Адвокат на Николай Димитров до прокуратурата: Пуснете го от ареста поне за да положи клетва
Адвокат Ина Лулчева поиска прокуратурата да измени мярката за неотклонение на Николай Димитров, който бе преизбран за кмет на Несебър. Ако държавното обвинение не се съгласи на това, то Димитров следва да бъде пуснат от ареста, за да положи клетва на насрочената от областния управител на Бургас дата – 11 ноември, смята защитничката.
Молбата на Лулчева до Специализираната прокуратура бе разпространена от Адвокатско дружество „Доковска, Атанасов и съдружници“.
Ето цялото й съдържание:
ДО СПЕЦИАЛИЗИРАНАТА ПРОКУРАТУРА
ПР. ПР. № 2112/2019 Г.
М О Л Б А
от адв. Ина Лулчева,
защитник на Николай Кирилов Димитров
по ДП № 185/2019 г. СО-СП,
пр. пр. 2112/2019 г. на СП
на основание чл. 63, ал. 6 НПК
ГОСПОДИН ПРОКУРОР,
Срещу подзащитния ми е предявено обвинение по чл. 321 НК във връзка с извършването на престъпления по чл. 167, ал. 2 НК и чл. 167, ал. 3 НК по време на местните избори 2019 година.
На 3 ноември 2019 г. бе проведен вторият тур от местните избори и изборният процес приключи. Това изключва опасността от извършване на престъпление по смисъла на чл. 63 ал. 1 НПК. Този факт не е преценяван от съда, постановил налагането на най-тежката мярка за неотклонение.
Подзащитният ми е избран за кмет на Община Несебър, което е оповестено с Решение № 160/28.10.2019 г. на Общинската избирателна комисия – Несебър, за което е издадено и Удостоверение за избран кмет на община № 547/04 ноември 2019 г.
Със Заповед № РД–09–48 на Областния управител на област Бургас е свикано първото заседание на Общинския съвет – Несебър , мандат 2019 г. – 2023 г., на 11.11.2019 г. от 14 ч. в Заседателната зала „Мелсас“, ул. Иван Вазов, гр. Несебър.
Дневният ред на заседанието включва полагането на клетва по чл. 32 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) от кмета и общинските съветници.
Съгласно чл. 38, ал. 4 ЗМСМА за встъпване в пълномощията си кметът трябва да положи клетва. Тя е от значение и за трудовоправното положение на подзащитния ми.
Това обстоятелство също е ново, респ. не е преценявано от съда, постановил налагането на най-тежката мярка за неотклонение.
Избирането на г-н Николай Димитров за кмет и необходимостта от полагане на клетва съгласно ЗМСМА са обстоятелства, които налагат присъствието му в гр. Несебър.
Конституцията на Република България, чл. 31, ал. 4, забранява на обвиняемия да се налагат ограничения, които не са необходими за осъществяване на правосъдието.
Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), чл. 8, гарантира правото на неприкосновеност на личния живот (в което несъмнено се включва и правото на трудова заетост и политическа активност), като намесата на държавните власти в упражняването на това право е недопустима освен в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество.
В случая лишаването на г-н Димитров от възможността да положи клетва като избран на демократични избори кмет на Община Несебър не е необходимо в демократичното общество. Предоставянето на възможност да положи клетва и да встъпи в длъжност не застрашава националната и обществена сигурност, правата и свободите на другите.
Нещо повече.
Съгласно Конституцията на Република България, чл. 136, общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление, а гражданите участват в управлението на общината чрез избраните от тях органи на местно самоуправление. Орган на местното самоуправление в общината е общинският съвет, който се избира от населението на съответната община за срок от четири години (чл. 138 от Конституцията), а орган на изпълнителната власт в общината е кметът, който се избира от населението. (чл. 139 от Конституцията).
Препятстването на г-н Димитров да положи клетва като кмет на Община Несебър води до накърняване не само на неговото право на личен живот по смисъла на чл. 8 от ЕКПЧ, не само до нарушаване на забраната на чл. 31, ал. 4 от Конституцията на Република България, но и накърнява правото на жителите на Община Несебър да бъдат управлявани/представлявани от лицето, което те са избрали при пряк вот. Препятстването на г-н Димитров да положи клетва представлява пряка неоправдана намеса в местното самоуправление. По този начин, без да е необходимо в едно демократично общество, задържането под стража на Николай Димитров е опит чрез средствата на наказателното производство да бъде подменен действителният вот на избирателите.
Предвид изложеното ви моля да измените мярката за неотклонение на Николай Димитров от задържане под стража в по-лека.
В случай, че не измените мярката в по-лека на Николай Димитров следва да бъде осигурена възможност да положи клетва пред новоизбрания Общински съвет Несебър мандат 2019 г. – 2023 г. на 11 ноември 2019 г. в 14 ч. (при произнасянето по това алтернативно искане моля да имате предвид Решението Вецев срещу България 2 май 2019 г. на Съда в Страсбург, по който България е осъдена за нарушение на чл. 8 ЕКПЧ).
Прилагам: Решение № 160/28.10.2019 г. на Общинската избирателна комисия – Несебър, Удостоверение за избран кмет на община № 547/04 ноември 2019 г., писмо № 08-00-1515/04.11.2019 г. на Областния управител на област Бургас, Заповед № РД–09–48 на Областния управител на област Бургас за свикване на заседание на Общинския съвет – Несебър , мандат 2019 г. – 2023 г., на 11.11.2019 г. от 14 ч. в Заседателната зала „Мелсас“, ул. Иван Вазов, гр. Несебър и клетвен лист.
С уважение: