Защо наистина намалява озоновата дупка
Озоновата дупка през 2019 г. се сви до най-малките си размери поне от 1982 г. насам. Каква е причината за този процес? Според редица учени се е задействал нов природен механизъм. Андрей Кисельов, водещ изследовател в Главната геофизична обсерватория в Русия, обаче не е съгласен.
Учените от НАСА също отбелязаха рекордно намаляване на размера на озоновата дупка над Антарктида през септември тази година. Освен това дупката запази минималните си размери през октомври, въпреки че обикновено по това време наблюдателите регистрират увеличение.
Тези данни обаче не предизвикват оптимизъм сред редица учени, тъй като изключително високите температури в стратосферата, регистрирани през тази година, на практика спряха процеса на разрушаване на озона. Тоест свиването на дупката в озоновия слой, която заплашва живота на Земята, може да е резултат от глобалното затопляне.
Това поставя под съмнение ефективността на Монреалския протокол, според който страните се съгласяват, че причината за дупката е създадена от човека и забраняват емисиите на фреони.
"Тази година стратосферата е доста топла, така че един от механизмите за унищожаване на озон във високите стратосферни облаци се оказа практически изключен. Това доведе до високи нива на озон и намаляване на озоновата дупка. Тази ситуация обаче е характерна за тази година и не гарантирана във всеки момент. Необходим е поне 30-годишен период, за да се определи връзката с изменението на климата", смята Кисельов.
През септември 1974 г. американското списание "Сайънс" доказа, че аерозолите унищожават озоновия щит на Земята. Без него повърхността на планетата ще бъде изложена на унищожителното въздействие на слънчевата радиация. Тревогата се засили още повече, след като британски учени откриха озонова дупка над Антарктида. Така се стигна до Монреалския протокол, подписан от 196 страни през 1987 г.
А свиването на озоновата дупка в последните няколко години донесе надежда, че човечеството може да се справи с климатичните промени.
"Фреоните влизат в атмосферата в резултат на емисии, след това се издигат в стратосферата и там, под въздействието на слънчевата светлина, се отделят хлорни атоми, които разрушават озоновия слой поради реакцията между озон и хлор", обяснява Кисельов.
Той подчерта, че има три известни причини за нарастването на озоновата дупка.
"Околополюсният вихър ограничава достъпа на богат на озон въздух от по-северните до южните ширини; освобождаването на фреони в атмосферата и специфични разнородни реакции. Тази година поради увеличаване температурите в стратосферата не се образуват облаци, които съдържат фреони, тъй като това става при много ниски температури от минус 80 -85 градуса", обяснява ученият.
„Противниците на фреонната теория за унищожаването на озона често заявяват, че природата може да компенсира човешките дейности. Въпреки това можем да разчитаме само на модели, които описват процеса, а те доказват, че фреоновите емисии унищожават озоновия слой и са дълготраен важен фактор. Ето защо не бих считал намаляването на озоновата дупка през тази година като резултат от естествено самовъзстановяване в природата", добавя Кисельов.
Добави Коментар