Нерде София, нерде Ямбол на изборите за кмет
Най-значимият въпрос за местните избори от гледна точка на националната политика е дали ГЕРБ за първи път ще загуби София. Както изглежда, спорът в столицата ще се реши след балотаж между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова.
Има обаче един областен град, където конкуренцията за кметския пост на този вот е изключителна.
На последната права, четири дни преди изборите, в Ямбол никой не се наема да прогнозира кой може да излезе краен победител. Не е ясно дори кои ще са на балотаж, който се счита за повече от сигурен.
Няколко източника, запознати с кампанията, твърдят, че фаворитите са четирима и всеки от тях може да отиде на втори тур.
Това са сегашният кмет от ГЕРБ Георги Славов, новият кандидат на ГЕРБ Димитър Иванов, набралата сила БСП с нейната номинация Катя Георгиева и нахлуващият „с взлом“ в политиката популярен местен бизнесмен и медиен собственик Валентин Ревански.
В Ямбол можеше да няма толкова голяма драма, ако малко преди началото на кампанията не се бяха случили две събития.
Едното бе изненадващата заявка на Ревански да се включи в кметската надпревара. А другото – разцеплението в ГЕРБ, което доведе до смяна на кандидата в последния момент.
Георги Славов е градоначалник три поредни мандата, но загуби доверието на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Причината за това може да се търси в загубата на евровота от БСП на ниво област и община.
Така Изпълнителната комисия на ГЕРБ (разбирай Борисов) реши да номинира областния управител Димитър Иванов – млад политик с не особено ярки политически изяви.
Натиреният Славов от своя страна веднага обяви, че ще се включи отново в надпреварата за кмет, но като независим кандидат.
В Ямбол упорито върви слух, че Бойко Борисов не бил свалил напълно доверието си от него и му предложил оферта. Тя била за размяна на постовете с областния управител Димитър Иванов. Георги Славов обаче категорично отказал и поискал отново да бъде номиниран за кмет. Но Борисов не се съгласил. Кметът пък много се обидил и решил смело да тръгне в контракампания срещу авторитарния лидер в държавата.
Славов дори успял да отцепи свои съратници от ГЕРБ, които се включили в негова подкрепа.
Най-голямата партия все пак стои в ядрото си зад новия кандидат – Димитър Иванов. Активът на ГЕРБ преди дни беше посетен в разгара на кампанията лично от премиера Бойко Борисов, което показва невралгичността на ситуацията.
През Ямбол мина и водачът на най-голямата опозиционна формация – БСП, Корнелия Нинова заедно с депутати. От прессъобщенията става ясно, че те са се срещнали освен със симпатизанти, но и с представители на бизнеса. В делегацията от София е бил и бургаският народен представител и шеф на икономическата комисия в парламента Петър Кънев.
Кандидат-кметът на БСП Катя Георгиева натрупа ценен опит през последните осем години като общински съветник.
Понаучи се, навлезе в проблемите на общината. Много честен човек е, залага на разговорите с хората, похвали я пред „Флагман“ неин съратник.
Друг източник от БСП обаче каза ядосано, че Георгиева е водела по доверие към началото на месеца, но кампанията й била слаба и тръгнала надолу по отношение на тримата си основни конкуренти.
Грехота щяло да е да се загубят тези избори, при положение че ГЕРБ са се разцепили и на практика поднесли на тепсия победата на опозицията.
Същият източник обаче признава, че от друга страна бизнесменът Валентин Ревански е изненадал всички, като освен че се включил в надпреварата, направил и доста силна кампания.
Ревански бил предприемач в няколко направления. Имал мандра, ресторант и дискотека, но най-ключовото за кампанията е, че той притежава и медии – имал дялове в местната телевизия „Диана кабел“, но бил и едноличен собственик на радио и телевизия „999“.
Действа изключително активно и през профила си във „Фейсбук“, с което се очаква да привлече гласове от новото поколение.
Представител от конкурентна партия дори го описа като „изключително добър човек“ и „добряк“, за когото „няма кой да каже лоша дума“. Помагал на всеки, който го е помолил.
