Галъп: 11% от българите са готови да продадат гласа си
11% от българите заявяват, че са готови да продадат гласи си в отговор на въпрос "Вие лично, бихте ли, или не бихте приели да гласувате на местните избори за даден кандидат, партия или коалиция срещу заплащане, друг стимул или по принуда". Това показват данни от последното изследване на "Галъп интернешънъл" по отношение на нагласата към "стимулирано" или "наложено" гласуване. 81% не биха, а останалите 8% не могат да преценят.
Тези 11% се равняват условно на над 600 хиляди души - от общо около 5.5 милиона постоянно пребиваващи у нас и имащи право на глас. Към тях има вероятност да се добавят и известна част от тези 8% колебаещи се.
Според изследването най-високи са дяловете на онези, които си признават, че биха гласували при стимул или принуда, сред най-бедните и ниско образованите, респ. при ромите делът на склонните е 40%.
За поредна година се установява, че най-младите са и в най-голяма степен склонни на откровеност по въпроса за зависимия вот. От "Галъп интернешънъл" посочват, че темата със зависимото гласуване, включително за купуване на цели комисии, подправяне на протоколи и т.н., става изключително актуална в дните преди вота, като на различни места се чуват различни цени за глас – до 150 и дори до 200 лв. Разликата при тази кампания е, че става дума за местни избори, а за да подмениш вота в някое населено място, е нужно не толкова голямо количество гласове.
В случая има реален залог на много места, респективно зависимите вотове или некоректните практики могат да повлияят в много по-голяма степен, отколкото на национални избори, коментират социолозите.
Добави Коментар