Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Парите за седмица на англичаните стигат за 76,2 кг кашкавал, у нас – за 11 кг

Минималната заплата у нас до края на годината е 560 лв
Ключови думи: минимална заплата, англия, българия, разлика, кашкавал

Със 140 лв., които са една четвърт от минималната работна заплата (без удръжките), и се предполага, че трябва да ни стигнат за седмица можем да си купим около 11 кг кашкавал, показа проверка на „Монитор“. Минималната заплата у нас до края на годината е 560 лв.

В Полша най-ниско платените работници вземат по 523 евро, сочат данни на Евростат.

С една четвърт от сумата или седмичната минимална ставка могат да се купят 18 кг гауда, млечен продукт подобен на родния кашкавал. У нас средната цена на кашкавала е 12,20 лв. за кило, а в бившата соцстрана на южния бряг на Балтийско море - 7 евро, но тук си казва думата броят на получаваните банкноти.

С еквивалента на 381 евро в паунди, което е четвърт от минималната му заплата британецът би могъл да си позволи над 76,2 кг кашкавал, който на Острова е по около 5 евро на кило. Малко повече - към 80 кг пък може да напазарува германският работник, който получава примерно най-малко по около 400 евро на седмица.

В съседна Гърция, която дълго време бе станала нарицателно за криза, със 171 евро, които са една четвърт от минималната месечна заплата от 684 евро, могат да се купят над 28 кг кашкавал, който там по суперите е на цена около 6 евро килото. Във Франция килограм от най-евтината гауда излиза по около 10 евро. В Петата република най-ниската заплата е 1521 евро. С една четвърт от нея местните могат да си позволят 38 кг от млечния продукт.

140 лв. у нас биха ни стигнали и за 5-6 кг шунка. Четвърт минимална заплата пък би стигнала на гърка за 22 кила от месния продукт, на поляка - за почти същото количество, а на французина - за 38 кг.

Със седмичния дял от най-мижавата заплата можем да си купим 103 л прясно мляко при средна цена от 1,37 л.

На поляка тази част от възнаграждението би му стигнала за 285 л, при цена от 2 полски злоти, равняващи се на 0,46 евро за литър.

Французин на най-ниска заплата може да си напазарува с четвърт от нея над 470 л мляко. Седмичната минимална заплата стига на гърците за 139 л прясно мляко при цена от 1,23 евро/л. Не германците пък за цели 394 л, което се предлага средно по евро за литър.

24 пакетчета от по 250 грама можем да си купим с въпросните 140 лева. На британците тяхната четвъртинка им стига за 164 пакетчета, на поляците - за стотина, на гърците - за 85.

Източник: dnes.bg

2
Коментара по темата
2.
XX
29.10.2019 13:10:23
Естествено, че ще е скъпо!
Нали сме партнери и трябва да унищожаваме нашено и подкрепяме чуждото производство?!
1.
TWICER
29.10.2019 12:33:03
В БЕЛИТЕ СТРАНИ ХРАНИТЕЛНИТЕ СТОКИ СЕ ДОТИРАТ ОТ СЪОТВЕТНИТЕ ДЪРЖАВИ,ПРИ ЛИПСА НА ДЪРЖАВА НЯМА КАК ДА ИМА ДОТАЦИЯ/ УПРЕКВАТ СЛАВИ ЗАРАДИ ЛОГОТО 'НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА'/ РАЗБИРА СЕ ИМА, НО НЕ Е В ПРЕДЕЛИТЕ НА ЕС ! ! ! !
  Добави Коментар
Мъж от село Оризаре кара мъртво пиян За щастие не се стигна до инцидент Отличник е в... Масажите
Млада жена от Бургаско реши да краде, полицията я сгащи Престъплението стана в Поморие Депутатите обсъждат вота на недоверие Гласуването ще е към края на традиционната работна седмица
Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова