Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В Русия влезе в сила закон за изключване на интернет от останалия свят

На теория мярката би позволила на Русия да управлява собствени вътрешни мрежи, които биха могли да работят независимо от останалата част от световната мрежа, no...
Ключови думи: интернет, русия, онлайн желязна завеса, путин, новини, политика

Днес в Русия влезе в сила противоречив закон, който дава възможност на правителството да изключи страната от глобалната мрежа. Критиците на мярката се опасяват, че мярката ще насърчи онлайн цензурата и я наричат "онлайн Желязна завеса", пише economic.bg.

Кремъл казва, че законът за "суверенния интернет", който беше подписан от президента Владимир Путин през май, е мярка за сигурност за защита на Русия в случай на извънредна или чужда заплаха като кибератака. Законът ще позволи на Москва да засили контрола върху интернета в страната, като маршрутизира уеб трафика чрез контролирана от държавата инфраструктура и създаде национална система от имена на домейни.

На теория мярката би позволила на Русия да управлява собствени вътрешни мрежи, които биха могли да работят независимо от останалата част от световната мрежа.

Експертите обаче се съмняват дали подобен ход е технически възможен и казват, че законът е опит на руското правителство да цензурира информация онлайн.

„За да могат да управляват информационния поток в своя полза, те трябва предварително да имат изградена система“, заяви в интервю за CNBC Сергей Санович от Центъра за политика на информационните технологии на университета в Принстън.

Хиляди хора излязоха по улиците в страната, за да протестират срещу тази мярка по-рано тази година, а защитниците на правата на човека предупредиха, че законът заплашва свободата на словото и медиите.

„Законът за „суверенния интернет“ има за цел да осигури правна основа за масово наблюдение и позволява на правителството ефективно да прилага съществуващото онлайн законодателство, което подкопава свободата на изразяване и неприкосновеността на личния живот“, казва Human Rights Watch в блог пост в четвъртък.

Путин предприе серия от други стъпки, за да се опита да ограничи онлайн свободите, като забрани шифрованата услуга за съобщения Telegram, но много от тези опити се оказаха неуспешни.

„Целта е да може да бъде блокирано това, което не им харесва, без да навредят на мрежата като цяло“, казва Санович.

За разлика от голямата защитна стена на Китай (Great Firewall), която беше изградена със строга концентрация на държавни мрежови оператори, Русия позволи на интернет да се развива свободно през последните три десетилетия.

Прекратяването на глобалните мрежови връзки е сложно, според Андрю Съливан, президент и изпълнителен директор на Internet Society. "Можете да мислите за мрежовата свързаност като вода, която се опитва да стигне до долната земя. Ще продължи да се опитва да тече“, каза той пред CNBC. „Трябва да свършите много работа, за да сте сигурни, че трафикът няма да тече“, добавя той.

Съливан казва, че Русия се е опитвала да проведе тестове, за да блокира своя интернет в миналото, но мрежите се оказали устойчиви. Новият закон, смята той, ще направи интернет по-малко надежден за потребителите в Русия. "Използвайки този регулаторен модел за интернет, когато интернетът наистина не е проектиран да работи по този начин, рискуваме да нанесем щети“, добавя Съливан.

3
Коментара по темата
3.
Българофил
04.11.2019 23:16:30
Интернет е среда за пренасяне на информация и всяко ограничение я прави безмислена и безполезна! Само диктатурите правят ограничения и забрани!
2.
ХХ
02.11.2019 11:24:28
@1
Какво спасяване на нланетата чрез глобализацията бълнуваш па ти, идиот неадекватен?!
1.
Дернев
01.11.2019 21:49:09
Желязна завеса трябва да има но не в отделна страна а глобално. Нета е необходим за изграждането на глобализирано общество, ако приемем, че глобслизацията цели спасяването на планетата от пораженията на човека върху нея. Но все по-често мрежата се използва за унищожаванет ма човека под различни форми, без това да рефлектира върху подобрение на климата, а дори обратното. Глобален контрол върху трафика трябва да има от специализиран международен център към ООН. Китай и сега Русия подсказват на демократичното човечество, че трябва да има някайви граници, които не трябва да се прекрачват, ако искаме да оцелеем заедно с планетата ни.
  Добави Коментар
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони Вече е започнал и процеса по отстраняването на деструктирали лакови покрития Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол Раненият от хулиганите е служител на търговския център
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър