В Бургас не се горят и категорично няма да се горят битови отпадъци!
- Инж. Атанасова, реална ли е възможността да бъдат горени твърди битови отпадъци на територията на едно от бургаските предприятия. Има ли одобрено решение и ще се случва ли това?
- Най-отговорно и категорично заявявам, че в Бургас няма и няма и да има изгаряне на каквито и да е битови отпадъци! Спряганото предприятие е единствено оператор на комплексно разрешително и в него е записано, че единствените котли, които използват гориво, са такива с природен газ и биомаса. Един водогреен котел, който загрява топла вода, използва биомаса – това са чипс, пелети, слама, клони от зелени маси.
- Защо тогава се спекулира с тази тема по време на предизборната кампания и имало ли е такова заявено намерение въобще?
- Много е грозно по време на предизборната кампания да се спекулира по този начин и да се намесват компетентните органи, които по никакъв начин не са политически ангажирани. Бургазлии са много чувствителни към темата екология, тъй като продължават да усещат ароматите на въглеводородите, които идват от неорганизираните емисии от старите екологични щети. При пълното безветрие и високите температурни разлики тази характерна миризма продължава да се усеща в голяма част от града. Това се случва и при промяна на посоката на вятъра.
Затова не бива да се заиграваме с темата по отношение на изгарянето на отпадъци.
През последните години качеството на въздуха е подобрено, включително има тенденция към намаление нивата на фини прахови частици.
Отново казвам – изгаряне на отпадъци на територията на община Бургас няма. Това няма и как да се случи без гражданите да са информирани за подобни инвестиционни намерения.
- А имало ли е такива намерения и отпаднали ли са те на този етап?
- В началото на 2018 г. имаше заявени три такива намерения от три физически лица, които искаха да оперират с инсталациите и котлите, които се намират на територията на „Топлофикация“ АД. Още при тяхното заявяване, без дори да е започнала процедура по екологичното законодателство, ние като контролен орган изискахме доказателства, че те имат право да оперират с тази техника. Изрично операторът заяви, че не е давал такова сългасие. Същото казаха в писмена форма и от Изпълнителната агенция по околна среда. Заради това регионалната инспекция своевременно прекрати всички процедури.
- Категорично казвате, че тук се касае само за зловредни предизборни спекулации.
- Категорично! В комплексното разрешително изрично е записано, че отдаването и дейности по експлоатация на части от инсталацията на други юридически лица е недопустимо. Дружеството е операторът, а те също не са заявявали такова намерение. Единственото инвестиционно намерение, което и към момента тече към регионалната инспекция и не е приключено по произнасянето, е свързано с един от котлите. Операторът заявява, че в него иска да използва освен природен газ и биомаса. А това, както вече казах, е разрешено.
- Какво ще се прави за подобряването на качеството на въздуха в Бургас? Кандидатът за кмет Димитър Николов обяви при представянето на програмата си, че са предвидени няколко нови измервателни станции.
- Като контролен орган, на територията на община Бургас имаме 3 станции, които са в националната система за измерване на качеството на атмосферния въздух. Те са непрекъснато свързани освен с нас, но и с Общината. Доколкото съм запозната с новата програма за качество на въздуха, те заявяват, че имат желание да позиционират още станции, които да се намират на места, определени в зависимост от промишлените източници, които генерират емисии.
Те вероятно ще бъдат в близост до другите станции, които са част от националната система. Целта тук е гражданите да могат да виждат, че има паралел между извършвания контрол от държавата и от Общината.
Общината също така има мобилна станция и държавата, в лицето на Изпълнителната агенция по околна среда също има такава станция. Може би трябва да сме малко по-отворени към гражданите и всички те в даден момент да видят с очите си, че апаратите показват едни и същи стойности.
- Има ли други градове в България, където паралелно общините и държавата следят със станции чистотата на въздуха?
- Засега не. Бургас е пионер в това отношение. Единствено има гражданска инициатива в София, където хората сами замерват количеството на фини прахови частици с апарати. Не мога обаче да твърдя дали те са в обхвата на анализаторите, които използва националната система за мониторинг на качеството на въздуха.
Извършвайки паралелно замерване, както Община Бургас сега е обявила обществена поръчка за замерване на по-голям диапазон замърсители на територията на Бургас – апаратите трябва задължително да бъдат в обхвата на тези, които извършват проверки по националната система.
- Става ли в крайна сметка въздухът в Бургас по-чист, това разбирам аз от думите Ви?
- Категорично да. До този момент имаме само 10 завишения на фини прахови частици. Разбира се зимният сезон тепърва предстои. Хубавото е, че Община Бургас е включена в програмата, която стимулира подмяната на горивните уреди за отопление. Ако трябва да говорим за най-чист метод – това е разбира се природния газ и ако всички преминат на него, околната среда ще е значително по-чиста.
ФЛАГМАН.БГ ПУБЛИКУВА И ДОКУМЕНТА, С КОЙТО РИОСВ ПРЕКРАТЯВА ПРОЦЕДУРАТА: