42% ще гласуват, всеки четвърти още се колебае за кого да пусне бюлетина
Над половината от хората, които ще гласуват, вече знаят кого да изберат на местните избори на 27 октомври. За другия избор - на главен прокурор, българите искат той да не е корумпиран и да е честен. Това гласи проучване на социологическа агенция "Тренд", направено между 1-10 октомври 2019 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" сред 1000 души на възраст 18+.
Проучването е представително за пълнолетното население на страната. Оптимизмът продължава да преобладава в по-голямата част от българските граждани (50%), докато песимистите остават с по-малък дял (39%). Традиционно най-младите остават най-оптимистично настроени, докато при най-възрастните песимистичните нагласи доминират.
Според изследването 42% от всички български граждани декларират, че със сигурност ще гласуват. Малко под една четвърт (24%) заявяват, че по-скоро ще упражнят правото си на глас. Предизборната кампания дава своя резултат, като сравнението между същия въпрос през септември и този през октомври регистрира малко по-силна мобилизация.
В разбивката по партийни симпатии, ясно личи силната мобилизация на привържениците на ГЕРБ, БСП и ДПС. Над половината (55%) от тези, които със сигурност ще гласуват или по-скоро ще гласуват, твърдо са избрали за коя партия / коалиция ще гласуват, докато малко над една четвърт (26%) все още не са решили.
От агенцията отчитат увеличение на решилите да гласуват през октомври и спад в колебаещите се. Ден преди избора за нов главен прокурор от социологическата агенция са проверили доверието на основните институции в сектора. Според тяхното проучване с най-висока положителна оценка за работата си се ползва министерството на вътрешните работи.
МВР е единствената от тестваните институции, където положителната оценка надвишава, макар и минимално, отрицателната. Съдът е институцията с най-голямо натрупване на отрицателни оценки, а за работата на Висшия съдебен съвет (кадровият орган в съдебната система - б.р.) най-голям дял от анкетираните нямат мнение. Над три четвърти (76%) са тези, които са чули/ разбрали, че в края на този месец ще бъде избран нов главен прокурор, докато 18% не са.
Запитани за качествата, които е важно да притежава новият главен прокурор, анкетираните предпочитат моралните качества - да не е корумпиран, да е неподкупен (20 процентни пункта), да е честен и коректен (19 процентни пункта).
Хората искат новият главен прокурор да е независим и да не се поддава на влияния (9 процентни пункта), докато управленските способности и опита отстъпват само с 9 процентни пункта. Най-голям дял от запитаните обаче не могат да преценят. Според социолозите, това говори по-скоро за дистанция от темата.
Добави Коментар