Интригата на места като Бургас и Стара Загора се подценява, изборите там може да са най-интересни
Остават по-малко от две седмици до първия тур на местните избори. Каква е ситуацията в големите градове? Може ли резултатите да разклатят властта? Кои избиратели ще решат изхода в столицата София? На тези и други въпроси отговаря политологът Първан Симеонов – изпълнителен директор на агенцията за обществени и политически изследвания „Галъп интернешънъл“.
- Г-н Симеонов, имат ли потенциал местните избори да разтърсят властта?
- Да я разтърсят – имат потенциал, не съм сигурен дали имат потенциал да я съборят. По-скоро – не, макар че всичко е възможно.
- Ако загубят София?
- Ако ГЕРБ загубят София, ми се струва, че те отново биха се опитали да изкарат пълен (правителствен – б.а.) мандат. Поне досега виждаме такава логика на поведение от страна на Бойко Борисов. Той се опитва, независимо от това какво става, да запази присъствие. Струва ми се, че при какъвто и да е резултат в София, той ще се опита да остане на власт.
- Балотажът в София сигурен ли е?
- Почти. Доста е вероятно.
- Кой може да победи на първи тур?
- Няма как да кажа кой може да поведе на първия тур без пресни данни, но ми се струва, че на базата на анализа и на предходни данни, с които разполагаме, на балотажа ще бъдат Йорданка Фандъкова и Мая Манолова.
- А имате ли наблюдение кой е по-вероятно да спечели на втория тур?
- Последните наши наблюдения са от август, затова ми е трудно да кажа на този етап. Плюс това то се решава накрая. Като гледам повечето колеги, те мерят практически паритет и това още повече означава, че развръзката ще дойде накрая, имам предвид преди първия тур. А за втория тур ще бъде още по-интересно. И много от нещата ще се решат буквално последните дни. Т.е. наистина е много рано да се твърди каквото и да било с положителност.
- Като гледате риториката в кампанията, Фандъкова или Манолова по-добре се справят в привличането на прозападните либерали, така да го кажем?
- Всъщност и двете до този момент играха доста миролюбиво, обаче в последните дни нещо се променя. И ми се струва, че Манолова влиза повечко в настъпление. Като стана дума за прозападните либерали, през последните два дни видях, че тя вече е говорела на тема „съдебна система“. Т.е. като че ли има някаква ескалация на посланията към тях. Но във всеки случай има известно пречупване на кампанията. От едната страна, имахме сив плакат, буквално - акцент върху скучността на г-жа Фандъкова. Тя цитира други за „скучната ми биография“, с послание, че е експерт, че е професионалист и не е имала големи амплитуди и промени в кариерата си. Обратно, Манолова от самото начало води енергична и усмихната кампания. Тя е и по-политически звучаща от тази на Фандъкова. Във всеки случай и двете залагаха на по-миролюбива тактика. Последните няколко дни това започва да се попроменя може би защото вече има и директен сблъсък в дебата. И някак си малко повече се нажежи и като че ли Манолова показва видими опити за привличане на прозападните либерали в София. Тук е моментът да кажем, че далеч не само те ще се явяват решаващи за балотажа. Има още поне три групи. Едната се състои от тези, които са дистанцирани от политиката. Въпросът е дали някой ще успее да ги привлече. Втората група са гласоподавателите на Ангел Джамбазки и въобще националистическият сектор. И третата група са евентуално всички други, които в София не са много малко – бая народ се кандидатира. И към всички тях трябва да се намери път.
- Т.е. три групи ще решат изборите в София?
- Четири! Десните; традиционно дистанцираните в политиката, сред които са и най-младите, които ще гласуват за първи път; националистите; и привържениците на останалите кандидати – защото тези кандидати не са малко и може да сформират доста солиден корпус.
- Във втория по големина град – Пловдив, кой е по-вероятно да победи – Здравко Димитров или Славчо Атанасов?
