Без тоги за адвокатите в съдебна зала
Отпадане на задължението за адвоката да се явява с тога в съдебно заседание – това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата, внесен в Народното събрание от четирима депутати от ГЕРБ, ВОЛЯ и Обединени патриоти, пише Правен свят.
Вносителите – Анна Александрова, която е и председател на Правната комисия към парламента, Емил Димитров, Иглика Иванова-Събева и Симеон Найденов – мотивират предложението си с невъзможността във всички съдилища в страната да се осигурят помещения за преобличане и съхранение на лични вещи. За подобна възможност адвокатите алармират от години, като има и редица случаи на наложени глоби заради явяване на защитниците с цивилно облекло в съдебна зала.
Законопроектът на четиримата народни представители предвижда още и създаването на критерии, които да зачитат обществения интерес при определяне размера на адвокатското възнаграждение и правила, които да осигурят минимални стандарти за гарантиране качеството на адвокатска защита. Според предложенията, адвокатското възнаграждение е платимо при сключването на договор за правна помощ, като плащането може да бъде разсрочено на вноски. При прекратяване на договора за правна защита и съдействие, платеното адвокатско възнаграждение не подлежи на връщане, като клиентът дължи заплащане на адвоката на пълния размер на уговореното възнаграждение и когато то е било разсрочено, освен ако договорът е прекратен по вина на адвоката.
С предложените изменения се цели още и прецизирането на разпоредбите на дисциплинарното производство. "Като от основанията за търсене на дисциплинарна отговорност отпада възможността за търсене на такава, когато уговореното възнаграждение е по-ниско от предвиденото в наредбата на Висшия адвокатски съвет за съответния вид работа, като същевременно се въвежда възможността за образуване на дисциплинарно производство, когато е налице неизпълнение на задължения, предвидени в Закона за адвокатурата, Етичния кодекс на адвоката или актове на адвокатурата", пише в мотивите към проекта.
В интерес на истината по-евтино и лесно е, да метнеш една тога върху анцуга отколкото да ходиш с костюм и възел.
Важното е какво точно означава "обществен интерес при определяне на размера на адвокатското възнаграждение" и дали този принцип ще се прилага и за политици, синдикалисти, началници и прочие "професии" или само при адвокатите ще има "обществен интерес",