С какво разполага прокуратурата срещу новата „група за рекет“ в Бургас
ГДБОП и Специализираната прокуратура проведоха в понеделник зрелищна акция в Бургас. След арестите бяха повдигнати обвинения на седмина лица, сред които и излежаващият доживотен затвор в Стара Загора без право на замяна Стоян Димитров-Толупа.
Прокуратурата поиска постоянна мярка „задържане под стража“ за сочения за лидер Николай Мечков, както и за Петър Биберов, Златко Кънев, Милен Вълев, Кирил Тодоров и Йордан Ганев.
Съдът остави в ареста първите трима, но пусна скоропостижно останалите, което предизвиква въпроси за качеството на обвиненията и събраните доказателства.
Във вторник говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева обяви на пресконференция в София: „Досъдебното производство е образувано през август т.г. срещу организирана престъпна група, която била създадена с цел изнудване на крупни бизнесмени в област Бургас. Те били принуждавани със сила и заплаха да прехвърлят своя бизнес“.
Членовете на групата изнудвали собственици на търговски обекти, хотели, комплекси да сключват договори за охрана с фирми, физически управлявани от тях, обясни още прокурор Милева.
Какво обаче стана ясно на делото за мерките за неотклонение в сряда?
Основен свидетел, както се очакваше, е бизнесменът и политик от Айтос със спорна репутация Стоян Колев. Противоречивият имидж на Колев бе основна нишка в защитната теза на обвиняемите и техните адвокати.
Според обвинението Николай Мечков е повел организираната престъпна група още през септември 2016 г. и тя действала до арестите на 14 октомври 2019 г.
Някъде през март 2019 г. като свидетел се появил „субектът Стоян Пенчев Колев“, по описанието на адв. Иво Найденов. Той се оплакал, че му е бил отнет хлебозаводът в Айтос.
Документално обаче Стоян Колев нямал дялове там. Въпросният хлебозавод бил на фирмата „Фуд сток“ ЕООД, която през 2016 г. била собственост на братовчед на Колев – Евгени Митков.
Припомняме, че „Флагман“ през ноември 2016 г. съобщи за прехвърлянето на собствеността от Колев на Митков. Това стана по повод тежкото състояние на хлебозавода и оплаквания, че не се изплащат заплати на работниците.
Според сведения в кориците по досъдебното производство, някъде в края на ноември 2016 г., обвиняемият Златко Кънев се появил с още две лица в Айтос.
Кънев казал на Стоян Колев: „Босът те чака в твоя офис“. Босът трябвало да е Николай Мечков, както обясни адв. Иво Найденов.
Тогава на Колев било заявено, че трябва да прехвърли част от хлебозавода си, който иначе той не притежавал, на други лица.
Самият Златко Кънев направи необичайна пледоария в своя защита пред съдията.
„Не познавам това лице Стоян Колев. Никога не съм разговарял с него. Познавам го като гражданин, понеже съм млад човек, който чете медии“, посочи Кънев. Той е роден в Айтос, където дългогодишен общински съветник бе и свидетелят Колев.
„Той е всеизвестен убиец“, избухна Златко Кънев. Обвиняемият припомни, че Стоян Колев е осъждан за убийство на пътя.
Освен това бил заловен да управлява автомобила си без книжка.
Осъждан е и за измами с кредитни карти и ДДС, обясни още Златко Кънев.
„Той трябва да е в затвора, а не да си измисля глупости за мен“, посочи още обвиняемият по отношение на свидетеля, който пък твърди, че причинените загуби в резултат на рекета са в размер на 4 млн. лв.
Адв. Иво Найденов обаче посочи, че хлебозаводът е бил в изключително тежко състояние преди прехвърлянето на дяловете, докато сега бил стабилизиран.
Според него няма как да е имало принуда при сделката със завода, след като тя се върши пред нотариус.
Прокуратурата твърди, че дяловете са прехвърляни на подставени лица. Справка в Търговския регистър показва, че е имало движение по собствеността през годините през няколко души.
Адв. Найденов обвини прокуратурата, че не се е поинтересувала кой е свидетелят Стоян Колев. Според делото той бил обрисуван като честен гражданин, чийто завод бил отнет от някакъв подземен бос.
