Румен Ангелов, кандидат за общински съветник от ГЕРБ: Трябва да подкрепяме превръщането на образованието в основен приоритет за Бургас
Румен Ангелов е на 27 години, завършил е бакалавърската си степен в Кингстън Юнивърсити в Лондон със специалност „Финансова икономика“. Магистър е със специалност „Финанси и банкиране“ от Университет Куин Мери Лондон. Наскоро защити докторската си степен от УНСС в катедрата по Финансов контрол. Близо 9 години е бил професионален състезател по лека атлетика. В момента се занимава с финансови консултации, работи по различни европроекти, а в момента прави първите си опити и в сферата на търговията. През мандат 2015 – 2019 беше най-младият общински съветник от ГЕРБ, но въпреки младостта си демонстрира експертност и мотивация да работи в полза на бургазлии.
- Г-н Ангелов, наскоро защитихте докторантската си дисертация, посветена на сливанията в банковия сектор. Разкажете ни малко повече за това.
- Дисертацията ми е на тема „Контрол върху сливанията и поглъщанията в банковия сектор“. В момента я редактирам, за да мога да я превърна в по-разбираем и достъпен текст, за да провокирам интерес сред по-широк кръг от читатели.
Имам самочувствието на човек, който първи пише за тези процеси. Вече съм създал някои предложения, които очаквам да предизвикат вниманието на Комисията за финансов надзор, Българската народна банка и КЗК. Предложил съм и процедури за унифициране на методите и подобряване на комуникацията.
- В каква точно сфера могат да намерят практическо приложение Вашите идеи и какъв ефект биха предизвикали? Например, биха ли предотвратили фалит на банка като случилото се с КТБ?
- До известна степен, да, защото част от препоръките са за унифициране на някои счетоводни стандарти и методи за амортизация. Но темата на дисертацията ми не е конкретно насочена към КТБ.
Много неща се промениха като статистика от момента, в който започнах да пиша, до момента, в който приключих с изследването си. Тези процеси обаче са нещо съвсем нормално, защото банковият пазар в България е изключително фрагментиран – 25 или 27 са общо банките в страната. Броят им се променя динамично през последните 3 години с тенденция намаляване. Личното ми мнение е това, че на българския пазар бройката трябва да се намалява с течение на времето.
- С какво можете да помогнете в Общинския съвет с опита, който имате във финансовия сектор?
- Едва ли ще е изненада, ако кажа, че мога да съм полезен при изготвянето на бюджетите. Така или иначе това е моята работа, да правя препоръки по различни теми от чисто финансова гледна точка.
- На кои комисии на местния парламент бяхте член и с какво допринесохте за Бургас през мандата си като общински съветник?
- Бях член на Постоянната комисия по младежта и спорта и Постоянната комисия по бюджет и финанси. Предложенията ми в областта на спорта предизвикаха сериозни промени в подзаконовите нормативни актове и наредбите на Общинския съвет – по отношение на финансовите средства в спортните клубове и по отношение на разпределянето на парите за състезания. Сега финансирането на клубовете е по-балансирано.
Не се поколебах от трибуната на Общинския съвет да защитавам тезата, че организацията на състезания и събития от спортния календар от страна Общината е неефективна. Смятам, че усилията ми си струваха, защото днес вече всички прояви се организират по списък още в началото на годината. Мога да кажа, че всяка тема, която поставих на разглеждане в Общинския съвет, предварително е била анализирана от финансов и правен аспект.
Едно от предложенията ми, което доведе до разгорещени спорове и дискусии в обществото, беше свързано с евентуалното въвеждане на забрана за движение на разголени и боси хора през летните месеци по централните улици на Бургас. И сега смятам, че бях прав да призова за въвеждане на ограничителни мерки, затова ако получа доверието на бургазлии и те ме изберат за общински съветник, аз отново ще предложа въпросът да бъде обсъден и гласуван.
- Защо държите да бъде въведена тази консервативна мярка с ограничаването на движението на леко облечени или полуоблечени хора в центъра на Бургас?
- Защото много граждани са идвали при мен и са се оплаквали от тези гледки. Мисля си, че подобни демонстрации на липса на приличие са присъщи само на Бургас. По мои лични наблюдения в други градове в България такова нещо няма. Това се отнася дори и за Варна, който също е морски град. В много други държави по света за подобно неуважение и подобно поведение се налагат сериозни глоби. И става въпрос за държави със силно развита демокрация в ЕС или в САЩ, например.
- Какви са Вашите приоритети в следващия мандат – като експерт по финанси, спортист и високо образован млад човек, който работи за града си?
- Със сигурност една част от идеите ми ще бъде свързана отново със спорта и с изграждането на все повече спортни зали, стадиони и спортна инфраструктура.
Но за мен е много важна и сферата на образованието. Като млад човек бих желал в Бургас да се привличат все повече и повече студенти.
Затова и за мен е много позитивен сигнал това, че при формирането на последните общински бюджети образованието се превръща в основен приоритет. Убеден съм, че всички политически сили в Общинския съвет трябва да обединяват усилия за това водещи родни университети да откриват свои филиали в Бургас.
И считам, че Общинската администрация и Общинският съвет трябва да помагат с всички сили за превръщането на Медицинския факултет в университет. Това е кауза, зад която си струва да застанем всички.
- Смятате ли, че Общинският съвет може да е свързващо звено между образованието и бизнеса?
- Смятам, че е невъзможно за Общинския съвет да е водеща страна или единствена страна в тази сфера. Може да бъде давана пълна и безрезервна подкрепа на участниците в този процес, но си мисля, че инициативата трябва да излиза от бизнеса и учебните заведения.
Но в това отношение вече се прави много в момента. Ролята на общинските съветници е да подкрепят привличането на инвеститори в Бургас. Ето един пример. Индустриалната зона – цялата е запълнена и в момента се обследват нови терени за разширяването й. Общината влага изключително много в инфраструктура, за да се създадат нови такива зони с възможно най-добрите условия за бизнес, а съветниците подкрепят този процес.
- Това ли е пътят за привличане на инвестиции в Бургас?
- Това е само част от пътя – създаването на работни места, привличането на чуждестранни инвеститори от големи компании, които да предоставят добро заплащане на образованите хора. Неслучайно споменавам образованието като ключов фактор, защото ако в Бургас имаме качествени университети, самото качество на студентите ще става по-високо.
Аз не мисля, че фокусът на нашите усилия трябва да е насочен единствено към задържането на бургазлиите тук. Трябва да си оставим като цел привличането на студенти от други градове, защото миграцията е съвсем нормален феномен и ние не трябва да се плашим от нея.