Кой с кого ще се коалира в Общинския съвет на Бургас
За пръв път от 2011 година ГЕРБ няма да има мнозинство в Общинския съвет на Бургас, отреди волята на избирателите на последните местни избори.
Най-голямата политическа сила получи 24 мандата, не й достигнаха две съветнически места, за да има мнозинство.
Ситуацията в Бургас със сигурност ще е по-различна от тази през последните два мандата, когато групата на ГЕРБ се чувстваше изключително комфортно в Общинския съвет и лесно си осигуряваше и обикновено, и квалифицирано мнозинство, което е необходимо за разпореждане с общинска собственост.
Понякога арогантно се отхвърляха интересни предложения на опозицията, а много често на малцинството се напомняше, че избирателите са дали властта на ГЕРБ – пратили са им голяма група, която да им дава самочувствие сами да определят дневния ред.
В следващите четири години от ГЕРБ ще трябва да приложи нов стил на работа и да подобри коалиционната си култура.
Първата индикация, че се мисли в нова посока е изключително добра. По всичко личи, че ГЕРБ ще предложи консенсусната фигура на проф.Севдалина Турманова за председател на Общинския съвет, а не Константин Луков, който трудно сдържаше нервите си.
По информация на Флагман.бг в последните часове има направени редица совалки между партиите с представителство в Общинския съвет и се очертава да се сформират няколко изключително интересни групи.
ГЕРБ ще се опита да си осигури мнозинство с подкрепата на СДС, които имат двама съветници – точно толкова, колкото са необходими, за да се осигури мнозинството. Автентичната десница, според неофициална информация, има готовност да сформира обща група с ГЕРБ, но ще настоява да е във формат, подобен на този в София.
На първо място да се подпише коалиционно споразумение, в което да залегнат част от предложенията им – детска линейка, увеличаване на парите за инвитро на 200 хил.лева годишно и данъчни бонуси за младите семейства. Второто искане ще е групата да носи името „ГЕРБ-СДС“, за да е ясно идентифицирано представителството на СДС в местната власт.
„Сините“ са лоялен партньор и двамата общински съветници д-р Георги Митев и Станимир Апостолов се ползват с авторитет от колегите им в ГЕРБ. Не е изключено и кадри на СДС да влязат в администрацията на кмета Димитър Николов, който намекна, че ще прави сериозни промени в екипа си след вота. СДС няма представител в администрацията от 2014 година, когато зам.-кмет бе Костадин Марков. Няма да е изненада, ако знаковото лице на СДС Тошко Иванов заеме висока позиция в структурата на Общината. Коалицията изглежда най-логичната и на този етап най-сигурна в бъдещия Общински съвет.
Опозиционните партии – Движение България на гражданите и Демократична България също се очаква да сформират обща група. Двете политически формации имат известен беграунд зад гърба си. Те работиха заедно по темата за чистотата на въздуха и прекия избор на районни кметове. Публична тайна е, че водиха и преговори за общо участие на вота, но не успяха да се разберат. По информация на Флагман.бг Демократична България са имали готовност да подкрепят Живко Табаков за кандидат-кмет, но са настоявали Иво Баев да е водач на листата, докато ДБГ са предлагали на Баев едва третото място. След изборите позициите на двете партии изглеждат сближени и е много вероятно да създадат обща група, в която да има 6 съветници – 4 на ДБГ, 2 на Демократична България. При този сценарий Иво Баев ще бъде предложен за зам.-председател, а Живко Табаков председател на групата.
БСП имат 7 съветници – напълно достатъчни, за да сформират група. Социалистите едва ли ще търсят партньори и както изглежда този път няма да допуснат раздробяването от последния мандат. Сигурен зам.-председател на БСП се очертава да е Павел Маринов, бивш областен управител, юрист по образование.
Средна европейска класа са с 5 съветници и съответно право на самостоятелна група. Не е изключено отборът на Бачийски да избере този вариант. Към 15 часа на 29-ти октомври нова изглежда най-реалистичната опция, но не е изключено да се поднови коалицията с НФСБ, която работи успешно в национален план и би направило групата втора политическа сила в Бургас.
Единствено картите може да разбъркат „Ние, Гражданите“. Идеологът на местната коалиция Бенчо Бенчев е опитен политик, който във втората половина на последния мандат сформира собствена група от различни по идеология личности, които в интерес на истината дадоха немалко конструктивни идеи.
„Ние, Гражданите“ е с двама съветници, колкото има и „Възраждане“. Възможни са конфигурации в тази посока, но там липсва петият съветник, а единствената възможна опция за сформиране на група, се очертава да е Шерафет Мехмед от ДПС, но Движението като партньор едва ли е приемлив вариант за хората на Владимир Павлов.
- с лозунга си "камък върху камък да не остане от построеното от комунистите" (стефан стоянов, областен на пловдив, пратил жандармерия срещу селяните пазещи изграденото си ткзс, баща на петър и другия стоянов);
- с автентичния си олигофрен-антикомунист набор 1990, лидер на младежкото сдс....
Отделно, в Герб не са чак толкова глупави. Да си осигуриш мнозинство от 26 човека означава всяко гласуване да си на тръни дали всички ще дойдат, дали някой няма да има лични съображения и дали ще ти минат предложенията. Никой няма намерение да си го причинява. Или ще преговарят с по-голяма група като СЕК или по-вероятно, ще сключат споразумение с поне още 2 групи, за да не им извива никой ръцете и всеки да си знае колко всъщност тежи.
За Митев е ясно, че ще гласува каквото му кажат - зер бухалката на прокуратурата е над главата му!
За другите - коментарът на 4 много точно го описва - "първите опозиционери стават първи концесионери..." или може и по Надето Михайлова - тя препоръча навремето "нахранете журналистите", а сега - опозиционерите;)
Такъв напън да стават общински съветници. Да ги питаш какво ще правят там. Половината са полуобразовани, другата половина се мислят за кукловоди. Много ниско ниво
Будапеща има 2 милиоина жители, общинският съвет се състои от 33 души:
1 главен кмет+ 23 районни кметове + 9 души по мажоритарната система.
Много, много точен коментар.