Само ден по-рано в Окръжния съд в Бургас стана ясно, че този „почтен бизнесмен“ е усвоил едни средства, които е трябвало да плати във фиска. По времето на този мастит политик и „виден“ общественик от Айтос, представител на една политическа сила, този хлебозавод се е сринал. Бил е задържан в Република Франция и е имал проблеми с френското правосъдие, защото там не харесват хора, които източват кредитни карти. Това е един български Остап Бендер, посочи адв. Иво Найденов – защитник на Николай Мечков и Златко Кънев.
Заради проблемите, които имал с правосъдието, Стоян Колев се срещнал, докато лежал в ареста, със Стоян Димитров-Толупа, стана ясно от пледоариите в съдебната зала.
Толупа пък му обяснил, че следва да се обърне към Николай Мечков, ако иска да разреши проблемите си с хлебозавода в Айтос.
Друга нишка на обвинението води към фирма за кредити, която според свидетел по делото – инспектор от МВР в Бургас, била ръководена от Мечков чрез Петър Биберов и Златко Кънев.
Още един свидетел – с инициали И. Р., се оплакал от репресия от страна на Кънев, който го заплашил, че трябва да върне кредит на стойност 2000 лв. Това се случило на 18 септември т.г. на ул. „Шейново“ (вероятно в Бургас).
Не познавам това лице. Извинявам се за думата, но откъде са „изровили“ този човек силите на реда. Сигурен съм, че и той не ме е виждал. И ако направим очна ставка, той ще си признае, че лъже и ме клевети, посочи обвиняемият Златко Кънев пред съда.
Той е обвинен, че тази година е репресирал и собственик на фурна на име Ахмед Мехмед в руенското село Люляково.
„Няма как! През 2019 г. аз не съм посещавал руенска община, камо ли Люляково. Не познавам нито това лице, нито който и да е от Люляково“, каза още Златко Кънев.
Според прокуратурата в началото на 2019 г. Мехмед бил принуждаван да вдигне цената на хляба, както и да не продава самуни под 600 грама.
Географията на предполагаемите престъпления стига и до селище на име Белослав. Там изгоряла фурна, за което пак е обвинена групата около Мечков, стана ясно от думите на адв. Иво Найденов.
„Има ли поне данни за досъдебно производство за фурната в Белослав“, попита адв. Найденов. „Твърдя, че има и че е доказано с експертиза, че е имало късо напрежение, в резултат на което е възникнал пожарът. Нека прокуратурата да ме обори“, призова защитникът на Златко Кънев и Николай Мечков.
Петър Биберов пък е обвинен, че сплашил управителка на туристически обект.
Според адвоката на Биберов заплахи не е имало. Неадекватни вещи лица обаче посочили, че бил налице „реален страх“.
Друг свидетел – репортерът Борислав Пенков, бил заинтересовано лице, тъй като водел съдебна битка с Петър Биберов. Затова и неговите показания не следвало да бъдат кредитирани.
Редовният свидетел Кольо Бошев пък ту се жалвал от Биберов, ту си оттеглял жалбата и го молел да му даде работа.
Това са брътвежи. Обидно и тъжно е. На този свидетел му е нужна психологическа експертиза, посочи адвокатът на Петър Биберов.
Подзащитният му имал самостоятелен печеливш бизнес и се грижел за две деца. Така че нямало логика да върши престъпленията, в които е обвиняван.
От направените обиски в дома и автомобила на Биберов нямало открита нито една компрометираща го вещ.
Част от адвокатите се оплакаха и че арестите в понеделник били ненужно демонстративни.
Акцията бе обвързана с предизборната ситуация, както и с назначаването преди дни на новия шеф на областната дирекция на МВР в Бургас.
Адвокат Яни Николов бил с Николай Мечков по време на ареста му.
Двамата се явили в дирекцията на МВР в Бургас по искане на зам.-шеф на „Криминална полиция“ в 9 ч. сутринта в понеделник. Стояли там 15-20 мин., след което на излизане били посрещнати от тежко въоръжени екипи на ГДБОП с каски, маски и жилетки.
„Разигра се неописуем ад“, обясни адвокатът.
Според него това било ненужно „шоу“, „цирк“ и „добре позната инсценировка от филмите“ за пред българските граждани.
„Сякаш са заловили терорист“, посочи адвокатът и обясни, че акцията е свързана с предизборната ситуация.
Част от свидетелите на прокуратурата са малоимотни лица от ромски произход, които били ползвани като формални собственици на дружества, управлявани от престъпната група.
От изнесените в съда прения не стана ясно в разследването да са ползвани специални разузнавателни средства.