната точка на съвместната ни работа, тя се обуславя като пресечна такава. Искам да подчертая отново, че преди всичко успешно излекуваният пациент е обединяващото звено.
- Д-р Фархат Фуладванд: Основна пресечна точка е професионализмът и желанието да се помогне на пациента по бърз и най-вече щадящ начин, с минимален престой в болницата и минимален риск. Логистично погледнато – да, ангиозалата е мястото, където двата екипа от специалисти работят заедно в търсене на най-подходящото решение. Най-добрият вариант е изграждането на хибридна операционна зала, която ще бъде създадена в новостроящата се структура на МБАЛ „Сърце и Мозък “ в Бургас.
- Предизвикателство ли е за Вас да бъдете пионерите в региона?
- Проф. Владимир Данов : Под думата „пионер“ аз лично разбирам хората, които за пръв път в света са въвели дадени интервенционални или хирургични методи. Ние имахме възможността да въведем тези методи, отговарящи на световните стандарти, за първи път в Бургас. За мен е предизвикателство и винаги е било, когато въвеждам в практиката си дадена иновация. Щастливи сме, че имаме възможността да предлагаме на пациентите си медицина от най-високо ниво. Винаги под мотото – „Грижата за Вашия живот е наша грижа до живот!“.
- Доц. д-р Николай Димитров: Ние като професионалисти работим с тези и с много други методи и смея да кажа – вършим работата си на много високо професионално ниво.
- Д-р Фархат Фуладванд: Всяко нещо, което е модерно и е в сферата на нашите специалности, е предизвикателство. Докато един лекар е активен, той е длъжен да разширява своята квалификация и да повишава нивото на професионалната си експертиза. Български Кардиологичен Институт изгради структурите си, част от които сме и ние в Бургас, с тази визия – непрекъснато усъвършенстване в полза на пациентите.
- Постигнатото до момента със сигурност Ви носи професионално удовлетворение. Какви цели си поставяте занапред?
- Проф. Владимир Данов: Никога не си поставям цели предварително, те винаги идват с интензивната работа и ежедневните предизвикателства, които кардиохирургията предлага. Несъмнено за тези няколко месеца ние се утвърдихме като една модерна европейска болница, където нивото на предлаганите медицински услуги е на световно ниво. МБАЛ „Сърце и Мозък“ в Бургас е неизменна част от структурата на Българския Кардиологичен Институт, който със своите седем болници в България повече от 11 години успешно работи в сферата на сърдечносъдовите заболявания. Нашата основна цел през годините и до днес е да подобрим достъпа на българските граждани до високоспециализирана кардиологична и кардиохирургична помощ в унисон със световните стандарти и добрата медицинска практика за лечение на тези заболявания.
- Доц. д-р Николай Димитров: Като професионалист винаги си върша работата на максималното ниво, което мога да дам. В никакъв случай не приемам постигнатите резултати само като удовлетворение, а по-скоро като мисия. Целите, които си поставям занапред, са усъвършенстване и по-голяма динамика на HEART TEAM. Продължавам да работя в посока непрекъснатото обучение на лекарите и сестрите в кардиологичната клиника, ангиозалата и създаването на нови професионалисти в интервенционалната кардиология, обучението на студенти и доброто ниво на следдипломната им квалификация.
- Д-р Фархат Фуладванд: Основните цели са да превърнем МБАЛ „Сърце и Мозък“ във водеща високоспециализирана болница не само на национално ниво, а и в Европа, защото имаме този потенциал и това желание. В контекста на всичко казано досега – удовлетворението е най-малкото, което носят резултатите от работата ни. Вдъхнахме вяра в пациентите, че могат да намерят медицина на световно ниво в Бургас, а те от своя страна ни превърнаха в предпочитан кардиологичен център и ни се доверяват ежедневно.