Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Малкото е повече, или как аутсорсингът у нас нарасна с 19.5% през 2018 г.

Приносът на аутсорсинга към българската икономика има не само финансов характер, но и допълнителна принадена стойност за образованието
Ключови думи: аутсорсинг, българия, ръст, 2018 г., 20 процента

Новината е, че няма новина. Аутсорсинг индустрията в България отбеляза ръст за поредна година, нареждайки се сред водещите сектори като принос към брутния вътрешен продукт на страната. Изпреварвайки значително темпа на растеж на БВП, както и предварителните прогнози на сектора, аутсорсинг индустрията се увеличава с 19.5% през 2018 г. спрямо предходната година. Това сочи актуален доклад на Българската аутсорсинг асоциация, представен на специално събитие в четвъртък, пише economic.bg.

Приносът на аутсорсинга към българската икономика има не само финансов характер, но и допълнителна принадена стойност за образованието, развитието на кадрите и бизнес среда като цяло.

Индустрия на знанието, която прелива в икономка на знанието – така вижда сектора Илия Кръстев, новият председател на Управителния съвет на Асоциацията. „Терминът аутсорсинг не изчерпва всичко, което правим“, изтъкна той и намери повод да обяви, че организацията сменя името си на далеч по-широкото Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии. Целите и приоритетите ѝ тепърва ще бъдат обявени. 

Повече с по-малко 

На 5.2% се равнява приносът на аутсорсинг индустрията към БВП на страната през 2018 г., което е около 2.4 млрд. евро, като темпът изпреварва този от предварителната прогноза. За сравнение, през 2014 г. делът ѝ е в размер на 3%. Анализите сочат, че през 2022 г. той ще достигне 9.2%, или 4.8 млрд. евро, като трябва да се отбележи, че прогнозата е на база случилото се в индустрията през изминалите 4-5 години.

„Може би изглежда бомбастично, но според нас е оптимистично-реалистичният сценарий“, коментира Илия Кръстев, който подкрепи думите си с ръста на индустрията от 19.5% през миналата година. Показателно е, обръща внимание той, че темпът през 2018 г. е над средния от около 15% за предходните четири в периода от 2014-2017 г. „Секторът смело продължава да се развива с темпове, които са обичайни, гледайки назад, и без да има основания за притеснения дали ще може да ги запазим и за в бъдеще“, коментира Стефан Бумов, член на Борда на директорите на аутсорсинг асоциацията.

Любопитна е връзката между ръста на индустрията на годишна база и този на работещите в нея хора. Към края на 2018 г. броят на заетите в сферата на аутсорсинга е 73 600 души и това е увеличение от около 9% спрямо 2017 г. „Правим повече с по-малко“, изтъкна Илия Кръстев, напомняйки, че приходите растат двойно по-бързо. По думите му това е тенденция през последните няколко години, която става все по-изразена.

„С 2% от заетите в България ние всъщност представляваме 8% от фонда работна заплата на страната“, коментира от своя страна Стефан Бумов. Този факт само подчертава защо е нужно да бъде сменено и името на асоциацията. Конвергенцията на новите технологии с добре образованите хора в държавата очевидно дава много висока добавена стойност. „Компаниите, заети в сектора, са гръбнакът на модерната средна класа в България“, отбеляза още той. 

Иначе като цяло в аутсорсинг индустрията оперират общо 583 компании, разпределени сравнително равномерно между BPO (каквито са кол центровете например) и ITO (аутсорсинг на информационните технологии) секторите. Спрямо предходната година те са се увеличили с 90. Това също е значително увеличение на фона на средния растеж през предходните години.

Най-големият университет 

Индустрията расте по приходи много по-бързо, отколкото по брой хора, като видимо става по-печеливша. През миналата година средният марж на печалбата е 7.8% и това идва да покаже ефекта от усилията на аутсорсинг компаниите да предлагат все по-сложни и иновативни продукти с по-висока добавена стойност. Разликата между ситуацията днес и тази отпреди 2012 г. е голяма – по онова време на България се гледа по-скоро като на „low-cost” център, а не на високотехнологичен. В последните години обаче се наблюдава промяна. Сега предизвикателствата са свързани с необходимостта от мащабиране и допълните иновации. Компаниите в индустрията се променят, някои правят собствени продукти, други предлагат новаторски услуги, а екоситемата вече се простира сред стартъпи и различни образователни инициативи.

„Ако сметнете колко хора са минали през нея през последните 20 години и каква стойност е дало това върху цялата икономика на България, се вижда ясно, че аутсорсинг индустрията е най-големият университет в страната“, отбеляза Илия Кръстев, обръщайки внимание, че компаниите инвестират много в продължаващо образование на служителите си.

„За много млади хора работата в този сектор е първа, като те биват наемани директно от университета заради образованието си и езиковите умения“, добавя Стефан Бумов. По думите му на тях се дава шанс да натрупат умения и кариерен тласък. След това мнозина намират реализация в други области на икономиката.