Валентин Ревански има говорен дефект и заеква, което може да се смята за проблем за политически лидер, който следва да общува с гражданите. Но за успешен бизнесмен, управлявал много хора, това не би трябвало да е особен казус.
Ревански е и нереализиран спортист, помагал дълги години като спонсор на местния баскетболен отбор „Тунджа“.
Той обаче може да бъде уязвен сериозно в две направления.
Твърди се, че е решил да се включи в надпреварата за кмет от реваншистки подбуди. Допреди една-две години бил в отлични отношения с кмета Георги Славов. Нещата обаче внезапно се променили заради незаконни фирмени постройки на Ревански, за които администрацията на общината предприела действия по събарянето им.
Кулминацията на конфликта може би бе в началото на годината, когато общински служители подадоха сигнал, че бизнесменът ги заплашвал и стигнал дори до физическа саморазправа във връзка с действия по събарянето на постройките.
Валентин Ревански е уязвим и по линия на ДПС. Преди дни близкият до ГЕРБ сайт Faktor.bg излезе с публикация, че бизнесменът крие българо-мохамеданския си произход и това, че „всичките му близки и роднини по бащина линия са с турско-арабски имена като Емине, Съли, Рамадан, Сабрия, Анифе“.
Източник коментира пред "Флагман", че Ревански наистина е помак. Това само по себе си не следва да е нещо лошо, но може да се използва срещу бизнесмена.
Според публикацията във Faktor.bg, братът Радослав Ревански бил „спуснат“ още през 2013 г. за водач на кандидат-депутатската листа на ДПС в Ямбол.
Освен това Валентин Ревански използвал медиите си за „патриотична“ пропаганда, насаждайки настроения срещу бежанците, с които проблем в региона всъщност нямало.
Преди кампанията се очакваше той да бъде подкрепен от партиите ВМРО и АБВ, но до разбирателство с тях не се стигнало.
Любопитно е, че Ревански е издигнат не като независим кандитат, а формално е номиниран от партия с име „Пряка демокрация“. Причината е, че бизнесменът имал и кандидатска листа за общински съветници от името на тази формация – така номерът на кандидатурата му за кмет и този за общински съветници щял да е един и същ, което ще улесни избирателите му. В противен случай те можело да бъдат объркани.
Няколко източника на „Флагман“ коментираха, че изборите в Ямбол са абсолютно непредсказуеми и че всеки измежду Ревански, Георги Славов, Димитър Иванов и Катя Георгиева можел да стигне до балотаж.
Леко предимство все пак се дава на кандидатите на големите партии ГЕРБ и БСП.
Това обаче като че ли са само предположения, тъй като социологически проучвания в района не са правени. От ГЕРБ и БСП поне твърдят, че не са поръчвали такива. Тези изследвания били скъпи и е преценено, че в случая не са нужни за целите на кампанията.
За агитация на избирателите щабовете наблягали на похвата „от врата на врата“.
Освен четиримата фаворити в Ямбол обаче има още пет кандидат-кметове.
Това са Драгомир Димов от БЗНС, Кръстьо Петров от „Атака“, Иван Кърцъков от НФСБ, Йордан Милков от АБВ и Павел Додов от местна коалиция СДС (ЗНС, СДС).
За човека на НФСБ – Кърцъков, се знае, че бе заместник на кмета Георги Славов. През 2013 г. обаче той бе освободен от поста. Предполага се, че и Иван Кърцъков търси реванш срещу Славов.
Макар че ДПС няма силна структура в региона, се коментира, че формацията може да има ключова роля за изхода от вота.
Причината е, че в Ямболско има много на брой слабо образовани граждани от малцинствата, готови да продадат гласа си. А ДПС можело да помогне в това отношение. Особено на фона на публично известните връзки на партията с прокуратурата, която се смята, че си затваря очите за прегрешения за представители на тази политическа формация. Друг е въпросът дали ДПС наистина стои зад Валентин Ревански, както се твърди, или това е само спекулация.
„Имаме доста роми. Който купи циганите, печели“, коментира пред „Флагман“ участник в кампанията в Ямбол.
Това звучи логично на фона на изравнените сили в града...