Ще работя за по-ниски цени на градския транспорт и възраждането на бургаския футбол
Ивайло Вагенщайн е кандидат за общински съветник за Бургас от НФСБ. Той е роден на 17 февруари 1975 г. Той управлява инвестициите на голям български фонд за цяла северна и северозападна България, който е в областта на земеделието. Семеен е, с 4 деца. Завършил висше образование по специалност „Ядрена енергетика“, което после допълва с две магистърски степени – „Комуникации и електронизация за възобновяеми енергийни източници“ и „Съдебно-инженерни и технически експертизи и техническа безопасност“.
Зад гърба си има един мандат като общински съветник в община Оряхово, където в продължение на две години е бил и председател на местния парламент; и един мандат (2015-2019 г.) като общински съветник в Бургас.
До последно бе председател на Постоянната комисия по обществен ред и безопасност на движението и член на Постоянната комисия по екология. Бил е член и на Общото събрание на „Нефтохимик“, откакто клубът е общински.
Преди преместването си в Бургас е бил старши оператор на втори блок в АЕЦ „Козлодуй“.
- Г-н Вагенщайн, Вие сте трети в листата на НФСБ за общински съветници в Бургас? Какви са приоритетите Ви за бъдещ мандат, върху какво бихте се фокусирали?
- Моите приоритети винаги са били фокусирани върху спорта, коригирането на транспортната схема така, че да отговаря на изискванията на гражданите и с намаляване на цената на билета. Аз съм човек, който иска да бъдат повишени доходите на бургазлии, да не бягат те в чужбина. Искам младите да чувстват по-голяма сигурност в България.
- Какво по-различно бихте направили от сегашните управляващи?
- Намаляването на цената на билета за градския транспорт, привличане на инвестиции, колкото и това словосъчетание да се е превърнало в мантра на всички местни политици; бързото изграждане на нов градски стадион, за да може „Нефтохимик“ да се завърне там, където му е мястото в жк „Лазур“ – при по-изгодни условия или чрез покупка на стадиона от Община Бургас.
- Тоест подкрепяте идеята за нов стадион повече, отколкото тази Общината да получи собственост върху съществуващите два на територията на Бургас?
- Предвид факта, че стадион „Лазур“ в по-голямата си част е частен обект, а феновете негодуват от това, че отборът играе и тренира на стадиона в Созопол, аз подкрепям идеята да има общински стадион. Като четвърти по големина град в България считам, че наличието на такъв е абсолютно необходимо – да се съхранят традициите на бургаския футбол.
- На доста хора е известно, че в изминалия си мандат като общински съветник претърпяхте доста сериозни лични премеждия. С какво ще запомните мандата си?
- С това, че внесох нов тон в работата на нашата група и по-специално колегите, които напуснаха партията и групата в местния парламент – Ангел Божидаров и Георги Дражев. В тази връзка опитах съвсем дипломатично да се отнасям с колегите си и това е причина доста от моите предложения да бъдат приети и подкрепени. Отсъствах от Общинския съвет в продължение на 4 месеца и половина заради тежко заболяване, но все пак прекратих своя болничен преждевременно, за да се върна работа и да съм полезен, защото на мен това ми помогна значително да се възстановя по-бързо.
- Кое от Вашите предложения за последните 4 години в Общинския съвет смятате, че е най-ценно за Бургас?
- На първо място бих поставил одобрената си идея за създаването на фонд за подпомагане на даровити деца. От последния бюджет той в момента е със сума от 100 хил. лв. и е изключително полезен за града. Бях вносител на предложението на народната ни певица Милка Андреева да бъде предоставен Летният театър за юбилейния й концерт. Участвам в общото събрание на футболния клуб „Нефтохимик“ и в Логистичния индустриален парк на Бургас. Участвах и в подписването на договор с китайски инвеститор на стойност 4.5 млн.лв. По моя идея бяха изградени нови пешеходни пътеки и бе поставено допълнително осветление на важни места в Бургас. Изграждането на спортната площадка до бл. 70 в жк „Славейков“ също е моя идея.