Славчо Атанасов: Искането на Горанов за вдигане на местните данъци е изключително опасно, може да е пагубно
Бившият кмет на Пловдив Славчо Атанасов предупреди, че евентуално вдигане на местните данъци, за което призовава финансовият министър Владислав Горанов, би било груба грешка.
В петък Горанов обяви, че тези налози в България са изключително ниски.
„Градоначалниците трябва да преценят каква политика да водят и да поемат своята отговорност. Ако решат да задържат ниски данъците и таксите, да бъдат така любезни да не се обръщат към правителството”, заяви още финансовият министър.
Славчо Атанасов, който в момента е депутат от „Обединени патриоти“ и представител на партия НФСБ, обаче категорично не е съгласен с тази теза.
„Това, което предлага Владислав Горанов, е изключително опасно поради няколко причини.
Данъчната политика е най-финият механизъм на управлението в една държава и една община. Тя както може да съсипе една икономика, така може и да я доведе до възход“, казва Атанасов, чиято политическа формация е коалиционен партньор на ГЕРБ в настоящото правителство.
Според депутата, освен размерът на данъците трябва да се вземе предвид и „че ние имаме и най-ниските доходи в Европа като население“.
„И най-вече – имаме най-ниското потребление в Европа. По принцип световната икономика е потребителска икономика. Това е доказано – за да върви икономиката, трябва да има консумация. Когато се вдигнат данъците, се постигат няколко неприятни неща. Първо, задължително се свива покупателната способност на населението. То спира да консумира. Получава се омагьосан кръг. Като спре да консумира населението, оборотите на фирмите намаляват. Като падат оборотите, фирмите започват да се задъхват икономически, започват да освобождават работници. Някои от фирмите даже фалират, а други отиват в сивия сектор“, обяснява Славчо Атанасов.
За да докаже тезата си, той се позовава и на икономистите – нобелови лауреати, Ангъс Дийтън (2015 г.), Естер Дюфло и Майкъл Кремър (2019 г.), както и на популярния Джоузеф Стиглиц – съветник на двама американски президенти по икономическите въпроси.
„Тези велики икономисти твърдят, че в момента се задава нова криза, която най-късно до две години ще обхване света. Вдигането на данъците, когато наближава световна криза, е пагубно. Просто бизнесът започва да се задъхва и вместо да му се даде въздух, ние го доунищожаваме. А на населението като му вдигнеш данъците, много трудно преживява тези кризи“, казва Славчо Атанасов.
По думите му, един мъдър политик винаги трябва да следи световните икономически процеси и да се съобразява с тези големи мозъци в икономиката.
„Щом те казват, че най-късно до две години световната икономика отново ще гръмне и отново ще има икономическа криза, нашите управници трябва да се замислят за това. Когато наближава криза, данъците не се вдигат, а се намаляват! За да може населението да издържи и бизнесът също да си вземе въздух и да не фалира“, категоричен е бившият кмет на Пловдив от периода 2007 – 2011 г.
Той си спомня, че същия „почти ултиматум“ към кметовете отправил и финансовият министър от първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков, което се оказало „пагубна грешка“ за някои общини.
„Фалираха много от общините, които го послушаха. И след това държавата беше принудена да ги дофинансира. И какво се получи – обратен ефект. Дефицитът в държавата се увеличи“, казва Атанасов.
Той в качеството си на кмет на Пловдив тогава пренебрегнал искането на финансовия министър за вдигане на данъците.
„Казах - г-н Дянков, Вие сте икономист, аз съм юрист, но аз също чета икономически трудове. Когато навлиза икономическа криза, данъци не се вдигат. Данъци се намаляват. И направих точно това – намалих данъците на Пловдив. И те бяха най-ниските данъци в страната“, разказва екскметът на втория по големина град в България.
Заради политиката си той влязъл в тежък конфликт с управляващите от ГЕРБ.
В резултат на ниските данъци обаче Славчо Атанасов постигнал 92% събираемост в Пловдив.
Наследникът му Иван Тотев пък вдигнал данъците, което довело до сегашната събираемост от едва 56% и 19 млн. лева недобор.
Въпреки че кметският мандат на Атанасов (2007 – 2011) съвпаднал с може би най-тежката световна икономическа криза в историята, той оставил след себе си общината без лев дългове.
„Оставих и 30 млн. лева свежи пари в общинската хазна, завещах и спечелени европроекти за над 200 млн. лева“, категоричен е депутатът.
„Изказването на Владислав Горанов за данъците сега ми напомня за кралица Мария-Антоанета. Когато й казали, че хората нямат какво да ядат, тя отговорила „като нямат хляб, да ядат пасти“. На това ми прилича политиката на нашия министър. Абсолютно неадекватна. Абсурд! Пагубно ще бъде да се вдигнат данъците на общините“, не спира да повтаря Славчо Атанасов.
Според него налозите у нас не само не са твърде ниски, както смята Горанов, а напротив – те са твърде високи.
Атанасов вади и идеологически аргумент срещу финансовия министър.
„Като си говорим за леви и десни политики, макар че не обичам това деление - във всеки учебник по икономика пише, че високите данъци са класическа лява политика. Как Влади Горанов в дясно-центристко правителство прилага абсолютно лява мярка и то в ключовата за управлението данъчна политика“, пита в заключение депутатът от „Обединени патриоти“.