„Има практики, които хората няма как да научат по друг начин, ако не попаднат в тази среда“, намесва се и Ева Македонска, HR директор в Ingram Micro, която допълва, че стабилността на индустрията е сред другите фактори, които привличат и задържат служителите в нея. Тя припомня, че през 2012 г. „нашите центрове са насочени към транзакциите, тоест една постоянно повтаряща се работа“. Днес обаче вече живеем в условията на четвъртата индустриална революция. „При нас навлизат роботи, аналитични специалности, технологии и нашият бизнес става изключително труден. За да може той да се управлява и развива добре, на нас ни трябва хора, които да могат да отговорят на изискванията“, коментира Македонска.

„В тази посока имате добре протегната ръка от наша страна“, изтъкна зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя обърна внимание, че инвестициите в професионално обучение са ключови за развиването на кадрите, но отнемат време. В краткосрочен план ведомството помага с организирането на кариерни форуми, промени в трудовото законодателство и различни програми. Един от тези инструменти е програмата „Родители в заетост“, която цели да помогне на майките да се върнат на работа по-лесно, като им предостави опция да оставят детето си на детегледачка.

Усилия полага и образователното ведомство, което през 2016 г. сключва споразумение с бизнеса за професионално обучение на програмисти. Година по-късно стартира и инициативата Професия „Приложен програмист“, която цели да произведе по-бързо кадри се IT сектора, а учебната програма е разработена от компаниите, които най-добре знаят какви умения са нужни на служителите.

Конкуренция от всички страни 

Така както не са изненада положителните резултати на аутсорсинг индустрията, уви, не е новина и това, че огромната част от компаниите в сектора са концентрирани в София. На картата се забелязва присъствието на аутсорсинг играчи във Варна и Пловдив, по-бавно в Бургас, Велико Търново и Русе.

Въпросът обаче не е само какво пречи на индустрията да излезе от София. „Ние се конкурираме като локации не само с такива в България, а от целия Европейски съюз“, коментира Илия Кръстев. Въпросът е как служителите сравняват местата, особено на етапа, при който заплатите и възможностите за кариерно развитие у нас се изравняват с тези на запад. „Когато първостепенните им нужди са задоволени, тези хора започват да избират местоработата си според това къде им е по-приятно да живеят“, казва той и насочва вниманието към наличието на детски градини, транспорт, инфраструктура и като цяло качество на живот. Вече не става дума само за добруването на служителя, а и на неговото семейство.

Наред с предизвикателството да бъдат задържани кадрите тук, другият момент пред разрастването на индустрията е свързан възможностите за привличане на такива от чужбина. Според декана на стопанския факултет към Софийския университет Стефан Георгиев има голям интерес към обучението тук от чуждестранни студенти.

„Ние рекламираме България и много качествени хора искат да дойдат, но получаването на Синя карта отнема няколко месеца и през това време конкурентните страни, като Полша и Германия, много бързо успяват да вземат този талант“, казва Пламен Цеков, изпълнителен директор на ScaleFocus. В отговор Зорница Русинова обясни, че процедурите за издаване на въпросните документи вече са съкратени значително и ако има забавяне, то е по-вероятно да се дължи на опасения около сигурността или други извънредни неща. Тя каза още, че България активизира двустранните си отношения с Молдова, Армения, Грузия и други.

1
Коментара по темата
1.
XX
24.10.2019 19:24:57
1. Изгонихте 3 поколения кадри
2. Та да стигнете до обобщеното аутсорсинг обединяващо core бизнеса на няколко малки фирми със спезиалисти с този на кол центровете на съндърланд с телефонисти,
3. Та даже украйна да изнася дивелъпмънт у нас.
  Добави Коментар
Училището в Свети Влас дарява значителна сума на дете в нужда Инициативата намери огромна подкрепа Отвратен съм от чалгата в новогодишните програми, каза Васко Кръпката Ако може да се вярва на социалните мрежи, и редовите зрители не са особено очаровани от това, което ни предложиха големите телевизии в празничната нощ
Изкуство на Богоявление: Тройната Хармония Йордановци в Хармония: Творчески Пътешествия на Маринов, Ангелов и Петров Как Айтос ще посрещне Йордановден Вижте програмата 
Мащабна профилактична кампания стартира университетска болница „Дева Мария“ Прегледите ще бъдат напълно безплатни след запазен час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com Бургас скърби! Почина голяма спортна легенда Той остави траен отпечатък върху спорта в Бургас и България. Неговите успехи се превърнаха в източник на вдъхновение за поколения състезатели, пише в съболезнованието си кметът Димитър Николов
Паркирането пред блоковете става платено - 60 лева за паркомясто Кандидатстването за платените паркоместа става съгласно критериите в общинската наредба Почина уважавана учителка "Отиде си един прекрасен учител и човек, който завинаги ще остане в нашите сърца", написаха още от ръководството на НУМТИ в страницата си във Facebook
Сбогуваме се с Краси Куртев на 11 януари Опелото ще е в катедралния храм "Света Неделя" 14-годишна забременя в тоалетните на столичен мол Ние с баща й бяхме в шок, защото дори не знаехме, че е започнала да води полов живот, споделя майката
Вехне в затвора, но да свиква, защото ще остане там до края на дните си Последните събития около съдебните му изслушвания предизвикват както шок, така и вълна от конспиративни теории, които сякаш стават все по-правдоподобни с всяка нова подробност Докога ще търпят този некадърник Време е мързеливият господин, на когото любимите реплики са "търпение" и "другата седмица" да напусне клуба завинаги и да направи място за истински спортен директор