Община Бургас ще се погрижи за обществения ред и сигурността на бургазлии
Г-н Тишев, Вие сте единствения кандидат-кмет, в чиято програма основен приоритет е сигурността на жителите на Община Бургас…
За съжаление Бургас се намира в топ 5 по регистрирани противообществени прояви на глава от населението. В общината разкриваемостта на тези прояви също е по-ниска от средната за страната. След като държавата не може да се справи с битовата/ромската престъпност, с посегателствата над личността, то Община Бургас има достатъчно ресурс и капацитет да се погрижи за обществения ред.
Какво точно предлагате Вие?
Във „Визия за Бургас” се предвидили две конкретни стъпки:
1. Общинска физическа охрана във всяко село и квартал на Община Бургас като първи етап и в комплексите и ЦГЧ като втори етап.
2. Видео наблюдение в реално време, както и директна връзка между екипите на общинска охрана и полицията.
Община Бургас има финансовата възможност да осигури по един автомобил и двама общински „полицаи” във всяка една териториална единица. Отделно общинската охрана може да координира действията си с директорите на училища на територията на Община Бургас, с цел превенция както на разпространението на наркотици около учебните заведения, така и на насилието сред подрастващите.
Жителите на к-с „Меден рудник” се оплакват от незаконното ромско гето и от неговите обитатели, има ли решение този проблем?
Проблемът с ромското гето в М. Рудник може да бъде решен много бързо. Съгласно чл. 195 и 196 от ЗУТ, когато дадена постройка създава непосредствена опасност за здравето или живота на гражданите, кметът на община издава заповед за премахването й и допуска предварително изпълнение на заповедта. Т.е. незаконният строеж се премахва незабавно без да се чака евентуалното обжалване пред съда. Всички незаконни бараки в гетото в Меден рудник са направени без проект, без строителен надзор, без спазване на противопожарните изисквания, т.е. те са опасни за живеещите в тях и преминаващите около тях. Не се знае кога могат да се срутят върху собствените си обитатели или да се запалят и това да доведе до жертви. Всичко това е достатъчно основание кметът на общината да задейства горепосочените членове от Закона за устройство на територията и да премахне незаконните постройки. Още повече, че ромите живеещи там са пришълци, т.е. могат да се върнат в селата, откъдето са дошли и няма да останат на улицата.
Нужни ли са законодателни промени, за да се изпълнят вашите предложения за Бургас или и в момента законите дават достатъчно възможности?
Представените по-горе мерки могат да бъдат реализирани веднага, тъй като са в синхрон с българското законодателство. Необходима е само промяна в Наредбата за обществен ред и сигурност с цел предоставяне на по-широки правомощия за действие на служителите от общинска охрана за превенция на престъпността. Наредбата се гласува от Общински съвет - Бургас, така че всичко е в ръцете на кмета и общинските съветници.