Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

"Черен петък" и "кибер понеделник" идват! Как да се предпазим от хакерите

Не използвайте кредитна или дебитна карта, пазарувайте с виртуална, предупреждават експерти
Ключови думи: черен петък, кибер понеделник, хакерска атака, хакер, кибер престъпност, онлайн търговия

Наближават дните за най-голямото пазаруване, а търговците вече започнаха да „зарибяват” клиенти с обещания за разпродажби, и то не само един ден, а цяла седмица. Освен „черният петък”, който тази година се пада на 29 ноември, все по-голяма популярност набира и т.нар. „кибер понеделник”, посветен предимно на електронната търговия, в който е-магазините обявяват своите драстични намаления.

Според статистиката, през 2018 г. американците дори са направили по-големи пазарувания през „кибер понеделника”, отколкото през „черния петък”. Онлайн пазаруването бележи пикове и у нас. Защото вместо да се блъскат по разпродажбите в моловете, мнозина предпочитат да си купят избраните вещи от дивана вкъщи.

Но както потребители и търговци се готвят за предстоящото голямо пазаруване, така и хакерите точат своите брадви. И то не само за купувачите, но и за търговците. Какви капани дебнат в интернет и как да не попаднем в тях, коментира пред TrafficNews експертът по киберсигурност Любомир Тулев.

1. Фалшив сайт примамва с шокиращи цени

Хакерите често използват факта, че хората са притиснати от срокове заради бързо изтичащи промоции. Например някои хипермаркети обявяват, че намаленията ще започнат точно в 00.00 часа в неделя срещу понеделник и много потребители чакат този момент онлайн, за да хванат най-изгодните оферти. Но в бързината те нямат време да направят проверка за цената и качеството на стоката, която е рекламирана с „шокиращи” цени. Най-голямата опасност е човек да попадне на фалшив сайт – т.нар. „фишинг” сайт, казва Тулев.

Той наподобява твърде много на оригиналния, но се контролира от хакер. И всяка информация, която подадем - лични данни, имейли, акаунти, номера на кредитни карти – вместо да отиде към легитимния сайт, отива в ръцете на киберпрестъпниците, които могат да я използват за своите цели. Много често именно шокиращите цени са примамката, която ни тласка към „фишинг” сайта. Обикновено той се създава в последния момент, затова един от начините да разберем дали е истински, е да проверим кога е регистриран домейнът. Това може да стане с няколко клика в интернет, а който няма технически познания – може да провери как става в „Гугъл”, препоръчва Тулев. Ако домейнът бил регистриран в последните няколко седмици – вероятността сайтът да е фалшив е много голяма, казва експертът.

2. Не използвайте кредитна или дебитна карта, пазарувайте с виртуална

Горещо препоръчвам на потребителите да не използват в интернет своите дебитни или кредитни карти, а да си изкарат виртуална, казва Любовир Тулев. Във виртуалната карта могат да се заредят толкова пари, колкото са нужни за определена покупка. Така, дори човекът да попадне на измамен сайт и бъдат копирани данните на картата му, хакерът няма да може да вземе повече от това, което е заложено в нея. Освен виртуална карта, подобна възможност дават и приложения като ePay и PаyPal, в които може да се зареди сума, колкото е нужна за покупката.

3. Съобщение „Ти спечели награда!” със сигурност е подвеждащо

Много често потребителите получават съобщения: „Ти спечели награда!", с приканване да кликнат на определено място. Бъдете нащрек! Няма как да спечелите награда, ако не се играли за нея. А ако кликнете, вероятно ще попаднете на „фишинг” сайт, предупреждава Тулев.

4. Онлайн търговецът жертва на „зловреден код”, крадат му стоката

Голямото пазаруване е време, когато хакерите атакуват и онлайн търговците. Киберпрестъпникът използва многобройните посещения в сайта, за да инсталира т.нар. „зловреден код” – специален инструмент, който му дава възможност да влезе и да подслушва цялата комуникация, всяка заявка, която търговецът прави.

Достъпът до базата на данни на е-магазина дава възможност на хакера да промени цените на определени продукти – например ако е 100 лева, да го направи 1 лв., да поръча и така да ощети търговеца. Друг капан е да не изпрати поръчаната стока, а само да прибере парите за нея. Затова съветът към собствениците на е-магазини е да осигурят надеждна защита на своите сайтове.

5. Портативни АТМ устройства източват банковата ни карта през джоба

Безконтактните дебитни и кредитни карти, които повечето банки въведоха, осигуряват по-голяма защита за притежателите си при плащане на ПОС терминал в магазина. Причината е, че дори хакер да е инсталирал вирус на устройството, който да копира номерата на банковите карти - ние не ги поставяме в него, сигналът се предава безконтактно и така четенето не може да се случи. Единствено трябва да внимаваме каква сума въвежда касиерката, защото поради разсеяност тя може да въведе по-висока от дължимата.

Но хакерите са намерили цаката и на безконтактните карти – те ги източват през джоба ни с портативни устройства АТМ, настроени да теглят минималната сума, за която не е нужен пин – например 24,99 лева. Това се случва на оживени места- в молове, в автобуса или в метрото. И тъй като мъжете обикновено държат портфейла с картите в предния десен джоб, достатъчно е човекът с устройството да се доближи до вас и да си дръпне сумата, а вие дори може да не разберете, казва Тулев.

За щастие, има начин да не паднем в този капан. Българи са изобретили устройство, което е с размера на кредитната ни карта и служи като щит срещу източването й. Пластиката струва 10 лева, горещо я препоръчвам на всеки, за да са в безопасност парите му, казва Любомир Тулев.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ходи в Дубай на екзотична почивка, но сега му се плаче, защото може да влезе в затвора до 8 години Разкрита е престъпна схема за незаконен добив на подземни богатства за милиони Ще ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ В рамките на инвестицията е предвиден ремонт и модернизиране на сградния фонд, осигуряване на медицинска апаратура и оборудване на психиатричните здравни заведения в страната
Фирканият турист катери с джип пистата на Пампорово Мъжът с английски паспорт изпил 16 бири Пропя и отнесе здрав хейт с първата си песен Той бе критикуван и заради сравнението с успешни артисти като Папи Ханс и групата „Молец“. Според някои слушатели, опитът му да се впише в този стил на музика не е бил особено успешен
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара Въпреки предполагаемата интоксикация с метамфетамин и кокаин в кръвта, съдебният експерт Петер Хофман е стигнал до заключението, че бившият данъчен служител не може да се оправдава с временна невменяемост Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло" ВКС не възобнови делото срещу него
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони Операцията е координирана със Софийската градска прокуратура и включва мащабно претърсване на 6 адреса, свързани с престъпната дейност Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева Българските граждани вече разбират какво е довело страната до това положение, но добави, че оттук нататък е по-важно да се съсредоточим върху изхода от кризата, подчерта зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ
Ето защо Тръмп иска Гренландия Анализ прави проф. Владимир Чуков Ето защо никога не пие Мога честно да кажа, че никога не съм пил бира през живота си, твърди Тръмп
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко Той беше категоричен, че ИТН са против увеличаване на данъци Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой При трагичния инцидент загинаха 76 души, а над 50 бяха ранени