- Трудно ми е кажа, още повече че там борбата е много сериозна, както се вижда. И тази борба е прелюбопитна, защото ГЕРБ някак си сменя състезателя в движение. Нашите последни данни са от навечерието на кампанията, така че ми е трудно на този етап да обобщя. Но и там се вижда, че се очертава балотаж, на който най-вероятно ще бъдат Славчо Атанасов и Здравко Димитров.
- В Русе не е ли идентична ситуацията?
- Всъщност Пловдив и Русе представляват пример за една доста интересна ситуация в страната – там кандидатите на патриотичното пространство застават между ГЕРБ и БСП. Т.е. битката не е точно „ГЕРБ срещу БСП“, а е „ГЕРБ, БСП и някой от патриотите“. В Русе назад в годините имаше добро представяне (от страна на ВМРО – б.а.) на Искрен Веселинов. Сега там участва Галин Григоров. В Плевен и Добрич ситуацията е сходна, само че там има син кандидат между ГЕРБ и БСП...
- Това са всъщност сегашните кметове.
- Да, Йордан Йорданов в Добрич и Георг Спартански в Плевен. Между другото, и двамата имат добри шансове да си спечелят отново, както патриотите имат добри шансове да спечелят кметско място в Пловдив и в Русе. Нямам конкретни, скоростни данни, но имам наблюдение. Има и един трети тип градове с кметове-хегемони, какъвто е примерно Димитър Николов в Бургас или Живко Тодоров в Стара Загора – това са кметове, които са с добри изгледи да имат пореден мандат, но там любопитното е дали на този монолитен фон ще се появи някакъв пробив за нещо ново. И в този ред на мисли има някои любопитни кампании. Примерно има една изключително активна кампания на Живко Табаков в Бургас, която се вижда. В Стара Загора е наистина много любопитно какво ще стане, защото там да речем, че кандидатът на БСП ще е на второ място, но е доста интересно кой ще е на трето. Въобще, в такива градове, които уж са най-безинтересни, всъщност е може би най-интересното. Има и една четвърта група градове като Ямбол, Сливен, където, ако погледнете резултатите от европейските избори, ще видите, че БСП и ГЕРБ са изравнени; да не кажа, че на някои места БСП излиза с малко напред. И това са градове, където БСП има на какво да се надява. Много любопитно в тази кампания е дали ДПС ще успее да направи пробив в още един областен град – например Кърджали и още нещо. Споменават се Търговище и Разград, но си признавам, че там не наблюдавам много внимателно нещата. И естествено има места, където ГЕРБ ще се бори да запази монопола. Но, както и да го гледаме, просто миналия път ГЕРБ толкова много спечели, че вдигна летвата така, че не знам дали ще може да я прескочи отново. Струва ми се, че този път картината ще изглежда доста по-пъстра. Очертават се 4-5 типови ситуации. За мен най-любопитно е там, където изглежда най-безинтересно. Точно защото е най-безинтересно, няма видими белези какво може да се случи. Когато има видим монопол, хората се оглеждат за някаква алтернатива. И в този ред на мисли места като Бургас може да се окажат най-интересни, но ми се струва най-логично кметът Николов да има пореден мандат. Любопитното е какво ще става под него.
- Казвате, че е възможен балотаж в Стара Загора и Бургас ли?
- Не. То всичко е възможно, но е по-малко вероятно. Но казвам, че просто ще е интересно отдолу – под действащия кмет и, примерно, опонента му от БСП какво ще става и как ще се подредят. Защото всеки подценява и никой не гледа към тези градове, а пък там също в някаква степен може би ще има търсене на алтернативи. Там, където изглежда най-безалтернативно, като че ли е най-голямо търсенето на алтернатива. Винаги е така.
- Т.е. да не подценяваме интригата там?
- Аз никъде не бих подценявал интригата този път. Има търсене на ненадейни опции, така да се каже. На европейските избори се видя, че на хората им се гласува за нови и неподозирани неща. Има не лош резултат на едно нещо, което се казваше „Път на младите“, което никой не го слагаше, а само ние го сложихме в сметките. Имаше интересен резултат Иванчева – тя спечели повече от някои парламентарно представени сили, и т.н. Т.е. има такова търсене за новото и то се вижда навсякъде.
"...с високи местни данъци и такси,..."???